Według badań yerba mate przeprowadzonych na Uniwersytecie Narodowym w Misiones, napar z ostrokrzewu zawiera wszystkie witaminy i minerały niezbędne do życia. Analiza na 100g naparu dała następujące wyniki: Wartość energetyczna – 26,36kcal, Białko – 2,32g, Tiamina (witamina B1) – 1,26mg, Pirodyksyna (witamina B6) – 0,83mg, Magnez – 57,12mg, Żelazo – 2,19mg, Witamina C – 4,96, Niacyna – 1,72mg, Potas – 60,81mg, Wapń – 58,66mg, Sód – 10,26mg, Fosfor – 52,81mg, Kofeina – 0,89mg, Glukoza – 3,67g. Yerba zawiera witaminy A, C, B1,B2, E, H i sole mineralne: magnez, sód, potas, żelazo, miedź, siarkę, mangan, fosfor, krzem. Sprawia to, że pijąc yerba mate nasze ciało szybko odczuwa niebywałe odżywienie mikroelementami, potrzebnymi do zrównoważonego funkcjonowania.
2018-11-29 00:00
Udostępnij
Yerba mate i kompleksowa dieta

Dzięki zawartości dużej ilości saponin, dających specyficznie goryczkowy smak, yerba mate jest także rośliną o potencjale ziołoleczniczym – wzmacnia działanie ziół, które można do niej śmiało dodawać. Na przykład zioła usprawniające trawienie (mięta, koper, szałwia, anyż) czy relaksujące (melisa, rooibos, lotos, damiana, ashwagandha), nie zapominając o tych na koncentrację i sprawność umysłu (bakopa, żeń szeń, gotu kola, ginko bilboa), aż po ogólnie wzmacniające (moringa, catuava, lapacho, pokrzywa, czystek, gojnik). Możliwości jest naprawdę wiele, w zależności od aktualnych potrzeb organizmu, pory dnia i sprawności fizycznej.

 

Znaczny jest wpływ yerba mate na włosy, paznokcie, zdrową skórę oraz ogólną odporność na zakażenia, wirusy i bakterie. Zarówno te obecne w przewodzie pokarmowym, wynikającym z nieprawidłowego odżywiania i zakażenia komórek wolnymi rodnikami, ale też wszelkie bakterie gardła i jamy ustnej. Dzięki antyoksydantom zawartym w yerba mate i zbilansowanej diecie można szybko osiągnąć poprawę zdrowia, sprawności fizycznej oraz zmienić nawyki żywieniowe. Z uwagi na to, że yerba pomaga w spalaniu tłuszczu, jest też godna polecenia wszystkim, którzy chcą stracić na wadze lub utrzymać ją w stabilności.

 

Godna polecenia – szczególnie osobom, którym zależy na czasie – jest sproszkowana yerba mate (np. Ko`goi dostępna w sklepie https://www.yerbamarket.com Ćwiczenia w towarzystwie takiej yerby zlikwidują objawy stresu, które mogą być skutkiem początków zmiany sposobu odżywiania lub zmęczeniem po gimnastyce. KO`GOI polecana jest, jako suplement przed i po wysiłku fizycznym, a nawet w formie uzupełnienia do lekkostrawnych posiłków.

Mateina w yerba mate, a magnez i tiamina

Mimo tego, że yerba ma tak wieloaspektowe działanie, trzeba poruszyć temat tego, że zawiera kofeinę i jak każdy napój kofeinowy może przyczynić się do wypłukiwania magnezu. Dzieje się tak jednak w przypadku bardzo dużych dawek kofeiny (sięgających aż 500mg). A magnezu w yerba mate jest aż 57,12mg na 100g. Pijąc mate na ciepło uzyskujemy przyspieszoną ekstrakcję alkaloidów ksantynowych do 260mg na porcję. Skutkuje to zrównoważeniem tych minerałów w organizmie i wraz z innymi związkami czynnymi w mate, nie ma powodu do obaw o jakiekolwiek niedobory w diecie.

 

Dodajmy do tego bardzo wysoką zawartość w yerbie witaminy B1, czyli tiaminy – 1,26mg na 100g. Odpowiada ona za przemianę cukrów, wydzielanie hormonów, dobre samopoczucie, krążenie. Witamina B1 ucieka z pożywienia, szczególnie z warzyw, przy długim ich gotowaniu, dlatego surowe mają najwięcej zdrowotnych wartości. Również rośnie zapotrzebowanie na B1, kiedy spożywamy dużo węglowodanów. Niedobór tiaminy skutkuje np. drżeniem rąk i osłabieniem zmysłów, a w bardziej zaawansowanych stadiach zaburzeniami czynności układu nerwowego, niewydolności krążenia, osłabieniem, oczopląsem, a nawet depresją, zaburzeniami ze strony układu pokarmowego (brak apetytu, nudności, biegunka).

 

yerba_mate-green-kogoi

 

Co dla sportowców ważne, tiamina odpowiada też za zmniejszenie produkcji kwasu mlekowego i skraca okres potreningowej odnowy biologicznej, poprzez łagodzenie napięcia nerwowo-mięśniowego. Nie gromadzi się ona w organizmie, więc trzeba zadbać o jej stałe uzupełnienie – co umożliwia właśnie yerba mate.

 

Dbałość o budowę ciała, sprawność fizyczną i umysłową, warto wspierać kompleksową dietą, dobraną pod potrzeby naszego organizmu i płynami, które nie tylko uzupełnią dietę i nawodnią, ale też będą nas wspierać każdego dnia. Yerba mate, Zielone Złoto Indian, daje taką możliwość, będąc zdrowym zamiennikiem napojów kofeinowych, jak i nieocenionym uzupełnieniem mikroelementów potrzebnych każdemu do zachowania zdrowia i rześkości. Przyrządzana na rozmaite sposoby – na ciepło lub zimno – uzupełniana ziołami, jako baza do izotoników – yerba mate jest wdzięczną towarzyszką sportowej drogi człowieka.

 

Po najlepsze gatunki i marki yerba mate zapraszamy do sklepu YerbaMarket