Nareszcie schudłam! Co zrobić, aby nie przytyć?

Od lat marzyła Ci się zgrabna i szczupła sylwetka? Po długiej i żmudnej batalii udało Ci się uzyskać zadowalający rezultat i wreszcie z przyjemnością spoglądasz w lustro, a na imprezach nie uciekasz w popłochu przed obiektywem aparatu. Gratulacje! Czy wiesz jednak w jaki sposób utrzymać wymarzone wymiary nie pozwalając efektowi jo-jo na zniweczenie Twoich starań?
fit.pl
2013-05-15 00:00
Udostępnij
Nareszcie schudłam! Co zrobić, aby nie przytyć?

Po pierwsze

Idealna dieta powinna być odpowiednio rozłożona w czasie. Zbędny tłuszczyk gromadzimy latami, dlatego jego zrzucanie również musi potrwać. Gwałtowna dieta jest niewskazana nie tylko ze względu na jej szkodliwość dla zdrowia, lecz także dlatego, że mamy 100 % pewności, że nadprogramowe kilogramy powrócą do nas ze zdwojoną siłą. Liczne badania potwierdziły, iż osoby, które odchudzały się przez rok i dłużej, tracąc maksymalnie 0,5-1 kg tygodniowo, rzadko doświadczały efektu jo-jo. Dlatego prosimy o cierpliwość!

Po drugie

Staraj się nie powracać do dawnych nawyków żywieniowych po zakończeniu diety. Oczywiście, kremówki, lody i pizza wyglądają kusząco, jednak ich spożywanie po miesiącach przyjmowania dietetycznej żywności - po pierwsze może spowodować problemy żołądkowe, a po drugie błyskawicznie zostawi ślad na wadze. Dlatego warto jeść zdrowo i lekko. Świetnym rozwiązaniem dla wszystkich zapracowanych jest przygotowywanie smacznych sałatek z gotowych mieszanek sałat – Paczkowane mieszanki są idealną alternatywą dla sałaty kupowanej w całości. Oznaczają dla konsumenta nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy. – zauważa Paweł Szymczak specjalista do spraw jakości marki Fit &Easy - Własnoręczne skomponowanie tak bogatej w różne rodzaje sałat mieszanki wymaga zaopatrzenia się w minimum cztery jej gatunki, co wiąże się zazwyczaj z koniecznością wyrzucenia części niespożytych warzyw. Gotową mieszankę wystarczy wyłożyć na talerz lub do miski, dodać ulubione składniki, wymieszać i gotowe. To świetne niskokaloryczne rozwiązanie dla zabieganych miłośników zdrowego odżywiania.

Po trzecie

Jedz warzywa! Dietetycy zalecają, aby każdego dnia zjadać ich pięć porcji. Warto jeść warzywa, ponieważ są one najlepszym źródłem błonnika pokarmowego, który reguluje pracę jelit, obniża poziom cholesterolu, oczyszcza organizm, a wypełniając żołądek sprawia, że szybciej jesteśmy syci – przypomina Paweł Szymczak z Fit&Easy. Warto wiedzieć, że błonnik jest naszym największym sprzymierzeńcem w walce o utrzymanie zgrabnej sylwetki. Znajdziesz go również w pełnoziarnistym pieczywie, kaszach, płatkach owsianych i suszonych owocach.

Po czwarte

Równie ważne jak to co jesz, jest to, ile spożywasz posiłków i jak często. Pamiętaj, aby się nie przejadać, ponieważ zbyt duża ilość pokarmu jest dla naszego żołądka niezwykle ciężkostrawna. Trawienie przebiega najsprawniej, gdy objętość posiłku wynosi około 250 ml, dietetycy radzą więc, aby jeść mało i równocześnie często. Staraj się dzielić swoje posiłki na mniejsze porcje i rozkładać je równomiernie na cały dzień. Poranek zacznij od śniadania bogatego w węglowodany, które będą stopniowo uwalniać energię aż do południa, a ponadto zahamują Twój wieczorny apetyt na podjadanie. Najlepiej jeśli twój dzienny jadłospis będzie składał się z pięciu lekkich posiłków, spożywanych średnio co 3 godziny, aby dać organizmowi czas na strawienie i przyjęcie kolejnej porcji.

Po piąte

Dużo się ruszaj! Regularna aktywność fizyczna jest nie tylko gwarancją zachowania idealnej sylwetki, lecz także zdrowia i ogólnej sprawności organizmu. Staraj się dużo spacerować, jeździć na rolkach i na rowerze, korzystaj z pięknej pogody i wypoczywaj aktywnie. Zrezygnuj również z podróżowania wyłącznie autem, komunikacją miejską czy jeżdżenia windą i zacznij więcej chodzić, a od razu poczujesz się lepiej!

Tymczasem ciesz się wymarzoną sylwetką! Z pewnością każde spojrzenie w lustro jest dla Ciebie ogromną motywacją, aby nie zniweczyć tego, co udało Ci się osiągnąć. Najważniejsza jest wytrwałość i cierpliwość, pamiętaj, że aby Twoje ciało zaakceptowało zmianę nawyków żywieniowych, potrzebuje około dwóch miesięcy, a na ich utrwalenie kolejnych sześć. Jeśli zaczniesz się stosować do powyższych pięciu prostych zasad, efekt jo-jo i nadprogramowe kilogramy odejdą w zapomnienie, a Ty będziesz czuć się lekko i atrakcyjnie przez długie lata.

www.odchudzanie.fit.pl