Jak zadbać o aktywność fizyczną podczas ciąży i po porodzie

Niezależnie od warunków atmosferycznych i obowiązków codziennych, warto każdego dnia znaleźć chwilę na aktywność fizyczną, zarówno w okresie ciąży, jak i po porodzie. Agnieszka Bajer-Ciszewska, trenerka, dietetyczka oraz ekspertka marki Mama i ja, podkreśla, że odpowiednio dobrane ćwiczenia nie tylko wpływają korzystnie na przebieg porodu, ale także wspierają laktację oraz umożliwiają budowanie wyjątkowej więzi między matką a dzieckiem.
Aleksandra Załęska
2024-04-11 14:01
Udostępnij
Jak zadbać o aktywność fizyczną podczas ciąży i po porodzie

Warto mieć na uwadze, że już kilkanaście minut aktywności dziennie, jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, niesie za sobą liczne korzyści zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Kluczowe, oprócz przestrzegania zaleceń lekarzy, jest słuchanie własnego ciała i reagowanie na jego sygnały.

Program aktywności dla przyszłych mam

Przygotowanie się do macierzyństwa obejmuje również troskę o kondycję fizyczną. Warto rozpocząć aktywność fizyczną już na etapie planowania ciąży. Jeśli kobieta uprawiała wcześniej sport, nic nie stoi na przeszkodzie, by kontynuowała łagodne ćwiczenia, które nie forsują organizmu. Bezpiecznym wyborem są tutaj ćwiczenia pilates, które pod fachowym nadzorem trenera lub rehabilitanta mogą zwiększyć wydolność organizmu i przyspieszyć powrót do formy po porodzie. Pilates, oprócz nauki świadomego napinania i rozluźniania mięśni, działa także relaksująco, harmonizując ciało i umysł. Ważne jest kontynuowanie aktywności fizycznej po zajściu w ciążę, jednak należy dostosować ćwiczenia do indywidualnych potrzeb i ograniczeń organizmu.

Ćwiczenia w ciąży – czego należy pamiętać

Regularna aktywność fizyczna w czasie ciąży korzystnie wpływa na sprawność mięśniową i układu krążeniowo-oddechowego, minimalizując ryzyko wielu dolegliwości, takich jak bóle pleców. Dodatkowo, stanowi doskonałe przygotowanie ciała do porodu. Warto pamiętać, że podczas umiarkowanego treningu organizm wydziela serotoninę, znana jako hormon szczęścia. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń należy jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, aby upewnić się, że są one w pełni bezpieczne. W przypadku braku przeciwwskazań, najlepiej wybrać umiarkowany wysiłek aerobowy uzupełniony o ćwiczenia wzmacniające mięśnie, takie jak pilates czy joga.

Ruch po porodzie

Zaleca się powrót do bardziej intensywnych ćwiczeń po połogu, czyli około 2 miesiące po porodzie, jednak po ustąpieniu dolegliwości poporodowych można rozpocząć delikatne ćwiczenia na mięśnie dna miednicy, aby stopniowo odzyskały one siłę. Również lekkie ćwiczenia na macie angażujące głębokie mięśnie brzucha, nogi, pośladki i ramiona są odpowiednie. Laktacja nie stanowi przeciwwskazania do aktywności fizycznej, ale należy pamiętać, że zbyt intensywne treningi mogą ją zakłócić. Aby wspomóc proces produkcji mleka przez gruczoły, warto wprowadzić codzienne umiarkowane ćwiczenia poprawiające ukrwienie i metabolizm.

Ćwiczenia z noworodkiem

Gdy dziecko potrafi już samodzielnie trzymać główkę, można zaangażować je do wspólnych ćwiczeń wykonywanych na macie. Tego rodzaju aktywność nie tylko dostarcza noworodkowi stymulacji, ale także pomaga w budowaniu więzi. Dla matki jest to również idealna okazja do dbania o siebie i zyskiwania energii potrzebnej do opieki nad dzieckiem.

Podsumowując, zarówno w ciąży, jak i po porodzie, równie istotne jak aktywność fizyczna i zrównoważona dieta jest odpowiednie nawadnianie organizmu, zwłaszcza jeśli kobieta jest aktywna fizycznie. Najlepiej wybierać niskozmineralizowaną i niskosodową wodę dedykowaną potrzebom kobiet ciężarnych, której czystość potwierdzają regularne analizy laboratoriów i placówek badawczych, jak np. Mama i ja.