Co nastolatek powinien wiedzieć o współżyciu i związkach?

Dzieci dość szybko orientują się i zdobywają wiedzę dotycząca współżycia, intymności i związków. Problem w tym, że nie zawsze od opiniotwórczych źródeł i zdecydowanie wiedza ta jest niepełna a często przekłamana  
fit.pl
2015-02-04 00:00
Udostępnij
Co nastolatek powinien wiedzieć o współżyciu i związkach?
mother teenNastolatki naprawdę potrzebują wiedzy na temat miłości seksu, rozwoju, problemów intymnych, świadczą o tym tysiące postów na forach dla nastolatek, blogi i listy do redakcji, szkoda tylko, z tej potrzeby nie wykorzystują rodzice, którzy zbyt późno reagują i chcą stać się ekspertami w dziedzinie seksu.

Warto zatem wyprzedzić ten okres i gdy tylko dziecko zacznie uczęszczać do szkoły podstawowej porozmawiać z nim o problemach, które już nie długo będą go nurtować.

Pytania o miesiączkę i ciążę, zabezpieczenie podczas seksu, masturbacja, problemy intymne, wielkość genitaliów, orgazm - takie tematy mogą najbardziej interesować dzieci, ale niestety wasze przygotowanie do tej rozmowy i półświadome nakładanie tabu na te problemy i zjawiska może zawstydzać syna lub córkę.

Dzieci po prostu boją się pytać, jeśli za chwilę będą karcone i podejrzewanie o niemoralne zachowania lub wczesne współżycie, a tymczasem właśnie taka rozmowa może skutecznie powstrzymać dziecko przed modą na utratę dziewictwa i pomóc rozwiązać problemy w relacjach damsko-męskich.

Brak interwencji rodziców, brak solidnej wiedzy

Jeśli w szkole dziecko nie uczęszcza na zajęcia z wychowania do życia w rodzinie zapewne samodzielnie szuka informacji jeśli nie posłuży mu do tego internet zapewne jakiś rówieśnik szybko przejmie rolę „eksperta” tłumacząc co to jest erekcja orgazm i jak można zajść w ciążę. Niestety najczęściej wtedy dziecko dostaje błędne informacje. Młode dziewczyny często utwierdzają się w przekonaniu, że przez całowanie lub masturbację można zajść w ciążę. Chłopcy zaś naiwnie sądzą, że dobry seks uzależniony jest od wielkości penisa, co niestety może szybko rodzić kompleksy u wielu z nich.

Rodzice powinni czuwać nad tym, aby prostować tego typu informacyjne fanaberie, nawet jeśli dziecko nie chce rozmawiać o seksie, wielokrotnie może napomknąć lub przyznać się w innej rozmowie, że nie koniecznie orientuje się w temacie, to dobry moment, by spokojnie i z humorem wytłumaczyć dziecku nurtujące kwestie.

 

father-and-son-talkingPierwsza miłość – relacje w związku

Gdy dziecko zaczyna dojrzewać pojawiają się początkowo pierwsze, platoniczne miłości do znanego piosenkarza, czy modelki. Nagle szalejąca burza hormonów zwiastuje chęć znalezienia bliskiej oby, dziewczyny, chłopaka w celu pierwszego testu swojej uczuciowości a nierzadko seksualności. W tym okresie naturalnie dziecko uczy się relacji w związku, uczucia i nabiera doświadczenia również w kwestiach fizycznych.

Warto, by miało szansę uzyskania wiedzy na temat dojrzałości w związku, odpowiedzialności w sytuacji macierzyństwa, szacunku dla drugiej osoby, wartości w związku a także patologii zachowań w związku Jeśli rodzice nie przegapią tego czasu, na pewno łatwiej będzie dziecku w miarę bezboleśnie przeżyć utratę pierwszej miłości a także świadomie wchodzić w kolejne związki i dojrzale budować relacje w związku.

Co z tym seksem?

Na początku były pszczółki i kwiatki, pomysłowi rodzice używali bardziej realnych metafor i tradycyjnego słownictwa, a dziś, czas spojrzeć prawdzie w oczy – dziecko musi wiedzieć, że seks to nie tylko prokreacja - piękna i  odpowiedzialna możliwość dawania życia, ale także naturalna i instynktowna przyjemność. Czy tylko przyjemność sama w sobie?

Nastolatek powinien wiedzieć, że współżycie, to nie tylko „fajny seks” dla dobra związku i przyjemności (notabene niestety niewielu nastolatków osiąga jakąkolwiek przyjemność z młodzieńczego seksu) „bo przecież Maciek nalega, a Kaśka z IIA też już ma to za sobą – ja nie mogę być gorsza!”

Seks powinien kojarzyć się dziecku nie tylko z przyziemną przyjemnością, ale także z głębszym uczuciem duchowym, które może mieć swoje odzwierciedlenie w fizyczności. Niestety na taką relację mogą pozwolić sobie tylko związki świadomych partnerów, którzy wiedzą, po co im seks.

W młodym wieku seks bez zaangażowania może być dla nastolatków dużym rozczarowaniem, dlatego również te kwestie powinny być poruszane z dziećmi w domu.

Tłumacz, podając dobre przykłady

Jeśli chcesz aspirować do miana pomocnego eksperta a nie nadętego sztywniaka, postaraj się podawać dobre przykłady. Sam przecież miałeś „naście” lat i pamiętasz jaka to było, kiedy pierwszy raz się chwyciłeś dziewczynę za rękę, całowaliście w kinie.

Może przywołać tamten okres, nawet jeśli dziecko powie Ci, że przecież wtedy nie było techniki więc pisało się listy a na randki chodziło się nie pubu, a na dancing. Jeśli opowiesz dziecku kilka pikantnych szczegółów ze swojego życia, np. że nogi koleżanki z gimnazjum powodowały nie tylko wypieki na twarzy, na pewno zyskasz w oczach dziecka stosunki normalnego rodzica, który też to przeżył.

www.dziecko.fit.pl