5 zachowań typowych dla high need baby

Twoje dziecko płacze, chce być często kołysane na rękach, tulone i noszone? Takie potrzeby ma większość maluchów, zwłaszcza tych, które niedawno opuściły bezpieczne i przytulne schronienie, jakim przez 9 miesięcy był brzuch mamy. Jednak są również dzieci, które potrzebują tej intensywnej bliskości bardziej niż inne. Jak rozpoznać high need baby? Poznaj typowe zachowania tych wyjątkowych maluchów.
2019-10-24 00:00
Udostępnij
5 zachowań typowych dla high need baby

Spodziewałaś się, że Twoje dziecko po przyjściu na świat będzie tylko spało i jadło? Wizję sielankowego początku macierzyństwa przedstawia wiele kolorowych pism, znasz je również z opowieści i wspomnień bliskich Ci kobiet. Tymczasem Twoje dziecko najchętniej nie schodziłoby Ci z rąk, nie chce spać samo, a bliskość oznacza dla niego całodobowe bycie przy mamie. Być może jesteś rodzicem wyjątkowego malucha, tzw. high need baby.

Trudna diagnoza

Tak naprawdę trudno jednoznacznie określić, że dziecko jest high need. U niektórych potrzeba bliskości wynika z bolesnych kolek, u innych jest wyrazem po prostu przywiązania do rodzica i łaknieniem jego obecności. Wielogodzinne karmienie na kanapie dla jednej mamy jest w pełni akceptowalne, godzi się z nim, czerpie z niego radość, a gdy musi wykonać domowe obowiązku, po prostu zabiera malucha ze sobą, nosząc go np. w chuście. Dla innych spanie z niedającym się odłożyć do łóżeczka niemowlakiem czy częste wybuchy płaczu o niewiadomym pochodzeniu mogą być frustrujące i trudne do zniesienia. Pewną pociechą może okazać się sama świadomość tego, że istnieją dzieci wyjątkowo wymagające, a nazywanie ich high need baby jest już w powszechnym użytku.

Po raz pierwszy określenie zostało użyte przez amerykańskich rodziców, promotorów rodzicielstwa bliskości — państwa Searsów. Na podstawie licznych obserwacji i opinii rodziców udało się zebrać cechy charakteryzujące wysoce wrażliwe dzieci. Wynikają one nie tylko z temperamentu, ale również ze sposobu funkcjonowania układu nerwowego. Oznacza to, że są niezależne od rodziców i dziecka, a wynikają z uwarunkowań biologicznych, na które nie mamy wpływu.

5 zachowań charakterystycznych dla high need baby

Rodzicom, wyłącznie na podstawie obserwacji ich dziecka, trudno jest ocenić, które zachowania są prawidłowe, rozwojowe, a które mogą wskazywać na high need. Na pewno pomocne okaże się zweryfikowane, czy Twoja pociecha wykazuje tych 5 typowych zachowań, jaka jest ich skala i intensywność.

High need baby to dziecko, które:

1. Słabo śpi

Najlepiej czuje się wtulone w rodzica, usypiane w ruchu, bujane i noszone. Nie akceptuje wózka, odrzuca łóżeczko. Nawet wtedy, gdy rodzice w pocie czoła, po godzinnej gimnastyce spróbują odłożyć je do kołyski, z dużą dozą prawdopodobieństwa obudzi się z płaczem, gdy tylko jego ciałko dotknie materaca. Śpi bardzo czujnie, ma płytki sen, z którego wybudza go każdy szelest czy szept. Przez to trudno ustalić dla niego jakikolwiek harmonogram dnia, ponieważ nielimitowany czas drzemek oraz ich nieregularność potrafią zaburzyć każdy misternie opracowany plan.

2. Sporo płacze

Nie tylko, gdy jest głodne, zmęczone, znudzone czy ma mokro. High need baby rozdzierającym krzykiem sygnalizuje każde ze swoich nawet najdrobniejszych niezadowoleń. Buntują się przeciwko odkładaniu do łóżeczka, domaga się maksymalnej uwagi opiekuna, nie toleruje tego, że rodzic może choć na chwilę zniknąć mu z oczu. Chce być wciąż zabawiane, oczekuje rozrywek i atrakcji, jednak te szybko mu się nudzą i trudno przewidzieć, czym zainteresuje się kolejnego i jeszcze następnego dnia.

3. Jest bardzo aktywne

Lubi być w ciągłym ruchu. Już 3- czy 4- miesięczny niemowlak jest w stanie nieustannie machać rączkami i nóżkami, próbować robić pierwsze gimnastyczne figury, wszystko po to, aby nie musieć leżeć spokojnie w jednym miejscu.

4. Jest bardzo wrażliwe

Nadwrażliwość to cecha, z której Twoje dziecko nie wyrośnie. Choć oczywiście z czasem przystosuje się do życia w społeczeństwie, to nawet w dorosłości będzie wymagające wobec siebie i innych, czułe na zmiany nastrojów czy empatyczne. Póki jest niemowlakiem, wyczuwa wszelkie zmiany w swoim otoczeniu, a także od razu na nie reaguje. Są wrażliwe na dźwięki i na dotyk.

5. Jest silnie ukierunkowane na swoje potrzeby i umiejące je głośno wyrażać

High need baby wie, czego chce i głośno się tego domaga. Dotyczy to zarówno jedzenia (w początkowym okresie maluchy mogą chcieć „wisieć” na piersi godzinami i nie jest to tylko spowodowane nieefektywnym ssaniem), jak również uwagi rodziców, zmiany pieluszki czy przebrania niewygodnego ubrania. Raczej nie ma szans na to, że zapomną czy odpuszczą. Ignorowanie ich potrzeb sygnalizowanych płaczem prowadzi raczej do eskalacji napięcia.

Uświadomienie sobie, że w Waszej rodzinie jest wyjątkowo wrażliwy młody człowiek, który potrzebuje maksimum uwagi i zaangażowania, pozwoli wszystkim jej członkom przetrwać ten trudny czas. Co więcej, zmierzenie się z potrzebami takiego dziecka pomoże wprowadzić do codziennego życia ład, harmonię oraz spokój, które są tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania.