fit.pl mobile logo

Budżet czasu wolnego w dni powszechne i wolne od nauki gimnazjalistów

Istotnym warunkiem działalności rekreacyjno – turystycznej jest czas wolny. W cywilizacji demokratycznej jest on jedną z najwyżej cenionych wartości, wywierających wpływ na osobowość człowieka i decydującej jakości życia.

 

Czas wolny to czas bez obowiązków, czas przeznaczony na zajęcia dowolne. Chodzi tu o sferę działalności człowieka, w którą angażuje się on z własnej woli ( po wykonaniu swoich obowiązków zawodowych, rodzinnych i społecznych) i albo może odpoczywać, bawić się, wzbogacać swoją wiedzę i kwalifikacje dla własnej satysfakcji, albo uczestniczyć w życiu swojej społeczności.

activeteen

Czas wolny to zespół ćwiczeń, którym człowiek może się z własnej woli poświęcić w okresie wolnym od obowiązków zawodowych, rodzinnym i społecznym w celu wypoczynku i rozrywki w celu rozwoju własnych nieskrępowanych zdolności twórczych (wtedy gdy możemy na jakiś czas zostawić obowiązki domowe).

Człowiek cale życie uczy się umiejętności spożytkowania czasu wolnego. Szkoła ma obowiązek wychowywać i uczyć wykorzystania rekreacji, organizowania różnych form

racjonalnego korzystania z czasu wolnego. Podstawowa funkcja opiekuńczo-wychowawcza wyraża się w tworzeniu na terenie szkoły i środowiska jak najbardziej korzystnych warunków intensyfikujących rozwój psychiczny i somatyczny dziecka.

W badaniach analizując określone przez młodzież zasoby czasu wolnego w dni robocze i wolne od nauki - oddzielnie traktujemy budżet czasu w dni robocze, oddzielnie w dni wolne od nauki.Ilość czasu wolnego w dzień powszedni  gimnazjalistów z Ursynowa


Ilość czasu wolnego

Dziewczyna

 

Chłopak

Razem

n

%

n

%

n

%

    0-1 h

3

8,3

3

9,1

6

8,7

    2-3 h

14

38,9

10

30,3

24

34.8

    4-5 h

17

47,2

8

24,2

25

36,2

     +5 h

2

5,6

12

36,4

14

20,3

  Razem

36

100,0

33

100,0

69

100,0

  [-------]


Zgodnie z wynikami, ilość czasu wolnego w dzień powszedni, u prawie połowy dziewcząt mieści się w granicach 4-5 godzin (47,2%), 2-3 godziny potrafi wygospodarować 38,9% badanych płci żeńskiej. Natomiast 8,3 % uczennic ocenia swój wolny czas na bardzo małą ilość, a mianowicie do 1 godziny. Powyżej 5-ciu godzin dziennie deklaruje tylko 5,6% respondentek.

Wyniki badanych uczniów różnią się znacznie od wyników uczennic. Ponad 5 godzin czasu wolnego deklaruje co trzeci badany chłopak (36,4%), 2-3 godzin deklaruje 30,3% chłopców, natomiast 24,2% uczniów posiada 4-5 godzin.

Bardzo małą ilością czasu wolnego, tj do 1 godziny dysponuje co dziesiąty chłopak (9,1%).
Ilość czasu wolnego w dni wolne od nauki  gimnazjalistów z Ursynowa
Ilość czasu wolnego

Dziewczyna

Chłopak

Razem

n

%

n

%

n

%

0-2 h

4

11,1

4

12,0

8

11,6

3       3-5 h

6

16,7

4

12,0

10

14.5

6-8 h

12

33,3

9

27,5

21

30,4

+8 h

14

38,9

16

48,5

30

43.5

Razem

36

100,0

33

100,0

69

100,0

 
W wyniku analizy stwierdzamy, że ilość czasu wolnego w dni wolne od nauki prawie połowy badanych dziewcząt (38,9%) i chłopców (48,5%) wynosi ponad 8h. Duży odsetek młodzieży twierdzi, że jest w stanie wygospodarować więcej niż 6 godzin.

Mały odsetek badanych chłopców (12,0%) i dziewcząt (11,1%) stwierdza, że, ma zaledwie do dwóch godzin czasu wolnego.

Reasumując badana młodzież w dni powszechne posiada znacznie mniej czasu niż w dniach wolnych od nauki.

Soboty i niedziele charakteryzują się niewspółmiernie większymi rozmiarami czasu wolnego młodzieży uczącej się. 

Natalia Sieniutowicz

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
gabka5655

Serdecznie polecam trenera Mgr Igora Mieńkowskiego Wejdź na stronę WWW.IGORTRENERONLINE.PL Osiągnij szczupłe lub muskularne ciało szybciej niż kiedykolwiek! Prosty trening, tania dieta, indywidualnie dobrana suplementacja! Wejdź teraz na www.igortreneronline.pl i wygraj nawet 10 tysięcy złoty! Sama skorzystałam i serdecznie polecam :D

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl