Jak przygotować dziecku kąpiel z emolientami?

Znasz to już na pamięć. Nadchodzi wieczór, a maluch zaczyna być rozdrażniony. Płacze. Dopiero co obcięłaś mu paznokcie, ale już szybko szukasz rękawiczek, by przypadkiem się nie zadrapał do krwi. Na twarzy ma pęcherze i rumień, a na rękach całe czerwone płaty. To atopowe zapalenie skóry. I nawet jeśli u Twojego dziecka przebiega nieco łagodniej, to warto wiedzieć, że kąpiel z emolientami to skuteczny sposób na łagodzenie objawów AZS.
2016-12-29 00:00
Udostępnij
Jak przygotować dziecku kąpiel z emolientami?

Skuteczny sojusznik

Emolienty to preparaty pielęgnacyjne o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. To rekomendowany przez ekspertów sposób walki z atopowym zapaleniem skóry. Starannie dobrany skład powoduje, że redukują podrażnienia i świąd, a także pomagają odbudowywać uszkodzoną warstwę naskórka.

Te preparaty są znacznie skuteczniejsze niż drogeryjne kremy nawilżające. Te bowiem najczęściej zawierają parabeny, barwniki oraz syntetyczne detergenty, które działają na wrażliwą skórę drażniąco. W takim razie nie ma mowy o profilaktyce AZS.

Kąpiel z emolientami – o tym pamiętaj

Emolienty mogą występować pod postacią kremów, szamponów, balsamów do ciała. Na szczególną uwagę zasługują także emolienty do kąpieli. To bowiem przyjemny i wygodny sposób na rozprowadzenie odpowiedniej ilości produktu na ciele.

Przygotowując kapiel z emolientami, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, woda w wanience nie powinna mieć wyższej temperatury niż 36-37 st. C. O ile producent nie zaleca inaczej, do wody należy wlać około 15 ml preparatu, a na wodzie utworzy się mleczna warstwa. Kąpiel z emolientami nie powinna trwać dłużej niż kwadrans – to bowiem czas, kiedy dobroczynne składniki zdążą się wchłonąć w skórę i tym samym nie wytrącić.

Dobre emolienty do kąpieli mogą skutecznie zastąpić wszelkie inne preparaty do tego rodzaju higieny. Po kąpieli skórę dziecka należy delikatnie osuszyć ręcznikiem – nie trzeć, a raczej stemplować. W ten sposób nie zostanie bowiem starty ze skóry filtr emolientowy.

Pielęgnację można dopełnić zastosowaniem kremu lub balsamu do ciała z emolientami.