fit.pl mobile logo

Zielona herbata na zdrowie

Uznawana jest za najzdrowszą z herbat. Szczególnie chętnie sięgają po nią osoby, które prowadzą zdrowy styl życia oraz pragną uchronić się przed różnorodnymi schorzeniami  
Liście zielonej herbaty pochodzą z tego samego krzewu herbacianego (Camellia Sinensis), co liście herbaty czarnej. Cała tajemnica kryje się w sposobie obróbki, jakiej listki poddawane są po zbiorze. Te przeznaczone na herbatę zieloną nie poddawane są procesowi fermentacji, dzięki czemu pozostaje w nich wiele cennych substancji. Najważniejszą grupę związków bioaktywnych w herbacie zielonej stanowią polifenole, w tym głównie katechiny. Związki te wpływają na charakterystyczną oliwkowo-zieloną barwę herbaty oraz nieco gorzki i cierpki smak. O aromacie herbaty decydują w dużej mierze zawarte w niej olejki eteryczne stanowiące do 1% suchej masy. Mało kto wie, że zielona herbata jest źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Zawiera między innymi witaminy C, B1, B2, PP, A i K, potas, wapń, magnez, żelazo, cynk i mangan. Herbata jest również znana jako naturalne źródło fluoru.

Sposób na długowieczność

Ze względu na unikatowe działanie na organizm człowieka, zielona herbata zyskała sławę napoju przedłużającego młodość. Napar z zielonych listków zmniejsza w organizmie ilość wolnych rodników i tym samym spowalnia procesy związane ze starzeniem się. Za dobroczynne działanie zielonej herbaty odpowiedzialne są przede wszystkim związki polifenolowe. To dzięki nim picie naparu obniża ryzyko wystąpienia zawału serca i miażdżycy tętnic. Służy też profilaktyce przeciwnowotworowej, a także pomaga w walce z wirusami i bakteriami. Dodatkowo zielona herbata korzystnie wpływa na równowagę mikrobiologiczną przewodu pokarmowego, sprzyja trawieniu i usuwa uczucie przepełnionego żołądka. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym, herbata pomaga w leczeniu infekcji i zapobiega próchnicy.

Na dobry nastrój

Za charakter pobudzający zielonej herbaty odpowiada obecna w niej teina, czyli herbaciana kofeina. Obecność polifenoli sprawia, że teina z herbaty wchłania się do krwioobiegu znacznie wolniej niż kofeina z kawy. Tym samym efekt pobudzający po wypiciu zielonej herbaty jest łagodniejszy, ale utrzymuje się dłużej. Działanie teiny wzmacniane jest również przez inne alkaloidy występujące w herbacie – teobrominę i teofilinę. Wszystkie wymienione związki decydują o tym, że picie naparu z zielonych listków poprawia koncentrację i nastrój. Zielona herbata doskonale orzeźwia, co związane jest nie tylko ze wspomnianymi alkaloidami, ale też garbnikami i olejkami eterycznymi. Odpowiednio przyrządzona herbata może również działać odprężająco. W tym celu należy ją parzyć przynajmniej 5 minut. Wydłużony czas parzenia powoduje, że do naparu przedostaje się tanina, która wiążę kofeinę i niweluje jej pobudzające właściwości.


Zgodnie z chińskim rytuałem parzenia zielonej herbaty listki herbaciane należy najpierw umyć wylewając pierwszą porcję naparu (tzw. ”sicz ha”). Do picia nadaje się dopiero napój po drugim parzeniu o delikatnym słomkowym kolorze. Postępowanie takie tłumaczy się tym, że podczas pierwszego parzenia przenikają do naparu wszelkie zanieczyszczenia.

Dla dobra skóry

Zawarte w zielonej herbaty polifenole poza działaniem przeciwrodnikowym, wpływają na funkcjonowanie enzymów skórnych, w tym także tych odpowiedzialnych za niszczenie ścianek naczyń krwionośnych. Herbaciane polifenole poprawiają mikrokrążenie skórne oraz działają ściągająco, przez co pozwalają na poprawę napięcia skóry. Ze względu na te właściwości zielona herbata coraz częściej wykorzystywana jest w kosmetyce jako składnik kuracji odmładzających i preparatów przeciwdziałających starzeniu się skóry.

dr Joanna Anna Walczak
dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl