Kąpiel borowinowa lekarstwem na wiele dolegliwości

Kąpiele oraz wszelkie zabiegi rehabilitacyjne to od dawna nieoceniony sposób w walce w problemami zdrowotnymi seniorów. Stawy i niedogodności reumatyczne to najczęstsza zmora starszych, tymczasem kąpiele borowinowe doskonale wpływają na leczenie stawów oraz leczą wiele innych chorób i dolegliwości  
fit.pl
2015-03-18 00:00
Udostępnij
Kąpiel borowinowa lekarstwem na wiele dolegliwości
Zabiegi borowinowe to także doskonały sposób na leczenie problemów kobiecych oraz poprawienie jakości skóry. Choć tradycyjnie zabiegi z borowiny wykonuje się w profesjonalnych ośrodkach jednak obecnie można je wykonywać samodzielnie w domowym zaciszu.

Borowina to nic innego jak torf przetworzony przez bakterie. Najwięcej torfu borowinowego znajduje się w Europie środkowo-wschodniej. Torf borowinowy powstał około 10 tys. lat p.n.e. w miejscach po ustąpieniu lodowca.


Właściwości borowiny

Borowina jest bogata w substancje organiczne takie jak: białka, węglowodany, bituminy, garbniki, makro- i mikroelementy oraz kwasy fulwonowe i humusowe. Ze względu na swoje właściwości estrogenne działa stymulująco na jajniki – jest wykorzystywana w ginekologii. Zawiera także sole wapienne, krzemionkę, sole żelazowe, które działają bakteriobójczo i bakteriostatycznie.

Działa estrogenne, stymulując czynności jajników, dlatego wykorzystywana jest w leczeniu kobiecych chorób. Ponadto zawiera sole wapienne, żelazowe, glinkowe i krzemionkę, które działają przeciwzapalnie, ściągająco, bakteriobójczo i bakteriostatycznie.


Kąpiele borowinowe ulga w uzdrowisku


Są najczęściej stosowane, jako zabiegi rehabilitacyjne, łagodzące wiele dolegliwości i chorób kuracjuszy. Kąpiel przygotowuje się z mieszaniny 150 kg borowiny z wodą na gęstą papkę a jej temperatura nie powinna przekraczać 45 stopni. Papka świetnie pobudza organizm do pracy co sprawia, że organizm szybciej wydaja toksyny z organizmu.

Kąpiele powinny być stosowane przy ścisłym porozumieniu z lekarzem, nie każdy pacjent może korzystać z kąpieli. Przewlekle chorym, cierpiącym na niewydolność układu krążenia nie zaleca się stosowania ciężkich okładów a raczej pół kąpiele od pasa w dół.


torf borowinaBorowina w domu

Kąpiel w uzdrowisku można z powodzeniem zastąpić domową kuracją miejscową. Zakupiona kostka torfowa lub pasta borowinowa może posłużyć do zrobienia domowych okładów. Na stłuczenia i obrzęki bardzo dobre są okłady z zimnej borowiny, nne dolegliwości wymagają ciepłych kompresów.

Rozgrzaną folię z borowiną w środku przykłada się do chorego miejsca. Należy także zabezpieczyć borowinę dodatkowa folią i jeszcze okryć miejsce kocem, co powoduje zatrzymanie ciepła. Po 30 minutach kompres należy zdjąć. Efekt można zauważyć po stosowaniu kompresów przez 10 dni. Później konieczne jest zrobienie przerwy.


Na co pomocna borowina?

Torf borowinowy doskonale łagodzi i koi różne dolegliwości:

- reumatoidalne zapalenie stawów
- zapalenia, zwichnięciach, złamaniach, bóle szyjne, barkowe, kręgosłupa
- choroby układu krążenia, pokarmowego, nerwowego
- choroby kobiece, łagodzi objawy menopauzy

Borowina sprawdza się także w kosmetyce

- wygładza zmarszczki, ujędrnia skórę
- poprawia wygląd skóry i włosów.

Borowina nie wskazana jest w przypadkach: nadciśnienia i choroby wieńcowej, w czasie ciąży, przy ostrych  zapaleniach, niewydolności oddechowej, nadczynności tarczycy. Dzieci także nie powinny korzystać z tego typu zabiegów rehabilitacyjnych.

www.fit.pl