Jazz jest dla każdego – takiego zdania są autorzy projektu „JAZZ DLA DZIECI”, którego tegoroczna edycja właśnie się rozpoczyna. - Chcemy zaprzyjaźnić dzieci z ambitniejszą formą muzyczną, obalić mit o tym, „że jazz musi być trudny i niezrozumiały”. Chcemy pokazać, że jazz jest ciekawy – tłumaczy autorka projektu i wokalistka jazzowa Małgorzata Szmuda
fit.pl
2010-04-23 00:00
Udostępnij
Jazz jest też dla dzieci
JAZZ-DLA-DZIECI„JAZZ DLA DZIECI” to projekt muzyczny dla najmłodszych oparty na utworach autorskich oraz znanych, oryginalnie zaaranżowane „przebojach” muzyki dziecięcej, dopełnione jazzową harmonią. Ambitnie, ale nie za trudno. Ponadto teksty, mówiące o bliskich dzieciom sprawach pobudzają wyobraźnię i zachęcają je do odkrywczego spojrzenia na świat.

- Celem „JAZZU DLA DZIECI” jest zaproponowanie muzycznej alternatywy dla monotonnych i mało rozwijających propozycji dostępnych na rynku dla dzieci – podkreśla Małgorzata Szmuda.

Koncerty pod hasłem „JAZZ DLA DZIECI” mają funkcję edukacyjną - utwory oparte są na grze skojarzeń i łączą już znane dzieciom pojęcia z nowymi, trudniejszymi słowami, dzięki czemu mogą poznać nowe pojęcia.

Dodatkowo zabawa w powtarzanie łatwiejszych fragmentów piosenek, wspólne klaskanie do rytmu, czy zagadki muzyczne, pomagają w rozwijaniu muzykalności małych słuchaczy. Bogate instrumentarium (oprócz tradycyjnych, wybrzmiewają egzotyczne instrumenty perkusyjne i dęte, instrumenty elektroniczne) i elementy improwizacji nadają muzyce barw i pobudzają wyobraźnię.

- Jazz to muzyka wolności i nieograniczonej fantazji… ale także zabawy. Nasze koncerty właśnie takie są – integrują dzieci i rodziców we wspólnej muzycznej zabawie - uśmiecha się wokalistka.

Projekt „JAZZ DLA DZIECI” przygotowany jest do prezentacji na mniejszych i większych scenach. Na tych bardziej kameralnych gra świateł i wplecione między piosenki fragmenty bajek sprawiają, że koncert nabiera nastroju słuchowiska. Aktorska interpretacja tekstów, oraz elementy scenografii, nadają programowi charakter przedstawienia.

Projekt powstał w 2009 roku, tworzą go muzycy jazzowi i wykładowcy akademiccy. Do tej pory koncerty jazzowe dla dzieci grane były w sopockiej Operze Leśnej, na gdańskiej plaży i w wielu domach kultury na terenie Trójmiasta.

Instytucje zainteresowane zaproszeniem do swojego miasta koncertów „JAZZ DLA DZIECI” mogą kontaktować się: kontakt@jazzdladzieci.pl

www.fit.pl