fit.pl mobile logo

Codzienna dawka witamin dla najmłodszych

Wraz z rozpoczynającymi się wakacjami, nadchodzi okazja do urozmaicenia codziennej diety dziecka. Służy temu obfitość sezonowych warzyw i owoców, idealnych do przyrządzenia w upalne, letnie dni. Jak powinien wyglądać jadłospis najmłodszych na kolejne miesiące?

O tym, jak ważne jest zapewnienie dziecku codziennej porcji składników mineralnych i odżywczych, wiemy nie od dziś. Dostarczane do organizmu w mięsie, rybach czy produktach mlecznych pełnowartościowe białka wspierają prawidłowy wzrost najmłodszych. Dlatego też stanowią 20% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Tłuszcze (ok. 30%) są z kolei źródłem siły do aktywności fizycznej. Pomagają także wchłaniać rozpuszczalne w nich witaminy, np. A, D czy K. Dziecku warto serwować je w postaci ryb, orzechów czy olejów roślinnych. Węglowodany (ok. 50%) także spełniają w organizmie rolę energetyczną. Wybierając produkty, które dostarczą je do organizmu naszej pociechy, warto sięgać po pełnoziarniste pieczywo, warzywa i owoce. Jakie dania przygotować, by przyciągnąć uwagę najmłodszych, zachęcić ich do regularnego jedzenia i stworzyć zbilansowany jadłospis?

Witaminowa bomba o poranku

Jak wynika z badania „Zdrowe żywienie a przyszłość dzieci”, przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie organizatorów akcji „Śniadanie ma moc”, przytłaczająca większość mam dostrzega wpływ zdrowego odżywania na odporność najmłodszych (90% respondentek), rozwój (84%) i sprawność fizyczną (82%). Tymczasem na talerzach w porze najważniejszego posiłku w ciągu dnia, czyli śniadania, wciąż króluje białe pieczywo i parówki. – Komponując śniadanie dla dzieci, należy pamiętać, że powinno ono dostarczać niezbędnych składników odżywczych, być sycące i smaczne, a także estetyczne. Wygląd dania ma decydujące znaczenie w kwestii zachęcenia najmłodszych do spróbowania - zdradza Patryk Kotarba, szef kuchni Restauracji Ponidzie w Hotelu Słoneczny Zdrój Medical Spa&Wellness, prywatnie ojciec dwóch córek. – Proponuję więc, aby dzień rozpocząć musli z owocami z jogurtem naturalnym lub maślanką. Na drugie śniadanie sprawdzą się owoce w całości lub filetowane. Tym bardziej, że lato to sezon na pyszne, zawierające mnóstwo witaminy C truskawki – dodaje szef kuchni.


Moc warzyw w morskim towarzystwie

Przyrządzenie obiadu, który nie obciąży organizmu w obliczu wysokich, letnich temperatur wymaga doboru składników, które dostarczą dzieciom dużo zdrowej energii. Co sprawdzi się najlepiej w roli lekkiego, ale odżywczego dnia? – Ze względu na wykorzystanie świeżych produktów, wszelakie chłodniki – np. z ogórka lub z buraka – zawierają mnóstwo enzymów i witamin. Ich idealnym uzupełnieniem będzie „żywy koktajl” także na bazie warzyw – podpowiada szef kuchni Patryk Kotarba. – Na drugie danie warto podać pełnowartościową rybę, pamiętając, że powinniśmy „przemycać” ją do menu dzieci jak najczęściej. Dobrym pomysłem jest także kasza, jednak decydując się na ten składnik – w myśl zasad diety rozdzielnej - należy komponować ją wyłącznie z warzywami – dodaje Kotarba. Stosowanie przy komponowaniu jadłospisu dziecka reguł diety rozdzielnej ma na celu wyeliminowanie ryzyka zbytniego obciążenia organizmu dziecka poprzez unikanie połączenia węglowodanów z białkiem, wymagającego zużycia na trawienie większej ilości energii.


Słodko-wyważone zakończenie dnia

Podwieczorek to element codziennego planu żywienia, który zaliczyć można do kategorii „kulinarnych przyjemności”. W roli smakowitych przekąsek sprawdzą się domowe wypieki, np. muffinki z konfiturą, zawijańce cynamonowe czy tartaletki z kremem i owocami, a także kolorowe koktajle lub budyń. Choć powszechnie mówi się, że dorosłe osoby mogą, a nawet powinny pominąć wieczorny posiłek – w przypadku dzieci nie należy stosować się do tej praktyki. – Jeśli zdecydujemy się na zaserwowanie pieczywa, koniecznie wybierzmy to pełnoziarniste. Jako uzupełnienie proponuję chude wędliny i pastę jajeczną. Oczywiście, z dodatkiem różnokolorowych warzyw – doradza Patryk Kotarba.

Szykowanie posiłków dla kilkulatków to swego rodzaju sprawdzian kreatywności dla rodziców. Łącząc kolory, faktury, układając wymyślne kształty na talerzu, a przy tym – dbając o zachowanie odpowiedniego smaku i wartości odżywczych, możemy tworzyć kulinarne dzieła sztuki, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju naszych dzieci.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl