fit.pl mobile logo

Zdrowe grillowanie

Coraz wyższe temperatury, śpiew ptaków za oknem, zieleń traw… To może oznaczać tylko jedno. Ciepła wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami, a razem z nią zbliża się sezon grillowy. Czy potrawy z grilla są zdrowe? Czy można zrobić coś, co sprawi, że jedzenie z grilla będzie nie tylko smaczne, ale także zdrowe?
Coraz częściej potrawom z grilla zarzuca się nie tylko ogromną ilość kalorii, ale także nasycenie szkodliwymi substancjami, które wydzielają się w trakcie smażenia mięsa. Jeśli jednak zastosujecie się do kilku poniższych rad, nie musicie obawiać się, że impreza barbecue będzie szkodliwa, wystarczy tylko trochę zmienić swoje menu.

Przede wszystkim wartościowe składniki

Zaczynamy od wyboru mięsa. Większość z nas w okresie wiosennym, kiedy zaczyna się okres grillowy jest na diecie. Staramy się wrócić do formy po zimie, która zazwyczaj zostawia nam po sobie pamiątkę w postaci kilku kilogramów więcej. Dlatego właśnie powinniśmy wybierać chudsze mięso, najlepiej drobiowe lub wołowe. Dobrze wcześniej je zamarynować, dzięki temu nie będzie się musiało długo smażyć i nie straci właściwości odżywczych. Polacy w dalszym ciągu bardzo rzadko jadają ryby, co jest zdecydowanym błędem. Zapominamy o tym, jak wiele cennych składników zawierają i w dalszym ciągu są one niedoceniane przez nas w okresie grillowym. Zastanówcie się więc przygotowując produkty przed majówką i zamiast tłustych kiełbasek kupcie pstrąga lub łososia. Łosoś jest uważany za jedną z najsmaczniejszych i najzdrowszych ryb, dlatego to on powinien znaleźć się na ruszcie naszego grilla. Warto zamarynować go w oliwie z oliwek, zgniecionym czosnku i świeżych ziołach, np. w tymianku i rozmarynie. W takiej zalewie, nasza ryba powinna leżeć minimum 2 godziny.

Wiosna jest też okresem kiedy powinniśmy spożywać więcej warzyw. Możemy je podawać zarówno w sałatce, jak też w formie grillowanej np. cukinia nadziewana pomidorami i serem feta jest naprawdę przepyszna. W taki sposób sprawiamy, że posiłek staje się dużo bardziej wartościowy. Warzywa z grilla są pyszne i co najważniejsze zdrowe. Wysoka temperatura błyskawicznie je „ugotuje” i wydobędzie z nich aromat, oddziałujący na nasze pierwotne instynkty.

Najłatwiejsze do przyrządzenia są szparagi. Wystarczy skropić je oliwą z oliwek, doprawić do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem i trzymać na ruszcie aż zmiękną. Z twardymi warzywami, takimi jak cukinia, kabaczki, czerwona papryka i cebula, jest trudniej – przed położeniem na ruszt powinno się je zapeklować. Większość z nich to potężne źródło antyoksydantów, są też bogate w błonnik i niskokaloryczne.

A co na deser?

Jeśli chcesz zachwycić gości i dopieścić ich podniebienia, przygotuj deser, ale zrezygnuj z kalorycznych lodów i ciasta. Zamiast nich połóż na grillu kawałki arbuza, który podgrzany uwolni pełnię swojego aromatu. Aby słodki smakołyk nie przeszedł smakiem dopiero co przygotowanej kiełbasy wykorzystaj do jego przyrządzenia aluminiowe tacki.

Jak widzicie nie trzeba zupełnie rezygnować z grillowania. Jak to mówią wszystko jest dla ludzi, przy zachowaniu zdrowego rozsądku. Pamiętając o kaloriach najlepiej jednak zachować silną wolę i zrezygnować z popijania dań z grilla zimnym piwem, bo jest to zabójcze połączenie dla naszej diety.

www.dieta.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl