Poród rodzinny to dla wielu kobiet wielka radość, a ojców wyzwanie i ważna chwila. Prócz partnera podczas porodu przyszłej mamie może towarzyszyć także przyjaciółka, siostra lub mama - ktoś bliski, kto w tej trudnej i wspaniałej chwili doda sił i odwagi  
fit.pl
2012-11-23 00:00
Udostępnij
helping man birthPodczas porodu rodzinnego rodzącej powinna towarzyszyć osoba bliska, która ma pozytywny wpływ na kobietę. Jeśli razem zdecydują się rodzić mogą wspólnie uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia, która odpowiednio przygotuje mamę oraz osobę towarzyszącą do tego ważnego wydarzenia.

Poród rodzinny może być często mylony z domowym, jednak nie odbywa się w domu lecz w szpitalu, gdzie na miejscu dziecko jak i mama będą mieć najlepszą opiekę. Rodzinny poród oznacza możliwość asystowania, pomoc i wspieranie kobiety podczas skurczów, w trakcie porodu, a także już pod koniec przecięcie pępowiny podanie dziecka.

Wszystko to odbywa się w odpowiednio, rodzinnie przygotowanych salach. Kolorowe ścianę, sala z prysznicem i wanną kanapa, kwiaty, przyjemna atmosfera. Prócz łóżka na życzenie pacjentki często w pokoju znajduje się specjalne krzesło do porodu, które ułatwia mamie parcie w pozycji pionowej.

Poród rodzinny może również odbywać się w wodzie, dzięki czemu rodząca oraz dziecko odczuwają mniejsze napięcie i stres, a dziecko rodzi się naturalnie przechodząc ze środowiska wodnego, kótre zapewniają mu wody płodowe.

Poród rodzinny nie oznacza leżenia na łóżku i czekania na pierwsze skurcze. Kobieta jest aktywna, korzysta z pomocy sprzętów ułatwiających poród i przeżycie bólu,gumowe piłki rehabilitacyjne ułatwiające akcje porodową i przejście dziecka do kanału rodnego, drabinki utrzymujące pozycję pionową, co pomaga przyspieszyć poród, worki, pomagające przyjąć odpowiednią pozycję podczas skurczów.

[-------]

mother father babyPierwsza faza porodu odbywa się przy pośredniej kontroli położna, która co jakich czas sprawdza stan rodzącej. (mierzy tętno,obwód brzucha sprawdza rozwarcie, czuwa nad prawidłowym przebiegiem). W drugiej fazie, gdy skurcze już są nasilone a akcja porodowa znacznie przyspiesza wtedy położna zostaje już do końca, przyjmując poród.

W trakcie porodu kobiecie pomaga bliska osoba. Ociera pot, masuje stopy, wspiera podczas parcia, trzyma za rękę, motywuje dobrym słowem – jest również aktywnym pomocnikiem, który informuje położną o przebiegu akcji i alarmuje, gdy podczas porodu pojawiają się niepokojące sygnały.

Gdy dziecko jest już na świecie, osoba towarzysząca przy porodzie (może być nim ojciec dziecka) przecina pępowinę, może przekazać dziecko z rąk położnej i oddać je w ramiona mamy.

Jest to radosny czas spotkania mamy i dziecka, której mogą towarzyszyć także bliscy, gdy nie ma przeciwwskazań do odwiedzin, np. wywołanych epidemią chorób.

Chwilę po tym jak rodzice nacieszą się pociechą, dziecko zostaje poddane rutynowej kontroli, (ważenie, mierzenie ocena stanu zdrowia według skali Apgar).

Mama wraz z maluchem pozostaje jeszcze w szpitalu pod opieką medyczną. Gdy jednak lekarz zdecyduje, że oboje są już dobrej formie, mogą opuścić szpital i rozpocząć wspólnie z rodziną radosny czas powitania maluszka w domu.

www.dziecko.fit.pl