Uznawana jest za najzdrowszą z herbat. Szczególnie chętnie sięgają po nią osoby, które prowadzą zdrowy styl życia oraz pragną uchronić się przed różnorodnymi schorzeniami  
fit.pl
2012-11-16 00:00
Udostępnij
Zielona herbata na zdrowie
Liście zielonej herbaty pochodzą z tego samego krzewu herbacianego (Camellia Sinensis), co liście herbaty czarnej. Cała tajemnica kryje się w sposobie obróbki, jakiej listki poddawane są po zbiorze. Te przeznaczone na herbatę zieloną nie poddawane są procesowi fermentacji, dzięki czemu pozostaje w nich wiele cennych substancji. Najważniejszą grupę związków bioaktywnych w herbacie zielonej stanowią polifenole, w tym głównie katechiny. Związki te wpływają na charakterystyczną oliwkowo-zieloną barwę herbaty oraz nieco gorzki i cierpki smak. O aromacie herbaty decydują w dużej mierze zawarte w niej olejki eteryczne stanowiące do 1% suchej masy. Mało kto wie, że zielona herbata jest źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Zawiera między innymi witaminy C, B1, B2, PP, A i K, potas, wapń, magnez, żelazo, cynk i mangan. Herbata jest również znana jako naturalne źródło fluoru.

Sposób na długowieczność

Ze względu na unikatowe działanie na organizm człowieka, zielona herbata zyskała sławę napoju przedłużającego młodość. Napar z zielonych listków zmniejsza w organizmie ilość wolnych rodników i tym samym spowalnia procesy związane ze starzeniem się. Za dobroczynne działanie zielonej herbaty odpowiedzialne są przede wszystkim związki polifenolowe. To dzięki nim picie naparu obniża ryzyko wystąpienia zawału serca i miażdżycy tętnic. Służy też profilaktyce przeciwnowotworowej, a także pomaga w walce z wirusami i bakteriami. Dodatkowo zielona herbata korzystnie wpływa na równowagę mikrobiologiczną przewodu pokarmowego, sprzyja trawieniu i usuwa uczucie przepełnionego żołądka. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym, herbata pomaga w leczeniu infekcji i zapobiega próchnicy.

Na dobry nastrój

Za charakter pobudzający zielonej herbaty odpowiada obecna w niej teina, czyli herbaciana kofeina. Obecność polifenoli sprawia, że teina z herbaty wchłania się do krwioobiegu znacznie wolniej niż kofeina z kawy. Tym samym efekt pobudzający po wypiciu zielonej herbaty jest łagodniejszy, ale utrzymuje się dłużej. Działanie teiny wzmacniane jest również przez inne alkaloidy występujące w herbacie – teobrominę i teofilinę. Wszystkie wymienione związki decydują o tym, że picie naparu z zielonych listków poprawia koncentrację i nastrój. Zielona herbata doskonale orzeźwia, co związane jest nie tylko ze wspomnianymi alkaloidami, ale też garbnikami i olejkami eterycznymi. Odpowiednio przyrządzona herbata może również działać odprężająco. W tym celu należy ją parzyć przynajmniej 5 minut. Wydłużony czas parzenia powoduje, że do naparu przedostaje się tanina, która wiążę kofeinę i niweluje jej pobudzające właściwości.


Zgodnie z chińskim rytuałem parzenia zielonej herbaty listki herbaciane należy najpierw umyć wylewając pierwszą porcję naparu (tzw. ”sicz ha”). Do picia nadaje się dopiero napój po drugim parzeniu o delikatnym słomkowym kolorze. Postępowanie takie tłumaczy się tym, że podczas pierwszego parzenia przenikają do naparu wszelkie zanieczyszczenia.

Dla dobra skóry

Zawarte w zielonej herbaty polifenole poza działaniem przeciwrodnikowym, wpływają na funkcjonowanie enzymów skórnych, w tym także tych odpowiedzialnych za niszczenie ścianek naczyń krwionośnych. Herbaciane polifenole poprawiają mikrokrążenie skórne oraz działają ściągająco, przez co pozwalają na poprawę napięcia skóry. Ze względu na te właściwości zielona herbata coraz częściej wykorzystywana jest w kosmetyce jako składnik kuracji odmładzających i preparatów przeciwdziałających starzeniu się skóry.

dr Joanna Anna Walczak
dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl