fit.pl mobile logo

Nauka samodzielnego jedzenia

Kiedy dziecko jest jeszcze małe i zaczynamy wprowadzać do jego menu urozmaicone jedzenie, konsumpcja odbywa się przeważnie za pomocą rączek maluszka. Lecz im szkrab jest starszy, tym częściej chce naśladować rodziców - i jeść sztućcami. Jako pierwsza w ruch pójdzie łyżeczka. Tylko co na niej podać?

Dziecko, które wkrótce przekroczy pierwszy rok życia, często próbuje brać sprawy w swoje ręce, również w temacie jedzenia – chwyta za łyżeczkę, samo próbuje trafić nią do buzi lub tylko wymachuje radośnie, rozrzucając nałożoną porcję jedzenia wokół. Warto wykorzystać tę chęć do eksperymentowania i zapał do nauki, by wkrótce podziwiać, jak maluch je samodzielnie. To potrwa, będzie więcej sprzątania, ale na koniec tego procesu satysfakcja obustronna gwarantowana. Oto zasady, których warto się trzymać, by ułatwić małemu człowiekowi zdobywanie nowych umiejętności przy stole.

• Przygotuj zastawę dla dzieci. Będziecie potrzebować kilku małych łyżeczek wykonanych z tworzywa. Są lekkie, więc dziecko z łatwością utrzyma je w rączce. Nie podrażnią dziąseł i nie uszkodzą ust ani rosnących mleczaków. Na początku zapewne jednorazowo używać będziecie dwóch sztuk, maluch zacznie manewry swoją łyżeczką, a dorosły w międzyczasie będzie go karmił drugą.

• Zadbaj o odpowiednie stroje. Eleganckie ubrania schowaj na inną okazję, a do nauki samodzielnego jedzenia ubierz siebie i dziecko tak, byście mieli swobodę działania i nie przejmowali się każdą nową plamą. Trafianie łyżeczką prosto do ust i zgarnianie z niej całej porcji jedzenia wymaga wielu ćwiczeń. Nim nadejdzie sukces, wszelkie papki, serki, jogurciki i zupki będą lądowały... wszędzie. Sam śliniak z pewnością nie wystarczy.

• Podaj dziecku wyjątkowe danie, czyli takie, które ma właściwą konsystencję i najbardziej smakuje malcowi. Ważne, by dobrze trzymało się łyżeczki, nie spływało. Przypomnij sobie, jak w szkole podstawowej, czy na festynach organizowano zawody w bieganiu z jajkiem na łyżce. Trudno było dostarczyć je do mety w całości. Małe dziecko ma 10 razy trudniej, bo dopiero poznaje siłę swoich rąk, szlifuje precyzję, ćwiczy koordynację. Do tego ma mnóstwo ciekawych wrażeń związanych z poznawaniem nowych smaków, a to także wymaga uwagi. Niektórzy rodzice do dziecięcej nauki samodzielnego jedzenia łyżeczką wykorzystują ziemniaczane purée, bo jest dość kleiste. Można też dodać do niego inne warzywa (marchewkę, dynię), by miało ciekawszy kolor. Lepszym i równie pożywnym daniem będzie serek, np. Bakuś Puszysty Bakoma. Dzięki swej wyjątkowej strukturze oraz lekkości, dobrze trzyma się łyżeczki i dlatego ma szansę trafić do buzi malca. Tego typu przekąska zawiera białko, cenne witaminy (D, B6 i B12) oraz wapń. Za to nie ma w niej ani grama konserwantów. Dla urozmaicenia można wybierać różne smaki, a jest ich aż pięć (waniliowy, truskawkowy, czekoladowy, wafelkowy i biszkoptowy). Pudełko serka ma wysokie brzegi i jest dość stabilne – przypomina małą miseczkę. Maluchowi łatwo uda się nabrać porcję serka nawet wtedy, gdy z zapałem będzie przesuwał łyżeczkę wzdłuż ścianek. Przy zbyt niskim naczyniu jedzenie zwykle wypada wtedy na zewnątrz. Tu nie ma takiego ryzyka. Pozostaje tylko cierpliwie czekać na efekty nauki i chwalić smyka za wytrwałość.

Nauka samodzielnego jedzenia wymaga poświęceń – szczególnie przez rodzica, który do porządku musi doprowadzić malca, kuchnie i siebie. Lecz satysfakcja z osiągnięcia nowej umiejętności przez dziecko jest ogromna – i dla rodzica i dla maluszka. Także – łyżeczka w ruch!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl