fit.pl mobile logo

Zdrowe mrożonki

Kiedy brakuje świeżych warzyw i owoców lub nie mamy zbyt wiele czasu na gotowanie, chętnie sięgamy po mrożonki. Dzięki nim niezależnie od pory roku możemy przyrządzić szybką zupę warzywną czy deser z truskawek  
Zamrażanie uznawane jest za jedną z najlepszych metod utrwalania żywności, gdyż wiąże się z najmniejszymi stratami składników odżywczych. Zawartość witamin i składników mineralnych w mrożonych warzywach i owocach jest najbardziej zbliżona do produktów świeżych. Najmniej trwałą z witamin jest witamina C. Podczas mrożenia owoców takich jak porzeczki, truskawki czy wiśnie straty witaminy C wynoszą zaledwie 10%. W przypadku warzyw straty te mogą wynosić około 30%, ale w porównaniu z innymi metodami utrwalania żywności to i tak niewiele. Przykładowo zawartość witaminy C w 100 g świeżego zielonego groszku wynosi 34 mg, w groszku mrożonym – 23 mg, natomiast w groszku konserwowym zaledwie 4 mg.

Na co zwracać uwagę

Jeśli chcemy, aby mrożonki zachowały wysoką jakość w okresie przechowywania przede wszystkim musimy zadbać o to, by utrzymać je w stanie zamrożenia. Rozmrożonej żywności nie można ponownie zamrażać, gdyż woda która wycieka podczas rozmrażania jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów. Robiąc zakupy często o tym zapominamy i zamiast do toreb termostabilnych, pakujemy mrożonki do tej samej torby, co inne artykuły spożywcze. Oczywiście, jeśli ze sklepu do domu mamy niedaleko, nie ma to większego znaczenia. Gorzej, jeśli po drodze do domu trafimy na korek.

Kupując mrożonki warto zwracać uwagę nie tylko na datę ważności. Aby mieć największą pewność co do jakości mrożonek, unikajmy tych w uszkodzonych opakowaniach, jak również zbrylonych czy posklejanych – może to świadczyć o tym, że były źle przechowywane i przynajmniej raz uległy rozmrożeniu (wyjątek stanowią warzywa rozdrobnione, mrożone w bloku takie jak szpinak i buraczki). Istotny jest także wygląd mrożonych warzyw i owoców – ich barwa powinna być zbliżona do produktów świeżych, niedopuszczalne są przebarwienia, oblodzenie czy nadmierne oszronienie. Poza tym nie warto kupować mrożonych warzyw i owoców na wagę. Ich niższa cena idzie w parze z gorszą jakością – po ugotowaniu mają zwykle gorszy smak i zapach. Decydując się na ich zakup, nie możemy mieć pewności co do świeżości oraz tego, że były właściwie przechowywane.

Właściwe rozmrażanie i gotowanie

Zarówno sposób rozmrażania, jak i obróbka kulinarna wpływają na wartość odżywczą potraw przyrządzonych z mrożonek. Przygotowując dania ciepłe należy pominąć etap rozmrażania i od razu przejść do gotowania, wrzucając warzywa lub owoce do wrzącej wody. Owoce, które będą spożywane na surowo lub w postaci zimnych deserów najlepiej rozmrażać zasypując cukrem lub zalewając jogurtem czy kefirem. Ograniczony dostęp do tlenu pozwala zminimalizować straty witaminy C.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl