fit.pl mobile logo

Jak poskromić małego terrorystę?

Jeszcze niedawno słodki aniołek, ulubieniec wszystkich cioć i grzeczny syneczek mamusi. Dziś niesforny terrorysta, który płaczem i groźbami potrafi wytrącić z równowagi najbardziej spokojnego domownika – jak wychować i jak zrozumieć małego terrorystę?
dziecko zloscJak to się dzieje, że Twój kochany dwulatek tak nagle zmienił się w małego drapieżnika i krzykliwego terrorystę, gdy jeszcze tak niedawno chętnie odpowiadał na pytania, grzecznie jadł przy stole i nie marudził w sklepie?

Kiedy Twoja pociecha zaczyna sama przemierzać świat i decydować o swoich upodobaniach, uczy się także podstawowych zasad i granic. Z każdym dniem dostrzega różnice pomiędzy emocjami, czuje potrzebę bardziej świadomego wyrażania swoich. Wraz ze zmianami emocjonalnymi i ciągłym nie, które nagle tak często słyszymy z jego ust, maluch zaczyna poszerzać swoje małe terytorium, testując i łamiąc granice, które czasem zbyt sztywno narzucają mu rodzice.

Dwulatek, będąc jeszcze niedawno  niemowlakiem nie rozumiał podstawowych pojęć, dziś wie czyja jest zabawka, telefon, miś i kwiatki w oknach. Wie również, że niektóre rzeczy bywają niedostępne dla jego bujnej wyobraźni i spragnionych nowości rączek. To właśnie dlatego dochodzi do pierwszego oporu buntu i złości.

Rodzice powinni wiedzieć, że na etapie poznawania świata i jego wartości jest to naturalny opór. Dziecko poznaje  siebie, swoje reakcje, reakcje rodziców, testuje wszystko i wszystkich, dlatego zadaje wiele pytań, jest ciekawskie , ciągle gdzieś go nosi a przede wszystkim zaczyna mieć swoje zdanie.

Także na poziomie autopoznania, dziecko już wie, że ma wpływ na to jak wygląda i co je. Dlatego tak często denerwuje go ubieranie i jedzenie a zwłaszcza przymuszenie do tych czynności. Co więcej maluch sam chce wybrać sobie buty, sweter, koszulkę a tym bardziej jeść i zdecydować, co znajdzie się dziś na jego talerzu. Ileż to razy rodzice słyszą, "ja sam, ja sama!" - tak rodzi się pierwszy mechanizm samodzielności.

Dziecko nie może jednak samo o sobie decydować, to właśnie najbardziej go złości i denerwuje. Kiedy jego emocje zaczynają brać górę, a rodzice tracą władzę i poddają się bezsilności nad płaczem i wstydem w sklepie, maluch zaczyna przejmować kontrolę, precyzyjnie oceniając mechanizm swojego zachowania.

Płacz i wrzask = nowa zabawka, spanie bez kąpieli, ulubiona, brudna przytulanka, która miała znaleźć się w pralce. Przyzwolenie oczyszcza sytuację i wprowadza chwilowy rozejm na polu bitwy, dziecku dając satysfakcję, a rodzicom święty spokój. Niestety takie rozwiązanie nie przynosi rezultatów, co więcej sytuacja będzie się powtarzać.

[-------]

dziecko zlosc2Co rodzić może zrobić?

Przede wszystkim zrozumieć, że dziecko działa pod wpływem mechanizmu, nie zawsze chce tego, czego tak usilnie się domaga. Warto wiedzieć, że jego fochy i humory nie są skierowane przeciw nam, ale przeciw naszej władzy.

Zanim maluch wybuchnie płaczem i wściekłością w sklepie, warto sprawdzić jego upodobania. Może już czas, by samo wybrało sobie skarpetki w sklepie, wzięło z pułki banana lub spróbowało orzechów, zamiast ciągle zmuszać go do jedzenia mdłej zupki i kaszki.

Rozmawiać. Dzieci wbrew pozorom chcą rozmawiać i słuchać. Pokojowe tłumaczenie dlaczego kolejny miś czy lalka naprawdę nie przydadzą się dziecku, mają sens, warto jednak podejmować je zanim pójdziecie do sklepu. Dzieci są jak dorośli, wszystko co ładne na pułkach kusi ich tak samo.

Jak reagować w sytuacjach buntu i prawdziwej burzy?

W miejscach publicznych

Mocno przytulać, objąć i trzymać aż złość i wściekłość całkowicie opuszczą dziecko. Rodzic nie powinien dać się wciągnąć w histeryczne błagania,  spazmatyczne groźby i prośby, konsekwencja oraz sztywno postawiane granice działają najlepiej. Spokój i opanowanie mogą więcej niż agresja. Pamiętaj: przemoc i agresja wobec dziecka uczą je tego samego.

W domu

Krzyczcie razem! Zamieńcie negatywne emocje na pozytywne. Jeśli dziecko złości się i krzyczy, pokrzycz razem z nim. Skumulowaną energię wspólnie możecie zamienić na coś dobrego. Gdy czujesz, że krzyk już nie pomaga, postaw na muzykę przyjemniejszą dla ucha. Włącz ulubioną piosenkę dziecka, na początku może ją zbagatelizować, ale gdy Ty zaczniesz ją śpiewać, na pewno za chwilę maluch z radością zacznie Cię naśladować.

Gdy złości i krzyki dziecka sięgają zenitu czasem wystarczy dać mu chwilę samotności. Dziecko także potrzebuje oczyszczenia ze złych emocji, warto wtedy zostawić go sam na sam w pokoju, kontrolując czy w jego otoczeniu nie znajdują się niebezpiecznie przedmioty. Zanim jednak wyjdziesz, poinformuj dziecko, że go rozumiesz i pozwalasz wykrzyczeć złości, ale wrócisz, jak tylko się uspokoi.

Czasem spektakl kończy się z chwilą, gdy brakuje publiczności, a po burzy najczęściej wychodzi słońce.

www.dziecko.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl