Wskazówki dla kobiet w ciąży, karmiących piersią i dumnych mam maluchów

Mama – to brzmi dumnie! Niezależnie od tego, na którym etapie bycia mamą jesteś – czy jesteś w ciąży, ile Twoje dzieci mają lat – dzisiaj jest Twój dzień! Poznaj wskazówki, jak możesz dbać o malucha poprzez żywienie w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia z myślą o zdrowiu Twoim i Twojego dziecka – teraz i w przyszłości
2017-05-26 00:00
Udostępnij
Wskazówki dla kobiet w ciąży, karmiących piersią i dumnych mam maluchów

Kiedy spodziewasz się dziecka lub planujesz jego przyjście na świat

Twój styl życia ma ogromne znaczenie dla rozwoju płodu od etapu planowania ciąży. Już wtedy powinnaś przygotować się do macierzyństwa, dbając o swoje zdrowie, zbilansowaną dietę, zalecaną suplementację oraz rezygnując z używek. „Każda kobieta, która planuje ciążę, powinna minimum 3 miesiące wcześniej uważnie przyjrzeć się prowadzonemu stylowi życia. Znaczenie ma regularne odżywianie i prawidłowo zbilansowana dieta. Ważne są stałe godziny posiłków, ich ilość oraz skład. Dieta kobiety planującej ciążę oraz w ciąży powinna być pełnowartościowa i urozmaicona. Jej integralnym elementem jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Zalecane jest wypijanie 1,5 litra wody mineralnej w ciągu dnia” – radzi Aleksandra Milewska, edukator żywieniowy programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”.

Przyszła mamo, pamiętaj:

 • Ważnym składnikiem Twojej diety jest kwas foliowy (witamina B9). Jego źródłem są np.: szpinak, sałata, banany, jaja i drożdże. Niestety ilość zawarta w codziennej diecie zazwyczaj nie jest wystarczająca dla kobiety w ciąży, dlatego zalecana jest suplementacja tym składnikiem już na etapie planowania macierzyństwa.
 • Komponuj swoją dietę z produktów bogatych w żelazo (np. czerwone mięso, drób, natka pietruszki, orzechy). Aby zwiększyć przyswajalność żelaza, warto łączyć dania mięsne produktami bogatymi w witaminę C, np. z papryką.
 • Nie zapomnij o spożywaniu różnorodnych warzyw i owoców. To źródło witamin i składników mineralnych. Najlepiej wybieraj te sezonowe i od lokalnych dostawców, a w zimie korzystaj z mrożonek.
  „Jadłospis kobiety w ciąży powinien składać się z 5 posiłków. W codziennej diecie należy także uwzględnić i zaplanować suplementację kwasu foliowego i witaminy D” – dodaje Aleksandra Milewska.
  Czy wiesz, że…
  …to, co spożywa kobieta w ciąży ma wpływ na kształtowanie nawyków żywieniowych dziecka?
  Pamiętaj o tym, komponując swój jadłospis.

Kiedy karmisz piersią

Mama, karmiąc dziecko piersią, daje mu najlepszy pokarm, dopasowany do jego wyjątkowych potrzeb i najlepiej wspierający jego rozwój. Ważne, aby na tym etapie dbała również o swoją dietę, ponieważ jej organizm wykorzystuje spożyte przez nią pokarmy do produkcji mleka. Codzienny jadłospis powinien dostarczać energii, która zaspokoi potrzeby mamy karmiącej. Tymczasem tylko 13% polskich matek stosuje dietę o prawidłowej kaloryczności, a aż 79% – poniżej normy1.

Porady dla mamy karmiącej od Amandy Igras, edukatorki żywieniowej programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”:

 • Sięgaj po mniejsze posiłki, ale częściej.
 • Pamiętaj o nawodnieniu – karmiąc piersią, pij dużo wody, która najlepiej zaspokaja pragnienie.
 • Unikaj używek – mocna kawa, mocna herbata, alkohol czy nikotyna przenikają do pokarmu.
 • Czytaj etykiety – unikaj produktów z wysoką zawartością cukru, dań typu fast-food czy instant.
 • Pamiętaj o zdrowych przekąskach – sięgaj po suszone owoce i orzechy, chipsy z jarmużu, frytki warzywne czy koktajle owocowo-warzywne.

Edukator żywieniowy radzi:

Urozmaicenie diety to również stosowanie różnych technik kulinarnych. W zdrowym odżywianiu powinno dominować gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie i duszenie. Jeżeli sięgamy po produkty z różnych grup, istnieje większa szansa, że dostarczymy organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych (białka, tłuszczów, węglowodanów), witamin i soli mineralnych.

Kiedy jesteś dumną mamą

Na etapie rozszerzania diety niemowlę powinno otrzymywać specjalnie dla niego przeznaczoną żywność, która jest bezpieczna i odpowiedniej jakości. Jego organizm jest wrażliwy na wpływ czynników zewnętrznych, dlatego maluch nie jest gotowy na dania z „dorosłego” stołu. Z kolei dziecko w wieku przedszkolnym chętnie poznaje potrawy ze stołu rodziców, dlatego tak ważne jest, aby opiekunowie uważnie komponowali swój jadłospis.

Mamo, o tym pamiętaj:
Dziecko uczy się poprzez naśladownictwo, dlatego jeśli rodzice popełniają błędy żywieniowe, ono też będzie.
Dbaj o swoją dietę! Jeśli przedszkolak zobaczy, że mama zamiast po słodzony sok, sięga po wodę, a tata na podwieczorek wybiera owoce, a nie ciastka, będzie powtarzał te zachowania.

Angażuj dziecko w przygotowywanie potraw. Może to być też wspaniałą atrakcją, np. na Dzień Matki.
„Wspólne gotowanie z rodziną daje wiele satysfakcji, zacieśnia więzi, wzmacnia relacje i daje mnóstwo pozytywnej energii. Z okazji Święta Mamy warto zaserwować maluchowi coś pysznego, a jednocześnie zdrowego i wspólnie to przygotować” – proponuje Anna Zielińska, edukator żywieniowy programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”