„ Mam Haka na Raka”- IV edycja już ruszyła

Kampania już po raz kolejny skierowana jest do młodzieży i dotyczy profilaktyki raka płuc. Program 23 listopada zainaugurowała konferencja prasowa w Ministerstwie Zdrowia  
fit.pl
2010-11-25 00:00
Udostępnij
„ Mam Haka na Raka”-  IV edycja już ruszyła
teen ageKonferencja nie przypadkowo odbywa się w listopadzie - to także obchodzony na całym świecie „Miesiąc Świadomości Raka Płuca”, a tymczasem rak płuc to najczęstsza przyczyna zgonów w naszym kraju, co roku statystyki udowadniają, że na ten nowotwór umiera około 24 000 osób.

Raka płuc jest tym trudniej leczyć, gdyż w początkowej fazie zachorowania jest kompletnie niewykrywalny, a tymczasem już w przypadku guzów o średnicy 2 cm szansa na wyleczenie wynosi prawie 95 proc. Kiedy pojawia się uporczywy kaszel, trwający tygodniami oraz krwioplucie, na operację jest już w praktycznie za późno.

Lekarze przekonują, że  każda przedłużająca się infekcja jest groźna dla zdrowia i powinna być wskazaniem do wykonania zdjęcia rentgenowskiego i sprawdzenia płuc i oskrzeli.

W tej edycji bardzo mocno akcentowana jest rola dzieci a zwłaszcza młodzieży. Współcześnie to właśnie młodzież, która coraz częściej sięga po papierosy jest w grupie ryzyka zachorowań na raka płuc. To właśnie palenie papierosów przyczyniło się do tego, że rak płuc stał się bardziej groźnym i przynoszącym śmiertelne żniwo niż np. rak piersi, uważany za tak popularny wśród kobiet.

Niestety świadomość w wielu miejscach Polski, a zwłaszcza na wsiach i w małych miejscowościach nadal jest niska, i pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też w tej kampanii udział młodzieży ich pomoc w uświadamianiu i chęci zmian może być kluczowa.

Kampania skierowana jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Uczniowie wraz z nauczycielami mogą zgłaszać swoje zespoły do programu i zarejestrować się na stronie www.mamhakanaraka.pl. Za pomocą strony uczniowie zapoznają się z informacjami dotyczącymi choroby oraz będą mogli wziąć udział w szerzeniu akcji prozdrowotnej.

www.fit.pl