Dzięki zawartości dużej ilości saponin, dających specyficznie goryczkowy smak, yerba mate jest także rośliną o potencjale ziołoleczniczym – wzmacnia działanie ziół, które można do niej śmiało dodawać. Na przykład zioła usprawniające trawienie (mięta, koper, szałwia, anyż) czy relaksujące (melisa, rooibos, lotos, damiana, ashwagandha), nie zapominając o tych na koncentrację i sprawność umysłu (bakopa, żeń szeń, gotu kola, ginko bilboa), aż po ogólnie wzmacniające (moringa, catuava, lapacho, pokrzywa, czystek, gojnik). Możliwości jest naprawdę wiele, w zależności od aktualnych potrzeb organizmu, pory dnia i sprawności fizycznej.
Znaczny jest wpływ yerba mate na włosy, paznokcie, zdrową skórę oraz ogólną odporność na zakażenia, wirusy i bakterie. Zarówno te obecne w przewodzie pokarmowym, wynikającym z nieprawidłowego odżywiania i zakażenia komórek wolnymi rodnikami, ale też wszelkie bakterie gardła i jamy ustnej. Dzięki antyoksydantom zawartym w yerba mate i zbilansowanej diecie można szybko osiągnąć poprawę zdrowia, sprawności fizycznej oraz zmienić nawyki żywieniowe. Z uwagi na to, że yerba pomaga w spalaniu tłuszczu, jest też godna polecenia wszystkim, którzy chcą stracić na wadze lub utrzymać ją w stabilności.
Godna polecenia – szczególnie osobom, którym zależy na czasie – jest sproszkowana yerba mate (np. Ko`goi dostępna w sklepie https://www.yerbamarket.com Ćwiczenia w towarzystwie takiej yerby zlikwidują objawy stresu, które mogą być skutkiem początków zmiany sposobu odżywiania lub zmęczeniem po gimnastyce. KO`GOI polecana jest, jako suplement przed i po wysiłku fizycznym, a nawet w formie uzupełnienia do lekkostrawnych posiłków.
Mateina w yerba mate, a magnez i tiamina
Mimo tego, że yerba ma tak wieloaspektowe działanie, trzeba poruszyć temat tego, że zawiera kofeinę i jak każdy napój kofeinowy może przyczynić się do wypłukiwania magnezu. Dzieje się tak jednak w przypadku bardzo dużych dawek kofeiny (sięgających aż 500mg). A magnezu w yerba mate jest aż 57,12mg na 100g. Pijąc mate na ciepło uzyskujemy przyspieszoną ekstrakcję alkaloidów ksantynowych do 260mg na porcję. Skutkuje to zrównoważeniem tych minerałów w organizmie i wraz z innymi związkami czynnymi w mate, nie ma powodu do obaw o jakiekolwiek niedobory w diecie.
Dodajmy do tego bardzo wysoką zawartość w yerbie witaminy B1, czyli tiaminy – 1,26mg na 100g. Odpowiada ona za przemianę cukrów, wydzielanie hormonów, dobre samopoczucie, krążenie. Witamina B1 ucieka z pożywienia, szczególnie z warzyw, przy długim ich gotowaniu, dlatego surowe mają najwięcej zdrowotnych wartości. Również rośnie zapotrzebowanie na B1, kiedy spożywamy dużo węglowodanów. Niedobór tiaminy skutkuje np. drżeniem rąk i osłabieniem zmysłów, a w bardziej zaawansowanych stadiach zaburzeniami czynności układu nerwowego, niewydolności krążenia, osłabieniem, oczopląsem, a nawet depresją, zaburzeniami ze strony układu pokarmowego (brak apetytu, nudności, biegunka).
Co dla sportowców ważne, tiamina odpowiada też za zmniejszenie produkcji kwasu mlekowego i skraca okres potreningowej odnowy biologicznej, poprzez łagodzenie napięcia nerwowo-mięśniowego. Nie gromadzi się ona w organizmie, więc trzeba zadbać o jej stałe uzupełnienie – co umożliwia właśnie yerba mate.
Dbałość o budowę ciała, sprawność fizyczną i umysłową, warto wspierać kompleksową dietą, dobraną pod potrzeby naszego organizmu i płynami, które nie tylko uzupełnią dietę i nawodnią, ale też będą nas wspierać każdego dnia. Yerba mate, Zielone Złoto Indian, daje taką możliwość, będąc zdrowym zamiennikiem napojów kofeinowych, jak i nieocenionym uzupełnieniem mikroelementów potrzebnych każdemu do zachowania zdrowia i rześkości. Przyrządzana na rozmaite sposoby – na ciepło lub zimno – uzupełniana ziołami, jako baza do izotoników – yerba mate jest wdzięczną towarzyszką sportowej drogi człowieka.
Po najlepsze gatunki i marki yerba mate zapraszamy do sklepu YerbaMarket