Kiedy niemowlę ma od 4 do 6 miesięcy, do jego diety można zacząć wprowadzać nowe produkty. To dobra okazja, żeby w tym czasie również urozmaicić i poprawić dietę rodziców, jeśli do tej pory żywili się niezdrowo. Nowa dieta dla niemowlaka rodzi jednak szereg pytań. Kiedy najlepiej wprowadzać nowe smaki do jadłospisu dziecka? Od jakich produktów najpierw zacząć? Te wszystkie wątpliwości reguluje aktualny schemat żywienia niemowląt – wskazuje co dziecko może zacząć jeść w danym miesiącu. Nie oznacza to jednak, że należy sztywno trzymać się podanych wytycznych. Każde dziecko jest inne, więc wprowadzanie nowych smaków może przebiegać wolniej lub szybciej.
2017-03-28 00:00
Udostępnij
	
Jak rozszerzać dietę niemowlaka?

Niemowlę od 1 do 6 miesiąca życia

Mleko mamy jest najlepszym pokarmem, jakie może dostawać dziecko i stanowi podstawę żywienia aż do końca 4 miesiąca życia. Po ukończeniu 17 tygodni, które określa minimum, jakie organizm dziecka potrzebuje aby dojrzeć do jedzenia innych pokarmów niż mleko mamy, można wprowadzić do diety dziecka nowe składniki. Nie należy robić tego na siłę ani zmuszać dziecko do jedzenia, czasem lepiej jest zaczekać jeszcze kilka tygodni. To niemowlę reguluje, ile danego posiłku ma ochotę zjeść i czy w ogóle ma ochotę jeść. Natomiast zadaniem rodziców jest posiadać wiedzę, jakie produkty można podać w określonym miesiącu życia dziecka. Bardzo ważne jest to, że jeśli chcemy prowadzić do diety niemowlęcia nowe produkty, to dziecko musi już wtedy stabilnie siedzieć i umieć utrzymać główkę. Mleko mamy nadal stanowi podstawę diety, a nowe składniki są tylko niewielkim dodatkiem.

Pierwszym nowym smakiem w diecie dla niemowlaka powinny być gotowane warzywa zmiksowane na gładkie puree (na przykład marchew albo ziemniaki). Dopiero potem można wprowadzać obrobione termicznie owoce (na przykład jabłko albo banana). Dlaczego to takie ważne? Dziecko łatwiej zaakceptuje posiłek słodki, więc podanie najpierw owoców, a potem warzyw mogłoby zniechęcić dziecko do jedzenia tych drugich. Kolejne produkty, które można wprowadzać w formie zmiksowanej do diety niemowlaka to gotowane mięso (indyk, kurczak, królik, cielęcina), całe jajko, kaszki i kleiki bezglutenowe oraz małe ilości produktów zbożowych zawierających gluten.

Niemowlę od 7 do 12 miesiąca życia

Po 6 miesiącu życia niemowlęcia karmienie piersią należy kontynuować i jednocześnie wprowadzać do diety niemowlaka coraz więcej nowych pokarmów. Jedzenie nie trzeba już miksować na puree, wystarczy je posiekać lub rozdrobnić, a miękkie produkty można podać niemowlęciu w całości wprost do ręki. Dieta dla niemowlaka od 7 miesiąca życia jest już duża bardziej bogata. Można zacząć podawać dziecku ryby (dorsz, halibut) zamiast dwóch posiłków mięsnych w tygodniu. Nadal należy karmić gotowanymi warzywami i owocami, ale można zacząć już wprowadzać ich surową wersję. Dziecku można podać posiekaną gruszkę albo pomidora i zobaczyć jak niemowlę na nie zareaguje.  

Bardzo ważne jest, aby nie opóźniać wprowadzania do diety dziecka produktów, które potencjalnie mogą uczulać. Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, można podawać niewielkie ilości produktów mlecznych przeznaczonych dla niemowląt. Pierwsze łyżeczki jogurtu naturalnego można wprowadzić do diety już w 7 miesiącu życia jako dodatek do owoców. Jako samodzielny posiłek mleczny jogurty, kefiry, serki można podać około 11 miesiąca życia. Jeśli dziecko ma stwierdzoną alergię na białka mleka, nie poleca się podawania do 1 roku życia wołowiny i cielęciny, a w przypadku alergii na jajko nie wskazane jest mięso kurczaka.

Najważniejsze zasady dla rodzica

Układając dietę dla niemowlaka, warto pamiętać, że:

- Dietę dziecka nie należy rozszerzać ani za wcześnie, ani za późno - przed 4 miesiącem układ pokarmowy dziecka nie jest gotowy na nowe produkty, a po 6 miesiącu niemowlę powinno już próbować nowych smaków.

- Nowe produkty warto wprowadzać powoli, najlepiej po jednym składniku i obserwować jak brzuch niemowlęcia na nie zareaguje. Najlepiej podawać jedzenie łyżeczką lub wprost do rączki dziecka, nie zaleca się używania butelki.

- Wodę do picia podaje się bez ograniczeń, a naturalne soki owocowe w ilości do 150 mililitrów na dobę. Soki należy wliczyć w ilość zjedzonych owoców.

- Podajemy zdrowe produkty – warzywa, owoce, mięso, kasze. Nie wskazane są dania ciężkostrawne, smażone, wysokoprzetworzone, instant, zawierające konserwanty, barwniki i nadmierną ilość cukru. Zdrowa dieta od najmłodszych lat procentuje w przyszłości.

O tym, jaką strategię zachowania przyjąć przy wprowadzaniu nowych produktów do diety niemowlaka można przeczytać na https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/dekalog-nauki-nowych-smakow.