Unikaj łączenia zielonej herbaty z tymi produktami

Zielona herbata od lat cieszy się opinią niezwykle zdrowego napoju, który korzystnie wpływa na wiele aspektów życia. Jej smak to jednak nie jedyny atut. Okazuje się, że niektóre produkty i leki mogą nie być z nią zgodne. Sprawdźmy, co lepiej oddzielić od zielonej herbaty.
Aleksandra Załęska
2024-04-05 10:15
Udostępnij
Unikaj łączenia zielonej herbaty z tymi produktami

Dodatki do zielonej herbaty — nie wszystkie będą korzystne

Chociaż herbata z cytryną zawsze brzmi jak dobry pomysł, nie zawsze jest to prawda. Połączenie zielonej herbaty z cytryną może być niewłaściwe, ponieważ cytryna uwalnia z liści herbaty szkodliwy dla organizmu cytrynian glinu. Jeśli zatem decydujemy się na zieloną herbatę z cytryną, powinniśmy najpierw usunąć liście z naparu.

Warto również pamiętać, że zielona herbata nie lubi wrzątku. Zbyt wysoka temperatura może sprawić, że napój straci swój aromat i stanie się gorzki. Najlepszą temperaturą do zaparzenia zielonej herbaty jest 80 stopni Celsjusza.

Jeśli chodzi o dodatki, to warto połączyć zieloną herbatę ze świeżą miętą, co doda jej świeżości i orzeźwienia. Dzięki dodatkowi mięty trawienie będzie lepsze, a my zyskamy zastrzyk energii. Ciekawym połączeniem jest również zielona herbata z imbirem i miodem, które tworzą idealny środek przeciwbakteryjny i przeciwzapalny, świetny zwłaszcza podczas grypy i przeziębienia.

Interakcje z lekami — przeciwwskazania

Należy uważać nie tylko na dodatki, ale także na leki, które łączymy z zieloną herbatą. Składniki obecne w herbacie mogą wchodzić w interakcje z niektórymi substancjami leczniczymi, osłabiając ich działanie lub nasilając skutki uboczne.

Grupy leków, które nie powinny być łączone z zieloną herbatą, obejmują te obniżające ciśnienie krwi, leki na choroby neurologiczne oraz przeciwzakrzepowe. Osoby przyjmujące nowe leki powinny skonsultować się z lekarzem w kwestii łączenia ich z zieloną herbatą.

Przeciwwskazania dla niektórych osób

Nie każdy powinien pić zieloną herbatę. Istnieją pewne przeciwwskazania do jej spożywania. Należy unikać picia zielonej herbaty podczas posiłków, szczególnie w przypadku osób z niedokrwistością, ponieważ może hamować absorpcję żelaza. Osoby wrażliwe na kofeinę oraz kobiety w ciąży również powinny ograniczyć spożycie zielonej herbaty z uwagi na wysoką zawartość polifenoli, które mogą być szkodliwe w dużej ilości dla kobiet w ciąży.