fit.pl mobile logo

Żelazo, zwłaszcza dla kobiet aktywnych

Są okresy w życiu każdej z kobiet, kiedy organizm wykazuje większe zapotrzebowanie na niektóre pierwiastki i powinien być wówczas otoczony szczególną troską
zelazo2Tendencję ku temu możemy zauważyć w okresie przemęczenia po długotrwałym wysiłku, w czasie rekonwalescencji pochorobowej, a także w wyniku stresu. Większej ilości niektórych pierwiastków potrzebują także kobiety, które aktywnie odwiedzają basen czy siłownię. Niedobory pierwiastków mogą się manifestować przy niewłaściwym trybie życia, diecie wegetariańskiej i wegańskiej oraz w sytuacji gdy odżywiamy się produktami opartymi o wyroby wysoce przetworzone. Z pewnością każda z kobiet czuje osłabienie także w czasie menstruacji.

Aby wspomóc organizm w trudnych dla niego okresach, powinny sięgnąć po suplementy diety, które mają niebagatelny wpływ na ich kondycję z uwagi na swój skład witaminowo-mineralny.

Rola mięsa w diecie kobiety aktywnej

Mięso powinno stanowić ważny element diety osoby aktywnej fizycznie. Ponadto powinno towarzyszyć kobiecie w okresie menstruacji, kiedy notuje się utratę krwi. Mięso jest bogatym źródłem żelaza oraz witamin z grupy B (głównie B6 i B12) które biorą czynny udział w erytropoezie (proces namnażania czerwonych ciałek krwi). Do syntezy hemoglobiny oraz erytrocytów (czerwonych krwinek) potrzebne są także aminokwasy egzogenne, których mięso jest bogatym złożem. Rozwój krwinek czerwonych stymulowany jest przez erytropoetynę (hormon peptydowy). Erytropoetyna wpływa na komórki macierzyste szpiku kostnego, zwiększając produkcję prekursorów komórek szeregu czerwonokrwinkowego, a zatem zwiększając wytwarzanie erytrocytów. W trakcie krwawienia miesięcznego, kobiety tracą przeciętnie 100-200 ml krwi. Zdarza się jednak, że występują anomalie jak hypermenorrhoea, gdzie utraty krwi mogą być znacznie większe i sięgać nawet 500 ml. Jest to już poważna ilość, stanowiąca około 10% całej krwi człowieka. Żelazo ma czynny udział w procesie powstawania krwi, zaraz obok witamin z grupy B. Szerzej o jego roli w dalszej części artykułu.

[-------]

„Żelazo niezbędne do życia jak powietrze”

Pierwiastek ten należy do ważnych dla zachowania pełni zdrowia składników pokarmowych. Atom żelaza znajduje się w wielu ważnych białkach: hemoglobinie, mioglobinie, a także w centrach zelazo3aktywnych licznych enzymów takich jak: katalaza, peroksydazy oraz cytochromy. Te ostatnie wydają się najważniejsze dla osoby aktywnej, ze względu na fakt występowania w mitochondriach, gdzie ma miejsce proces oddychania komórkowego. Oddychanie to jest wielostopniowym procesem utleniania związanym z wywarzaniem energii użytecznej metabolicznie. Zachodzenie oddychania komórkowego jest jednym z najczęściej stosownych wskaźników istnienia procesów życiowych.

Ponieważ zapotrzebowanie na żelazo jest zmienne i zależy od wieku, płci i stanu organizmu, norma dobowego spożycia waha się w dużych granicach. U osób dorosłych: od 10 mg/dobę u mężczyzn, do 20 mg u kobiet, z zastrzeżeniem, że w okresie ciąży i karmienia powinno to być ok. 30 mg/dobę. Także w okresie menstruacji, my kobiety potrzebujemy więcej tego zbawiennego pierwiastka aby uzupełniać utraconą krew, jako ze pierwiastek ten ma bezpośredni udział w procesie krwiotwórczym. Żelazo wchłania się w dwunastnicy i jelicie cienkim w postaci jonów dwuwartościowych, gdzie następnie na drodze reakcji enzymatycznych utleniane jest do postaci ferrytyny i magazynowane jest w tej formie w wątrobie. Około 99 % żelaza znajdującego się we krwi poza erytrocytami połączone jest enzymatycznie z transferyną. Ten kompleks dociera do wszystkich komórek ciała, gdzie żelazo zostaje uwolnione.

Należy zapewnić optymalną ilość tego pierwiastka w organizmie, gdyż zarówno jego niedobór jak również nadmierna jego ilość jest dla nas niekorzystna. Deficyt żelaza może nieść za sobą przykre konsekwencje, jak niedokrwistość z niedoboru tego pierwiastka, a co za tym idzie zmniejszenie ilości białek, w których skład on wchodzi. Pociąga to za sobą pogorszenie dotlenienia tkanek i ogólne pogorszenie wydolności organizmu. Niedobór żelaza początkowo jest niezauważalny, bowiem nasz organizm korzysta ze zgromadzonych jego zapasów w wątrobie, śledzionie i szpiku.

[-------]

zelazo4Hemoglobina i mioglobina

Mioglobina i hemoglobina należą do białek funkcyjnych, których zadaniem jest uczestnictwo w procesie oddychania. Hemoglobina ma budowę podjednostkową, co oznacza, że składa się z dwóch jednostek alfa i dwóch beta, które przyłączają tlen. Dzięki temu potrafi inteligentnie prowadzić wymianę gazową. Inteligencja hemoglobiny polega na bardzo precyzyjnym mechanizmie wymiany gazowej, którą właśnie białko to zawdzięcza faktowi budowy podjednostkowej. Hemoglobina jest białkiem allosterycznym, czyli inaczej mówiąc wiązanie tlenu z jedną z podjednostek jest uzależnione od jej oddziaływania z innymi podjednostkami. Mówiąc w skrócie, najtrudniej jest przyłączyć pierwszą cząsteczkę tlenu, czyli rozpocząć cały proces, po którym kolejne podjednostki lawinowo dążą do utlenienia. Hemoglobina znajduje się w czerwonych krwinkach – erytrocytach.

Mioglobina jest białkiem wiążącym i magazynującym tlen. Największe jej stężenie znajduje się w mięśniach szkieletowych odpowiedzialnych za nasze możliwości do poruszanie się. Białko to umożliwia także pracę serca. Główną funkcją mioglobiny jest magazynowanie tlenu w mięśniach poprzecznie prążkowanych. Podczas nadmiernego wysiłku, kiedy ciśnienie cząsteczkowe tlenu spada w mięśniach do bardzo niskiej wartości 5 mm Hg, mioglobina uwalnia zmagazynowane cząsteczki tlenu i pozwala mitochondriom na produkcje energii. Kluczową rolę w wiązaniu tlenu przez mioglobinę pełni hem przyłączając się koordynacyjnie z jonem żelaza (II), stając się w ten sposób możliwym do przenoszenia tlenu po organizmie. Hem jest niebiałkową częścią enzymów, nadającą krwi czerwony kolor.


Zaburzenia ilości żelaza u człowieka

Zdarza się, iż mimo prawidłowego odżywiania się, żelazo nie jest wchłaniane w niezbędnej ilości, a przejawem zbyt małej wchłoniętej jego formy są symptomy bardzo podobne do przeziębienia takie jak: złe samopoczucie, ogólne zmęczenie, apatia, senność lub rozdrażnienie. Mogą wystąpić także bóle głowy. Niedobory żelaza mają też przykre następstwa kosmetyczne jak: szorstka i blada skóra, kruche i łamliwe paznokcie, matowe, słabe i przerzedzają się włosy. Ponadto w kącikach ust mogą tworzyć się zajady. Przy dużych brakach żelaza pojawiają się zaburzenia łaknienia, kołatania serca oraz anemie. Nieleczone zaburzenia mogą być, jak widać nie tylko groźne dla urody ale także stanowią niebagatelne zagrożenie naszego zdrowia i życia. Jak powszechnie wiadomo, lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego dbajmy o to, aby żelazo na stałe zagościło w naszej diecie.

[-------]

Jak zadbać o prawidłowy poziom żelaza w organizmie?

Najlepszym źródłem żelaza jest urozmaicona i prawidłowo skomponowana dieta. Dużo żelaza zawierają m.in.: podroby (wątroba, nerki), suche nasiona roślin strączkowych, natka pietruszki, mięso, zelazo5jaja, fasola, groch i brokuły. Żelazo z tych produktów jest szybko i łatwo wchłanialne przez organizm człowieka. Złożem tego składnika są również: szpinak, szczaw, buraczki ćwikłowe i herbata. Jednak w tych produktach żelazo występuje w postaci trudno rozpuszczalnych soli szczawianów, które w niewielkim stopniu wykorzystywane są na potrzeby fizjologiczne organizmu w porównaniu z produktami zwierzęcymi.

Stopień wchłaniania żelaza niehemowego (bytującego poza wątrobą i krwią) z pożywienia można podwyższyć poprzez spożycie wraz ze źródłami zawierające ten pierwiastek, produktów będących źródłem witaminy C oraz kwasu cytrynowego, które to wykazują działanie wspomagające przyswajanie żelaza.

Należy pamiętać, że preparatów z żelazem nie popija się mlekiem, gdyż tłuszcze w nim zawarte osłabiają przyswajanie tego pierwiastka. Również produkty mączne przyczyniają sie do zmniejszenia wchłanialności żelaza. Z kolei produkty bogate w żelazo najlepiej popijać sokiem, ponieważ środowisko kwaśne zwiększa wchłanianie tego mikroelementu.

jakub-mauricz-zaprasza-na-konsultacje

Suplementacja w ciężkich przypadkach

Aby podnieść ilość hemoglobiny u osób z anemią bądź uszkodzeniem nerek, niekiedy niezbędne jest zastosowanie suplementacji żelazem wraz z rutozydem i witaminą C. Żeby uzyskać wzrostu ferrytyny w plazmie z wartości poniżej 20 ng/ml do ponad 30 ng/ml potrzeba przyjmować 200-300 mg/dzień (3 razy dziennie po ok. 70-100 mg) elementarnego żelaza przez około 15 tygodni. Po 4-6 tygodniach obserwuje się wzrost hemoglobiny o około 1 g/dl. Suplementację powinno się przerwać dopiero, gdy poziom ferrytyny przekroczy 30 ng/ml.

Jakub Mauricz - trener personalny

www.fit.pl


 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl