Jak zachęcić dziecko do sprzątania?

Masz już dość porozrzucanych zabawek, ubranek i bałaganu w pokoiku dziecięcym, wymówki dziecka już Cię nie przekonują? Zamiast załamywać ręce, naucz malucha czym jest porządek, zamień nudny obraz sprzątania w dobrą zabawę i trzymaj się zasad  
fit.pl
2014-01-01 00:00
Udostępnij
Jak zachęcić dziecko do sprzątania?
sprzatanieDobry przykład

Daj dziecku dobry przykład. Jeśli wymagasz od swojej pociechy porządku i ładu,  sam pokaż jak należy utrzymywać porządek i wytłumacz, dlaczego jest to ważne. Oczywiście ma prawo do indywidualności i własnego bałaganu. Jeśli wpoisz dziecku, że warto trzymać porządek, nawet po swojemu choćby dlatego, że łatwiej potem znaleźć ulubioną zabawkę czy książkę, możesz spodziewać się pozytywnych konsekwencji swoich metod wychowawczych.

Segregacja typu: sukienki na wieszaku, sweterki w półce (lub na odwrót, jak wolicie), być może nie podoba się córce, ale na pewno z biegiem czasu zrozumie, że taki rodzaj dyscypliny w pokoju jest po prostu ułatwianiem, a nie ograniczeniem niezależności dziecka.

Walka z bałaganem w dziecinnym pokoju bywa czasem żmudna i nudna, nic dziwnego, że dzieci po prostu przy sprzątaniu także się nudzą. Warto zatem uruchomić wyobraźnię i urządzić zabawę, konkurs lub wyścigi.

Dzieci lubią rywalizację, zatem możliwość wykazania się, nawet jeśli idzie o sprzątanie, może przynieść kolejną dobrą zabawę. Szybkie sprzątanie klocków, układanie książek to dobry pretekst do zdobycia kolejnej nagrody, naklejki z uśmiechem lub tytułu mistrza sprzątania.

Wprowadź dobre zasady

Dziś dzień sprzątania! Wyznacz stałe dni, w których planujecie sprzątanie i dbacie szczególnie o porządek we własnych pokojach, niech dziecko towarzyszy Ci w sprzątaniu kuchni, przedpokoju lub salonu. Wyznacz mu specjalne zadania, tak by poczuło się dorosłe i potrzebne. wytłumacz, jak bardzo jest Ci potrzebne. Wspólne chil cleansprzątanie połączone z radosnym śpiewaniem, słuchaniem energetycznej muzyki, a nawet zabawą może okazać się świetną aktywnością i doskonałym zajęciem.

Szanuj indywidualność

O porządek w pokoju dziecka początkowo dbasz Ty, gdy maluch dorasta, wyznacza sobie własne zasady układania zabawek, upiększania swoich czterech kątów. Zazwyczaj układa przedmioty według własnego upodobania, dlatego pamiętaj, by podczas pomocy w sprzątaniu jego pokoju nie zaburzać dziecięcej wizji. Nikt chyba nie lubi narzucania i dominowania na czyimś terytorium.

Doceniaj!

Zamiast krytykować, chwal za osiągnięcia i pomysły. Pamiętaj, by podczas sprzątania eliminować zabawki, których dziecko chce się pozbyć może razem oddacie je organizacjom, które chętnie przyjmują używane zabawki i dziecięce przedmioty na potrzeby domów dziecka lub przedszkoli, szkół czy świetlic. Naucz dziecko dzielenia się i ekologii, pamiętaj, by nie niszczyło z pozoru nienadających się kartek papieru (można jeszcze pomalować ją na odwrocie) i nie wyrzucało połamanych kredek, na pewno wiele przedmiotów, które Twoje dziecko spisze na tzw. straty, da się jeszcze naprawić lub przeznaczyć do recyklinu.

www.dziecko.fit.pl