Pierwsze wakacje w życiu dziecka powinny być niezapomniane, a niemowlak to podróżnik wymagający i niekiedy marudny. Jak przygotować się do podóży z małym dzieciem i co zabrać, by wspólnie z nami wróciło zdrowe i wypoczęte?
fit.pl
2012-06-19 00:00
Udostępnij
Pierwsze wakacje niemowlaka
baby-holiday1Co zabrać, jak się przygotować, gdzie i czym pojechać? Te pytania najczęściej nurtują rodziców, gdy ich niemowlak ma po raz pierwszy skosztować wspólnych wakacji z rodzicami.

Podpowiadamy zatem jak wspólnie z dzieckiem przeżyć urlop bez rozczarowań i niespodzianek.

Rodzicie, wyjeżdżający na urlop z maluchem powinni zdać sobie sprawę, że będzie to wycieczka znacznie różniąca się od dotychczasowych. Być może zabraknie czasu na wyjście do kawiarni, czy spływ kajakowych, ale z pewnością będziecie mieli chwilę, by we trójkę pooddychać świeżym powietrzem i cieszyć się sobą w nowych warunkach. Nie będą one na pewno tak dogodnie jak w domu. Zabranie pewnie  pralki, wanienki i innych sprzętów na co dzień ułatwiających wam życie w domu nie będzie możliwe, ale nawet bez nich będziecie mogli normalnie funkcjonować na urlopie.

Kompletujemy torbę niemowlaka

W wakacyjnej torbie niemowlaka nie może zabraknąć oczywiście leków, kosmetyków i akcesoriów kosmetycznych, które na co dzień dziecko stosuje. Żeby ograniczyć objętość i wagę bagażu możecie zapakować próbki lub mniejsze opakowania na tyle dni, na ile przewidujecie pozostać na urlopie. W kosmetyczce nie może zabraknąć także pieluch, oliwki, kremów z najwyższym filtrem do opalania, zasypki oraz kremów na odparzenia i potówki. Szampon do włosów może zastępować żel i odwrotnie, dlatego jeśli zapomnisz jakiegoś kosmetyku pielęgnacyjnego z pewnością szybko znajdziesz jego dobry zastępnik.

W trakcie podróży niemowlak ze względu na zmiany klimatu może być markotny, płaczliwy, mieć problemy z żołądkiem lub gorączkować. Warto mieć zatem pod ręką zioła: melisę, rumianek, herbatkę koperkową, a na pewno środek przeciwgorączkowy, który najczęściej podajecie dziecku w domu. W czasie urlopu nie może zabraknąć dziecku pokarmu, nawet jeśli w większości maluch jest karmiony piersią, warto przygotować nieco więcej mieszanki. W miejscowościach wypoczynkowych najczęściej nie ma dostępu do tak wielu sklepów czy aptek, rodzice powinni wziąć to pod uwagę, wybierając się do małego miasteczka.

[-------]

Akcesoria, zabawki i ubranka

Podczas wakacji nie możecie zapomnieć o ubrankach, zabawkach, wózku i wanience. Tę ostatnią możecie zastąpić niewielkim, dmuchanych basenikiem, który przyda się nie tylko na plaży, ale także posłuży jako kojec lub miejsce do przewijania. Zamiast ciężkiego wózka przyda się fotelik samochodowy pełniący funkcję wózka, chusta do noszenia niemowlaka lub nosidełko jeśli macie możliwość przewiezienia go aucie lub pociągu. Nie ma sensu zabierania na wakacje bardzo wielu zabawek czy maskotek dziecka. Wystarczą tylko te, które dziecko najbardziej lubi, i które będą kojarzyły się z domem. Także z ubrankami nie ma co przesadzać, koniecznie trzeba jednak zabrać zapas na ciepłe i chłodne dni (np. ciepły kocyk, kurteczkę i kapelusik przeciwsłoneczny lub czapeczkę) zwłaszcza, że pogoda lubi zaskakiwać na urlopie.

dziecko nosidelkoGdzie pojechać?

Z małym dzieckiem najlepiej podróżować w miejsca spokojne i niezatłoczone. Popularne nadmorskie kurorty czy najchętniej odwiedzane miejscowości nie będą sprzyjały samopoczuciu dziecka. Spaliny, krzyki i hałasy sprawiają, że dziecko, nie wypoczywa, ale czuje się bardziej zmęczone.

Na pierwszy urlop z malutkim dzieckiem nie polecamy dalekich wypraw w gorące lub tropikalne kraje. Dziecko, które dopiero zaczyna przygodę z podróżami jeszcze nie jest przyzwyczajone do zmian klimatu, gorąca i nowych wrażeń. W egzotycznych miejscach na dzieci czyhają także liczne niebezpieczeństwa żywieniowe, np. niezbyt czysta woda, która może powodować problemy z żołądkiem i alergie skórne.

Samolotem, samochodem czy pociągiem?

Podróż z kilkumiesięcznym maluchem jest znacznie łatwiejsza niż z przedszkolakiem, jednak nawet grzecznie śpiący maluszek może mieć dość kilkunastogodzinnej przejażdżki, dlatego jeśli planujesz wyprawę autem, wybierz miejsce, które będziecie mogli pokonać w ciągi kilku godzin. Na podróż wybierzcie godziny wczesno-poranne, dzięki czemu unikniecie  upału, korków, a zatem ograniczycie zmęczenie dziecka. Najszybciej podróżuje się oczywiście  lecąc samolotem. Lot samolotem,tak jak jazda samochodem usypia dziecko, dlatego jest szansa, że kilkugodzinną podróż pośpi spokojnie, a wy będziecie mogli odprężyć się i poczytać gazetę.

m.k

 www.dziecko.fit.pl