fit.pl mobile logo

Które warzywa dobre dla dziecka?

Nowalijki to młode warzywa pojawiające się pierwszy raz wiosną i są to m.in: szczypiorek, rzodkiewka, sałata, marchewka, pietruszka, pomidory, ogórki. Obecnie wszystkie warzywa są łatwo dostępne przez cały rok, lecz mimo to, z utęsknieniem czekamy na pojawienie się młodych, pełnych aromatu i smaku nowalijek 


Wielu rodziców chętnie podaje młode warzywa swoim pociechom mając nadzieję, że w ten sposób dostarczają dzieciom cenne wiosenne witaminy i sole mineralne. Niestety, jest to mylny pogląd, ponieważ wczesne warzywa dostępne na straganach lub w marketach  niewiele mają wspólnego ze zdrowymi nowalijkami uprawianymi w przydomowym ogródku. Produkcja „nowalijek” odbywa się w dużych szklarniach, często w roztworach wodnych i połączona jest z intensywnym nawożeniem oraz chemiczną ochroną roślin.

Kolejnym etapem wpływającym niekorzystnie na jakość nowalijek jest ich „przygotowanie” do sprzedaży, czyli wstępne mycie oraz transport. Obecnie na naszym rynku można kupić młode warzywa wyhodowane w nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Eksportowane z dalekich krajów, przewożone przez wiele godzin produkty, są, dla zwiększenia trwałości, spryskiwane środkami zapobiegającymi powstawaniu pleśni i grzybów. Wszystkie te zabiegi oraz czas i rodzaj transportu kupowanych warzyw wpływa negatywnie na ich wartość odżywczą oraz zawartość witamin i minerałów.

Dlatego też nowalijki kupowane z nieznanego źródła nie powinny być podawane niemowlętom oraz dzieciom, które nie skończyły 3 roku życia, chyba, że mamy 100 % pewność co do ich pochodzenia, np. z naszej uprawy. Maluchom najbezpieczniej jest podawać warzywa ze słoiczków lub do przygotowywania potraw używać warzyw mrożonych, które dzięki procesowi przechowywania w bardzo niskiej temperaturze nie tracą cennych witamin i soli mineralnych.

Najwięcej szkodliwych substancji kumulują m.in.: szczypiorek, sałata, rzodkiewka; za bezpieczniejsze uznaje się młodą marchewkę, pietruszkę, ogórki oraz pomidory.

Oczywiście pierwsze tegoroczne warzywa to wspaniały smak i, jeśli są prawidłowo uprawiane, to również bogactwo składników odżywczych. Jeśli chcemy skorzystać z dobrodziejstwa nowalijek - musimy pamiętać o paru zasadach: 
 • warzywa dzieciom kupujemy wyłącznie z certyfikowanych ekologicznych upraw lub w sklepach z taka żywnością;
 • nowalijki powinny być traktowane jako smaczny dodatek do potrawy a nie cały posiłek;
 • kupowane warzywa powinny wyglądać świeżo, jędrnie, ponieważ rośliny silnie nawożone szybko więdną choć są wybujałe. Ponadto warzywa nie powinny posiadać żadnych obcych zapachów;
 • zakupione warzywa należy przechowywać w lodówce i koniecznie trzeba je wyjąc z torebek foliowych;
 • nowalijki należy dokładnie myć, najlepiej w letniej wodzie. Jeśli jest możliwość - należy je obierać (np. ogórki);
 • z młodych warzyw nie powinno się gotować wywarów ani dodawać do soków „własnej roboty”;
 • niektóre nowalijki możemy uprawiać na parapecie w kuchni (doniczki od strony mieszkania, nie ulicy), do takich należą szczypiorek, rzeżucha i natka pietruszki.

Sezon na nowalijki trwa krótko, dlatego warto znać powyższe zasady, by na naszym stole znajdowały się wyłącznie zdrowe i smaczne dary natury.

www.dziecko.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl