Zabawy ruchowe nie wymagają specjalnego sprzętu. Wystarczy deska, pieniek, lina, stara opona i kilka pomysłów, jak je wykorzystać. Wszyscy wiemy, że ruch pobudza rozwój mięśni, serca i płuc, co ma szczególne znaczenie w okresie dzieciństwa, kiedy maluch rozwija się i rośnie
fit.pl
2014-03-21 00:00
Udostępnij
Aktywność na wiosnę


Wpływ na rozwój

Mało ludzi zdaje sobie sprawę, że ruch ma też istotny wpływ na kształtowanie się i pracę mózgu. Mózg ma bardzo duże zapotrzebowanie na tlen. Dlatego polecamy spacery i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Dobroczynny wpływ zabawy jest ogromny. Ruch, szczególnie ten na świeżym powietrzu zwiększa napływ krwi do mózgu, a tym samym jego dotlenienie. Ponadto ruchu mobilizuje organizm do wydzielania w mózgu substancji chemicznych, są to neurotrofiny, które pobudzają rozwój komórek nerwowych i usprawniają połączenia między nimi.

Ponadto każdy wie, że ruch wymaga współdziałania wielu mięśni, orientacji w otoczeniu, wiedzy o stanie własnego ciała, wykorzystania informacji zgromadzonych w magazynach pamięci... Angażuje więc wiele obszarów mózgu, co wpływa na rozwój umysłowy dziecka.

Dynamiczne zabawy ruchowe wpływają także na rozwój poczucia równowagi, bowiem pobudzają układ przedsionkowy. Stymulacja układu przedsionkowego jest szczególnie ważna w okresie niemowlęcym, ale i starsze dzieci odnoszą z niej korzyści. Wpływa ona bowiem pozytywnie na usprawnienie ruchów, a pośrednio na rozwój poznawczy i emocjonalny.
Nie polecamy jednak wprowadzania w zabawie elementów rywalizacji, bowiem, one tylko na krótko urozmaicą zabawę, potem zaś staranie się źródłem konfliktów. Badania wykazały, że ludzie, którzy nie mierzą swoich sukcesów i niepowodzeń, porównując się z innymi, są w życiu szczęśliwsi. A przecież już sam ruch sprawia dziecku radość. Pozwól mu ją przeżywać.

Pozwól dziecku się ruszać

Jest jeden klucz do sukcesu – pozwól dziecku się ruszać. Już samo to jest zabawą pełną entuzjazmu. Zabawy ruchowe np. w berka, chowanego, czy skakanie przez skakankę, to świetna forma spalania kalorii i poprawy sprawności. Jeśli dziecko nie jest ani specjalnie zainteresowane sportem, ani utalentowane w tym kierunku, istnieje również wiele innych możliwości. Każde dziecko jest inne, ma inne predyspozycje i zainteresowania, to rodzić powinien nim pokierować, aby znaleźć takie zajęcie, które dziecko po prostu lubi robić. Jeśli Twoje dziecko jest uzdolnione artystycznie, chodź z nim na spacery w poszukiwaniu liści, czy kamieni, których może później użyć w zabawach plastycznych. Jeśli lubi się wspinać, rozejrzyj się za najbliższą ścianką wspinaczkową, a jesli nie zawsze może powspinać się na drzewa w parku. Jeśli lubi czytać, pójdź z nim po książkę do biblioteki. Jeśli lubi zorganizowane zajęcia sportowe, powinieneś rozważyć zobowiązania czasowe, koszty, rodzaj sportu, poziom rozwoju fizycznego dziecka, kwalifikacje instruktorów i twoje nadzieje co do możliwości, jakie powinny dać dziecku te zajęcia. 

Już od malucha można wpajać dziecku miłość do aktywności fizycznej. Pokaż maluszkowi np. jak króliki skaczą, orły latają, czy psy machają ogonami. Obserwuj, jak wysoko lub jak daleko twoje dziecko potrafi skakać. Zaznaczaj dystans lub wysokość na podłodze lub ścianie, i porównuj do tych oznaczeń kolejne próby, aby sprawdzić czy poprawia swoje wyniki. Obserwując swojego malucha w akcji znajdź zadania, które lubi wykonywać i włączaj je do zabawy. Włączając aktywność fizyczną do życia naszych dzieci we wczesnym wieku, kładziemy fundament pod dobre nawyki w przyszłości.. W ten sposób tez wpajamy mu przyzwyczajenia do aktywności na całe życie.

Optymalny plan ćwiczeń dla dzieci i dorosłych musi: być zabawny, być chętnie wykonywany każdego dnia, być częścią planu dnia, być różnorodny zawierać czynności, które dziecko może wykonać samodzielnie zawierać takie ćwiczenia, jak bieg czy marsz, jako główną formę aktywności przez 4-5 dni w tygodniu

Bądź kreatywny – to na pewno się opłaci


Zabierz dziecko na wycieczkę z przygodami jakiegoś ulubionego bohatera, czy na wyprawę po piracki skarb. Podczas takiej aktywności na świeżym powietrzu staraj się raczej biegać, a nie tylko spacerować wokół bloku, graj z dzieckiem w gry, które ono lubi, jeśli nie znasz ich reguł, zapytaj o nie swoją pociechę. Pokaż swoim maluchom jak bardzo zabawna może być aktywność, biegaj jak goryl, chodź jak pająk, skacz jak zając, przeciągaj się jak kot.

Teraz możesz urządzać wędrówki w poszukiwaniu wiosny, albo nawiązując do zbliżających się świąt poszukiwanie pisanek.