fit.pl mobile logo

Dieta Twojego dziecka

Twoje dziecko uwielbia przekąski, takie jak batony lub chipsy? Najchętniej sięga po napoje gazowane, nie chce jeść warzyw i owoców, unika aktywności fizycznej i woli spędzać czas przed komputerem? To niepokojące sygnały, które powinny zwiększyć Twoją czujność, tym bardziej, jeśli towarzyszą temu dodatkowe kilogramy. Odpowiednio wcześnie podjęte działania walki z nadwagą pozwalają uniknąć dodatkowych schorzeń w przyszłości

Niepokojące sygnały nadwagi

 

Obserwowane przez nas wskaźniki, pokazujące skalę nadwagi czy otyłości u dzieci w Polsce, mają niestety wzrostową tendencję. Najczęstszą przyczyną tego zjawiska jest niewłaściwa dieta oparta na fast foodach i słodyczach oraz brak aktywności fizycznej, spędzanie wolnego czasu przed telewizorem i komputerem, nawet po kilku godzinach spędzonych w szkolnej ławce. Taki tryb życia jest bardzo niekorzystny dla dzieci i może rzutować na ich dalszy zdrowy rozwój w przyszłości powodując wiele poważnych problemów czy nawet schorzeń, np. układu oddechowego i układu krążenia, cukrzycę – podkreśla dr n. med. Beata Piłka, dietetyk Grupy LUX MED.

            Jeśli widzisz, że Twoje dziecko zbyt często sięga po bezwartościowe posiłki, wybiera telewizor zamiast boiska, unika zajęć z wf – zareaguj i zadbaj zawczasu o zmianę tych niekorzystnych nawyków. Nadwaga stanowi pierwszy krok do otyłości – pomóż więc swojemu dziecku walczyć z dodatkowymi kilogramami, które są niebezpieczne dla jego zdrowia. Nawyki zdrowego odżywiania dodadzą mu pewności siebie a proste ćwiczenia lub nowa sportowa pasja zahamuje dalszy wzrost masy lub spowoduje jej utratę i wpłynie korzystnie na sylwetkę.

 

 

Nadwaga czy otyłość – jakie badania należy wykonać?

 

Kiedy już więc zauważysz u swojej pociechy niepokojące objawy na początek skonsultuj się z pediatrą, który przeprowadzi szczegółowy wywiad z Tobą i dzieckiem oraz zleci kompleksowe badania tj.:

  • pomiar wzrostu i masy ciała,
  • pomiar ciśnienia,
  • badania laboratoryjne krwi i moczu, które pozwolą ocenić, czy przyczyną nadwagi są problemy metaboliczne lub hormonalne, tj.: morfologia + płytki + rozmaz, glukoza na czczo, TSH, lipidogram (TC, HDL, LDL, TG), aminotransferaza alaninowa (ALT), badanie ogólne moczu.

 

Jeśli wyniki badań wskażą, że podłożem nadwagi lub otyłości mogą być problemy metaboliczne lub hormonalne, Twoje dziecko zostanie skierowane przez lekarza pediatrę na konsultację endokrynologiczną. Jeśli natomiast wyniki badań będą prawidłowe, zalecona zostanie konsultacja psychologa. Specjalista pomoże Ci m.in. zmotywować pociechę do zdrowego stylu życia i zmian w odżywianiu, podpowie jak radzić sobie z kompleksami i przykrymi sytuacjami spowodowanymi nadwagą.

Aby skutecznie pomóc dziecku zrzucić kilogramy i zmienić jego nawyki, należy również skonsultować się z dietetykiem i fizjoterapeutą. Takie spotkania zaczynają się od określenia wskaźnika masy ciała dziecka, czyli BMI oraz zawartości tkanki tłuszczowej, mięśniowej i wody w jego organizmie. Dietetyk przeprowadza także szczegółowy wywiad żywieniowy dotyczący m.in.: schematu dnia, tego, co dziecko najbardziej lubi jeść i o jakich porach dnia. Rodzice otrzymują indywidualne zalecenia żywieniowe i podpowiedzi, jak rozkładać posiłki w ciągu doby, w które produkty należy wzbogacić dietę, a które należy wyeliminować, aby zredukować masę ciała z korzyścią dla zdrowia i samopoczucia młodego człowieka – dodaje dr n. med. Beata Piłka, dietetyk Grupy LUX MED.

 

Z kolei fizjoterapeuta pokaże rodzicom i dziecku, jaka aktywność sportowa będzie właściwa, aby skutecznie wspierać cały proces redukcji masy ciała. Podpowie, jakie ćwiczenia wpływają na zdrowy rozwój fizyczny, prawidłową sylwetkę ciała oraz korygują wady postawy. Takie zajęcia mogą też przekonać Twoje dziecko do ruchu i pomóc mu czerpać z tego prawdziwą przyjemność! Może zamieni komputer na rower, piłkę lub taniec? Pomóż mu odkryć nowe, sportowe pasje.

www.fit.pl

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl