fit.pl mobile logo

Mokry problem

Moczenie nocne u dzieci to nie tylko brak umiejętności kontroli pęcherza podczas snu. Dość często mokry problem może pojawić się nagle, jako efekt problemów psychologicznych, lęków i braku stabilizacji  
sad babyMoczenie nocne początkowo to objaw nieprzyzwyczajonych mięśni zwieraczy do kontroli pęcherza. Moczenie nocne może przytrafić się dziecku w wieku do drugiego roku życia. Gdy jednak dotyczy starszych dzieci może oznaczać głębsze, psychiczne lęki i problemy, z którymi nie może sobie poradzić.

Moczenie nocne można podzielić na dwa rodzaje:
  • moczenie pierwotne
  • moczenie wtórne

Pierwotne oznacza przejściowy etap oddawania moczu w wyniku braku uświadomienia kontroli nad pęcherzem, z czasem, w miarę prawidłowego rozwoju i braku problemów zdrowotnych, dziecko naturalnie uczy się oddawać mocz w chwili, gdy jego pęcherz napełni się.

Wtórne, dotyczy sytuacji, kiedy dziecko osiągnęło wiek pełnej kontroli nad swoją fizjologią, ale z różnych przyczyn fizycznych lub psychicznych, nie potrafi kontrolować oddawania moczu.

Przyczyny

Ta przykra dolegliwość może dotyczyć dzieci z problemami fizjologicznymi: chory pęcherz lub drogi moczowe, nieprawidłowy rozwój dróg moczowych,infekcja, cukrzyca.

W większości przypadków ten przykry problem dotyczy dzieci wrażliwych z problemami lękowymi. Zmiana miejsca zamieszkania, brak jednego z rodziców, pojawienie się nowego członka rodziny (siostry, brata), zmiana szkoły, konflikty rodziców, rozwód – wszystkie te wydarzenia mogą w znacznej mierze przyczynić się do wystąpienia problemu lub go nasilić.

W wielu przypadkach moczenie nocne częściej dotyka chłopców niż dziewczynek. Aż 2/3 borykających się z tym problemem dzieci to chłopcy. Naukowcy jeszcze nie potrafią jednoznacznie wyjaśnić, dlaczego ta dolegliwość częściej przytrafia się chłopcom, medycyna a obecne odwołuje się genetyki, uznając tę dolegliwość za przypadłość dziedziczną.

[-------]

moczenie nocne1(1)Jak leczyć?

Każdy niepokojący sygnał a także nagłe moczenie u dziecka, które nie miało już problemów z oddawaniem moczu powinno odwiedzić specjalistę. Początkowo lekarz zaleca wszystkie niezbędne badania, które mogą wykluczyć problemy fizjologiczni. Jeśli dziecko z punktu widzenia medycznego jest zdrowe, lekarz na pewno skieruje dziecko do psychologa.

Jak rodzice mogą pomóc dziecku?

Bardzo ważną rolę podczas terapii, a także w czasie jeszcze nie zdiagnozowanych przyczyn problemu odgrywają rodzice. To oni mogą utwierdzić dziecko w przekonaniu, że jego zachowanie jest złe lub wesprzeć i pomóc ostatecznie pożegnać się z problemem, wszystko zależy od podejścia.

W trosce o zdrowie dziecka i suche łóżko przyda się cierpliwość, umiejętność rozmowy z maluchem oraz wsparcie.

Uświadomienie dziecku, że to co się mu przytrafia nie jest czymś nagannym, a wynikiem przejściowych zmian, które wspólnie można pokonać, daje zdecydowanie szybsze efekty.

Rodzice mogą zachęcić dziecko do prowadzenia kalendarzyka z kolorowymi naklejkami, które pomogą rozróżnić dni, w których dziecku udało się sucho przespać noc. Taki kalendarzyk daje możliwość zaobserwowania, z jakich powodów zmienia się amplituda mokrych nocy i jak często występuje problem. Może się okazać, ze dziecko ma problem z utrzymaniem moczu, gdy następnego dnia tata wyjeżdża do pracy za granicę lub np. gdy maluch musi iść do nowego przedszkola. Przyczyn może być wiele, ale obserwacja zachowania dziecka na poszczególne sytuacje może znacznie ułatwić diagnozę problemu i dostosować najlepszą terapię.

Rodzice powinni wykazać się ogromną cierpliwości i nie karcić, wszelkiego rodzaju ośmieszanie I negowanie zwłaszcza przy rodzinie  i obcych może poskutkować pogłębieniem problemu oraz nasileniem innych dolegliwości, co więcej w przyszłości może się obawiać poczuciem niskiej wartości, kłopotami z samooceną a także depresją.

www.dziecko.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
gabka5655

Serdecznie polecam trenera Mgr Igora Mieńkowskiego Wejdź na stronę WWW.IGORTRENERONLINE.PL Osiągnij szczupłe lub muskularne ciało szybciej niż kiedykolwiek! Prosty trening, tania dieta, indywidualnie dobrana suplementacja! Wejdź teraz na www.igortreneronline.pl i wygraj nawet 10 tysięcy złoty! Sama skorzystałam i serdecznie polecam :D

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl