Zdrowe odżywianie - na czym polega?

Zdecydowana większość z nas pragnie zachować dobre samopoczucie, zarówno to fizyczne, jak i psychiczne. Aby jednak można było cieszyć się sprawnie funkcjonującym ciałem i umysłem, należy odpowiednio odżywiać swój organizm. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, na czym właściwie polega zdrowe odżywianie i jak w prostych krokach dążyć do optymalnego samopoczucia.
2023-04-20 00:00
Udostępnij
Zdrowe odżywianie - na czym polega?

Regularne i właściwie zbilansowane posiłki podstawą zdrowego odżywiania 

Jeżeli chcemy zachować zdrowie, musimy odżywiać swój organizm z odpowiednią regularnością. To, czy będziemy spożywać trzy, czy pięć posiłków dziennie, nie ma większego znaczenia. Najważniejsze jest dopasowanie częstotliwości spożywania potraw do swojego rytmu dnia. Co do zasady, warto dbać o to, aby przerwy pomiędzy posiłkami nie były dłuższe niż 3-4 godziny. Niesamowicie ważne jest to, aby nie pomijać śniadań oraz zadbać o prawidłowe proporcje na talerzu. 

Nie pomijaj śniadań! 

Sporo osób spożywa swój pierwszy posiłek dopiero po kilku godzinach od wstania z łóżka. Tymczasem, zdrowe śniadania powinny wejść nam w nawyk, jeśli chcemy zachować dobre samopoczucie. Najlepiej spożywać je do godziny po przebudzeniu. Można postawić zarówno na jajecznicę z pomidorami, bazylią i kromką żytniego chleba, jak i na owsiankę z jogurtem naturalnym, migdałami i jabłkiem. Ważne jest to, aby posiłek, na który stawiamy o poranku był sycący, nieprzetworzony i smaczny. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że rozpoczniemy dobrze nasz dzień. 

Zadbaj o odpowiednie proporcje 

Każdy posiłek, po który sięgamy powinien być odpowiednio zbilansowany. Muszą znajdować się w nim źródła: 

  • białka 
  • węglowodanów(najlepiej złożonych) 
  • zdrowych tłuszczy 

Dość często popełnianym błędem jest spożywanie owocu solo, na przykład na drugie śniadanie. Warto dodać do niego jakieś źródło białka i tłuszczu. Taką rolę mogą pełnić chociażby orzechy i jogurt naturalny. Dzięki temu, dłużej będziemy syci i unikniemy gwałtownych wahań glikemii. 

Warzywa i owoce Twoim sprzymierzeńcem 

Na talerzu każdego człowieka, który chce zachować zdrowie, muszą znajdować się owoce oraz warzywa. Warto zadbać przede wszystkim o ich systematyczne spożywanie. Nie bez znaczenia są także odpowiednie proporcje. Na szczęście, na bazie warzyw i owoców można skomponować tak wiele dań, że każdy z nas znajdzie coś dla siebie. 

Jak dużo warzyw i owoców spożywać?

Uważa się, że powinno się spożywać co najmniej 3 porcje warzyw i 2 porcje owoców dziennie. Coraz częściej mówi się jednak o tym, że najlepiej zjadać pięć porcji warzyw i dwie owoców. Jedno jest pewne: warzywa nam nie zaszkodzą. Jeżeli mamy ochotę jeść je częściej niż trzy razy dziennie, śmiało możemy sobie na to pozwolić. 

W jakiej formie spożywać warzywa i owoce?

To, w jakiej formie będziemy spożywać warzywa oraz owoce nie ma większego znaczenia. Najważniejsza jest różnorodność. Jeżeli jednak mamy możliwość, sięgajmy po sezonowe produkty. Eksperymentujmy z duszeniem, pieczeniem, gotowaniem czy wyciskaniem. Jako dodatek do drugiego śniadania możemy wypić na przykład sok z selera naciowego lub marchwi. Na kolację świetnie sprawdzi się zaś miks sałat skropiony oliwą i sokiem z cytryny z dodatkiem pieczonego kurczaka i soczystych pomidorów malinowych. 

Kiedy wskazana jest suplementacja i jak ją dobrać? 

Nie zawsze jesteśmy w stanie przy pomocy diety dostarczyć organizmowi wszelkie niezbędne mu witaminy i mikroelementy. Czasami zaś, potrzebne jest nam dodatkowe wsparcie, na przykład gdy zmagamy się z jakimś schorzeniem przewlekłym. Wówczas bardzo pomocna może okazać się suplementacja. Jeśli na przykład borykamy się z powszechną ostatnio insulinoopornością, postawmy na berberynę. Pomaga ona zwiększyć wrażliwość komórek na insulinę. Dzięki niej można także szybciej schudnąć. Jeżeli interesuje nas berberyna jaka najlepsza będzie jej forma? Wydaje się, że najwygodniejsze będą tabletki. Ich stosowanie jest bowiem wyjątkowo wygodne. Bez względu na to, czy potrzebujemy berberyny, czy też jakiegoś innego suplementu, zwracajmy uwagę na pełny skład preparatu. Jeżeli zależy nam na optymalnych rezultatach, zawsze stosujmy się do zaleceń producenta. Należy także mieć na uwadze to, że suplementacja nie zastępuje zdrowej i zrównoważonej diety