Wychowanie bez pieluszki, czy to możliwe?

Życie bez pieluszki to na pewno dla malucha wielkie udogodnienie i wolność, a rodziców? Strach przed nieprzyjemnymi konsekwencjami, czy może wygoda i święty spokój? Tymczasem brak pieluszki nie musi być stresujące, co więcej łatwiej przyzwyczaja dziecko do sygnalizowania swoich potrzeb  
fit.pl
2013-05-31 00:00
Udostępnij
Wychowanie bez pieluszki, czy to możliwe?
wychowanie bezpieluchyWychowanie bezpieluszkowe to metoda pedagogiczna oparta na wczesnym nauczania komunikacji pomiędzy rodzicami i dziećmi w celu sygnalizowania swoich naturalnych potrzeb wypróżniania. Czy można to osiągnąć zanim dziecko osiągnie 2,5 oraz 3 latka?

Specjaliści od tej metody twierdzą, że to najlepsza metoda na wyćwiczenie pozytywnej komunikacji i relacji między rodzicami a ich dzieckiem. Brak pieluszki to kolejny plus takiego wychowania. Dziecko już jako niemowlak jest świadome tego, że to ono samo ma wpływ na kierowanie swoimi instynktami oraz potrzebami fizjologicznymi. Skoro od początku życia na świecie doskonałe wie jak komunikować złość, radość, lub wie, jak sygnalizować głód, zanim zacznie mówić, może także komunikować możliwość załatwiania swoich potrzeb.

(WP) czyli w skrócie wychowanie bezpieluszkowe pozwala na wyjątkowe zbliżenie między dzieckiem a rodzicem. Ze względu na wspólny cel rodzice poświęcają dziecku wiele czasu obserwując go i ucząc, jak postępować w chwili intymnej potrzeby.

W sytuacji warto zadać pytanie: kiedy zacząć? Najlepszym okresem od na rozpoczęcie to okres od narodzin do 2-5 miesiąca, może zacząć także później w 6 lub 7 miesiącu. Niestety Wp wiąże się także z wieloma wyrzeczeniami i ograniczeniami ze strony rodziców. Dziecko dużo się rusza, raczkuje siedzi, a jeśli rodzice nie wiedzą lub nie umieją odczytywać jego sygnałów, utwierdzi się w przekonaniu, że swoje potrzeby należy załatwiać w pieluchę i jest to naturalna cześć jego życia.

Rolą rodziców zatem jest ułatwianie i umożliwienie dziecku wypróżniania się bez pieluchy. Początkowo na nocnik lub do przygotowanego naczynia, gdy dziecko nie chodzi lub nie raczkuje, z czasem jego sygnały i wasze działa doprowadzą go do samodzielnego poszukiwania nocnika lub toalety w intymnej sytuacji. Niestety to wymaga czasu, chęci i zaangażowania rodziców lub jednego z nich.

[-------]

Podstawą jest oczywiście obserwacja, oraz kilka lub kilkanaście wspólnych dni bez pieluszki, podczas których będziecie mogli poznać intymny kalendarz dziecka oraz nauczycie się odbierać sygnały sugerujące chęć wypróżniania. Taki treningi pozwala na swobodę dziecka (możecie nosić je w chuście bawełnianej jedynie z pieluszką tetrową, dla zabezpieczenia przed niespodziankami, taką pieluszkę łatwiej uprać). Warto także,  jeśli maluch raczkuje, być z nim w ciepłym pomieszczeniu, gdzie swobodnie będzie mogło funkcjonować bez pieluszki, oraz obaw o poplamiony dywan, to przecież będzie na początku się zdarzać.

Wychowanie bezpieluszkowe pomaga ocenić kiedy i jakich odstępach czasu dziecko ma potrzebę oddawania moczu oraz wypróżniania. Waszym pomocnikiem może być dźwiękonaśladownictwo. Jeśli uda się wreszcie wspólnie wyczuć moment, warto zastosować odpowiednie dźwięki, które pomogą dziecku kojarzyć z sytuacją wypróżniania lub oddawania moczu.

wychowanie bezpieluchy2

Wychowanie bezpieluszkowe pochłania wiele pracy, zaangażowania i przede wszystkim czasu, dlatego wielu rodziców, często nie ma możliwości kontrolowania i odczytywania sygnałów, co wtedy? Taki rodzaj wychowania nie musi w kolidować z zajęciami i pracą rodziców, co więcej możesz dostosować go do twoich możliwości i dysponowania czasem w ciągu dnia. Jak możesz to zrobić?

Gdy jesteś w domu po pracy:
  • zakładaj dziecku pieluchy tetrowe, szybciej poczujesz, że coś zaczyna się dziać a ono także ma szansę poczuć wilgoć
  • tradycyjne jednorazowe pieluchy zakładaj na noc a w dzień staraj się stopniowo kontrolować zachowania dziecka, stosują chustę lub tradycyjne pieluchy
  • stosuj WP gdy jesteś w domu lub poproś o pomoc osobę, która zastępuje Cię podczas Twojej niobecności

Prócz minusów, do których zwłaszcza należy czas i poświęcenie, plusami są na pewno
  • zdrowie dziecka: maluch uczy się prawidłowych nawyków oraz czystości;
  • ekologia: generujesz znacznie mniej odpadów z pieluch jednorazowych, które degradują środowisko a także nie nadwyrężasz domowego budżetu;
  • Higiena dziecka: dziecko uczy się kontrolować swoje instynkty a także ma szansę na zdrowsza pupę ze względu na brak kontaktu z chemia znajdującą się w pieluszkach oraz infekcji dróg moczowych spowodowanych długotrwałym przebywaniem w pieluszkach jednorazowych.

www.dziecko.fit.pl