Ciekawski maluch potrafi być nieprzewidywalny – niezabezpieczony kontakt, przyrządy kuchenne i śliska poręcz nie odstraszają małego odkrywcy a wręcz pobudzają jego wyobraźnię, jak bezpiecznie przygotować dom na inwazję pomysłowego malucha?  
fit.pl
2011-01-10 00:00
Udostępnij
Bezpieczne dziecko w domu
safety-home2Zarówno kilkumiesięczny bobas, jak i roczny maluch potrafią być niezwykłymi odkrywcami, którzy każdy przedmiot potraktują jako dobrą zabawkę.

Warto  zatem odpowiednio zabezpieczyć dom przed ciekawskim, raczkującym lub stawiającym pierwsze kroki, dzieckiem, które pod Twoją nieuwagą może łatwo narazić się na nieprzyjemne konsekwencje swojej nieograniczonej wyobraźni.

1. Kuchnia

W kuchni najniebezpieczniejszym miejscem jest płyta grzewcza i pokrętła kuchenki, dlatego warto zabezpieczyć je specjalnymi osłonami, które zabezpieczą ją przed ciekawskimi paluszkami malucha.

Szuflady, szafki oraz wszelkie urządzenia elektryczne, jak czajnik bezprzewodowy, mikser, czy ekspres do kawy to przedmioty, które najbardziej działają na wyobraźnię dziecka, warto przełożyć je w miejsca, gdzie maluch nie sięgnie.

Zabezpiecz szafki. Dzieciaki uwielbiają otwierać drzwi szafek oraz odsuwać szufladki. Oczywiście po takiej zabawie o stłuczone palce i siniaki nie trudno. Na rynku pojawiły się już meble, które wyposażone są w system wolniejszego zamykania, ułatwiające delikatne  zamykanie . Warto jednak na jakiś czas przeznaczyć choć jedną szafkę lub szufladkę, w której dziecko będzie mogło znaleźć swoje ulubione zabawki i przedmioty. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć dziecięce „myszkowanie”.

Staraj się nie zostawiać na wierzchu leków, środków czystości, sztućców oraz pojemników z gorącymi płynami. Unikniesz niebezpiecznych wypadków, poparzeń i połknięcia przez dziecko tabletek lub kropel detergentów.

[-------]

2. Przedpokój

safety home(1)W przedpokoju, zwłaszcza gdy wyłożony jest płytkami, przydadzą się: dywaniki, taśmy antypoślizgowe, zaślepki na kontakt, zabezpieczenia szafek oraz klamek drzwi.

3. Łazienka

I tu czai się sporo niebezpieczeństw, dlatego schowaj przed dzieckiem wszelkie detergenty do wc, dezodoranty, płyny do płukania ust, pastę do zębów i inne kosmetyki, które nie tylko uruchomią wyobraźnię dziecka, ale także zachęcą go do próbowania różnych kolorowych płynów w butelkach.

Na płytki podłogowe oraz dno wanny naklej matę antypoślizgową, przełóż w niedostępne miejsce kosz na śmieci, dzieci są naprawdę ciekawskie i lubią zaglądać do kosza! Pamiętaj o wyłączaniu lub zabezpieczeniu pralki oraz innych urządzeń elektrycznych, zanim wyjdziesz z łazienki. Pomyśl o zabezpieczeniu deski wc, dzieci lubią wykorzystywać muszą do zabawy.

3.Salon

Dzieci dość często bawią się w salonie, dlatego warto to miejsce dostosować do wyobraźni i potrzeb dziecka. Blat stołu powinien być zabezpieczony odpowiednimi listwami i nakładkami. Warto przenieść wyżej wszelkie przedmioty – lampki, wazony z kwiatami, czy dekoracje - wszystko co znajdzie się w zasięgu dłoni dziecka może znaleźć się na podłodze. Przynajmniej na początku zrezygnuj z obrusa, gdy dziecko, skończy roczek łatwiej będzie go przekonać, by nie ściągać wszystkiego co jest na stole. Ukryj kable pod listwami oraz trujące kwiaty przenieś w bezpieczne miejsce lub podaruj je komuś, kto ma dorosłe dzieci.

www.dziecko.fit.pl