Tata z dzieckiem - w parku, podczas obiadu i w drodze z przedszkola do domu. Niemożliwe?A jednak, Twoje dziecko prócz czułej opieki mamy potrzebuje także wsparcia, miłości i męskiego punktu widzenia ojca. Jeśli nie wierzysz, zostaw swoje pociechy razem, a na pozytywne efekty nie będziesz długo czekać  
fit.pl
2014-03-04 00:00
Udostępnij
Wychowanie męskim okiem
childfather1Doskonale wiemy, że dziecko inaczej wychowuje się z mamą a inaczej także w towarzystwie i pod opieką taty. Tata i mama – oboje są potrzebni dziecku. Kobieta i mężczyzna bowiem uczą dziecko zupełnie innych i tak samo przydatnych rzeczy, dlatego warto dbać, by ojciec dziecka brał udział w wychowaniu swojej pociechy.

Pozwól dziecku cieszyć się radością wspólnych zabaw z tatą, nawet jeśli efektem będzie brudna kuchnia, sterty ubrań do prania, czy mały nieporządek w garażu.

Tata – też rodzić

Choć tata nie zawsze zgrabnie radzi sobie z przewijaniem, karmieniem albo ubieraniem na cebulkę, spokojnie...na pewno szybko się nauczy, grunt to pozytywna motywacja i Twoja aprobata!

Tata uczy dziecko nie tylko kochać, współczuć, dzielić się zabawkami i okazywać uczucia. Męski punkt widzenia pomoże dziecku kreatywnie szukać zajęć a przede wszystkim uczy samodzielności i radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

To przecież ojciec uczy dziecko jazdy na rowerze, chodzenia po drzewach i pokonywania strachu podczas zabaw i domowych czynności. Mężczyźni zwykle nie są wylewni w okazywaniu uczuć, dziecko wie, że na akceptację i miłość taty trzeba sobie „zapracować”, bo do mamy zawsze można się przytulić, a choć tata okazuje miłość inaczej, jest ona tak samo mocna i ważna, jak czułej mamy.

Uwielbienie ojca i jego aprobata znaczą dla dziecka bardzo wiele i mają magiczna moc sprawczą. Dziecko, które wychowuje się z ojcem ma większe szanse na zbudowanie swojej wartości, motywacji i szybciej uczy się walczyć o swoje zdanie.

Tata – najlepsze lekarstwo na nudę

Choć twierdzisz, ze świetnie wychowujesz dziecko, to ty znasz jego upodobania, wiesz, jak i kiedy karmić, potrafisz wyczuć jego humory i nastroje, czasem dzień spędzony z mamą może być nieco zbyt poukładany i przewidywalny, zwłaszcza, że prócz malucha masz na głowie, także obiad i sprzątanie, dziecko nie zawsze chętnie przyznaje się do faktu, że mama nie jest w stanie zapewnić dziecku tej różnorodności i spontaniczności, co ojciec.

dougther father3To tata potrafi bawić się w piratów i niedźwiedzia, nie boi się wyzwań i staje ma ochotę na poduszkowe wojny. Z tatą bywa zawsze zaskakująco, nigdy nie wiadomo co przyjdzie mu do głowy, by zaskoczyć swoją pociechę.

Surwiwalowe zabawy to właśnie taty najlepsza broń na znudzonego malucha. Nie tylko chłopcy lubią przeszkody, błoto i zmęczenie. Każda, nawet najgrzeczniejsza dziewczynka lubi czasem przeżywać coś więcej niż tylko katar misia i smutek lalki. Dreszczyk emocji pomoże dziecku odnaleźć się w trudnej sytuacji, spożytkować energię a potem z radością powrócić do codziennej i poukładanej rutyny.

Tata pomaga zrozumieć świat i nauczyć się w nim żyć. Kobiety bardziej wrażliwe i emocjonalne nie zawsze dobrze znoszą widok swojego zmęczonego dziecka, które nieporadnie próbuje przewrócić się na pleckach, złapać ulubioną zabawkę, czy trafić łyżką do buzi. Tata jest bardziej cierpliwy, pozwala samodzielnie badać świat i dochodzić małymi kroczkami do celu, przy tacie łatwiej stawia się pierwsze kroki, zwłaszcza w dziedzinach, których mama zawsze się obawiała. Motywacyjne komunikaty „ przecież sobie poradzisz”, jesteś najlepsza, dasz radę” bywają zbawienne i popychają dzieci do kolejnych odkryć.

Tata - specjalista od zadań specjalnych

Choć kobiety zdają się martwić, iż mniej emocjonalny ojciec zazwyczaj trzyma dziecko na dystans a jego metody wychowawcze ograniczają się do karcenia, bywa, że to  właśnie tata ma lepszy kontakt z dzieckiem niż mama. Dlaczego?

Zasady wychowania ojca są jasne. Z tatą nie można liczyć na obrażanie i granie na emocjach.Tata jest twardy, ale jego zasady są proste i konkretne, przyjęte reguły i konsekwencje z ich nieprzestrzegania, dają dziecku wyraźny sygnał, gdzie jest granica, której nie warto przekraczać.

Uczucia taty są bardziej swobodne. Dziecko wie, że tata tak łatwo nie ulega emocjom, dlatego nie stosuje manipulacji i częściej wykonuje jego polecenia. Ojcowie częściej wykorzystują swoją siłę, by nauczyć dziecko praktycznych czynności, odwagi i pewności siebie, które na pewno będzie mógł wykorzystać w szkole a potem w życiu.

www.fit.pl