Wyprawka dla niemowlaka to dla mamy duże wyznanie. Kompletując niezbędne ubranka akcesora kosmetycze i pielęgnacyjne mama musi brać pod uwagę delikatną i wrażliwą skórę dziecka, które jeszcze się nie narodziło
fit.pl
2011-09-19 00:00
Udostępnij
Pierwsza wyprawka od chwili narodzin
baby sleep22(1)Dziecięca skóra wymaga mądrej pielęgnacji oraz delikatnych materiałów zwłaszcza bielizny, w której skóra spędza praktycznie 24 godziny na dobę.

Jaka bielizna i z jakich materiałów jest najlepsza dla niemowlaka?

Bawełna i polar to najlepsze materiały dla wrażliwej skóry maluszka, która dopiero aklimatyzuje się w nowym środowisku.

Pierwsze body, koszulki, skarpetki, bluzeczki powinny być barwione naturalnymi barwnikami oraz bez sztucznych domieszek. Dzięki temu, jest duża szansa, że nowo narodzone dziecko, nie dostanie alergii.

Co jest potrzebne dziecku w szpitalu?

Przede wszystkim bielizna: malutkie body 4-5 sztuk, pajacyki rozpinane z przodu na całej długości 4-5 sztuk, cienka bawełniana czapeczka, jedna lub dwie, paczka pieluszek jednorazowych (najmniejszych, przeznaczonych dla niemowlaków), pieluszki tetrowe 3-4 mogą się przydać podczas karmienia, rękawiczki na rączki, niemowlaki mają bardzo ostre paznokietki, którymi łatwo porysować delikatną skórę twarzy, miękki, bawełniany ręcznik, kocyk, ciepły rożek oraz mały kombinezonik, jeśli maluszek urodzi się w trakcie zimy.

Dziecięce kosmetyki na razie nie będą Ci potrzebne w szpitalu. Na miejscu każda mama dostanie zestaw dla maluszka, w którym znajdą się maści do pielęgnacji miejsc intymnych dziecka, spirytus oraz maście do odkażania i gojenia pępka. Reszta kosmetyków przyda się w domu dopiero, gdy maluszek będzie zażywał pierwszej kąpieli i pielęgnacji.

A co w domu?

Po pierwsze niewpadaj w szał zakupów. Maluszek bardzo szybko rośnie, dlatego nowe body, które kupiliście kilka dni temu mogą nie ujrzeć światła dziennego. Korzystajcie z pomocy znajomych i rodziny, oni na pewno podrzucą wam dużo niezniszczonych i uroczych ubranek po swoich pociechach, których oni sami nie zdążyli włożyć dziecku lub ich dzecko już dawno z nich wyrosło.

W domu przydadzą się bluzeczki, body, - krótkie i długie, czapeczki na lato, jesień lub w zależności, w której porze roku dziecko przyszło na świat.  Na zapas kupuj tylko ubranka większe o rozmiar  lub dwa .

W zimę przyda się ciepły kombinezon, rożek, oraz dwa ciepłe kocyki, latem lub wiosną lżejsze. Najlepiej wyposażyć maluszka w kilka ubranek na każdy dzień tygodnia, tak, by pod koniec robić hurtowe pranie i nie narzekać na brak czystej bielizny.

Do kąpieli przydadzą się dwa bawełniane ręczniki dla maluszka z różkami na główkę i miejscem na rączki, tak by te wrażliwe części ciała nie marzły tuż po kąpieli.

Do prania ubranek używaj tylko proszku i płynu przeznaczonego dla niemowląt. Kosmetyki, takie jak oliwka, kremy do ciała, chusteczki pielęgnacyjne, preparaty do kąpieli konsultuj z pediatrą lub farmaceutą i uważnie obserwuj, czy maluszek nie ma na nie uczulenia.

www.dziecko.fit.pl