Święto aktywnych rodzin już w ten weekend podczas rodzinnego pikniku Odważ się być zdrowym i projektu Zdrowe Życie

W sobotę 7 października i niedzielę 8 października wszyscy miłośnicy zdrowego i aktywnego stylu życia oraz spędzania czasu z rodziną mają powód do radości. Pod stadionem PGE Narodowym odbędzie się 9. edycja rodzinnego pikniku “Odważ się być zdrowym”, organizowanego przez Fundację Instytutu Matki i Dziecka, razem z projektem „Zdrowe Życie” pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Podczas pikniku na wszystkich małych i dużych czeka wiele atrakcji. Będzie można skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji medycznych, wziąć udział w biegach rodzinnych, koncertach gwiazd, a także wygrać nagrody.
2023-10-05 00:00
Udostępnij
Święto aktywnych rodzin już w ten weekend podczas rodzinnego pikniku Odważ się być zdrowym i projektu Zdrowe Życie

9. edycja pikniku Odważ się być zdrowym

Fundacja Instytutu Matki i Dziecka od lat skupia się na ochronie zdrowia pacjentów oraz promowaniu profilaktyki zdrowotnej wśród dzieci, młodzieży i kobiet w ciąży. Jej celem jest wspieranie i reagowanie na potrzeby zdrowotne tych grup oraz edukacja społeczeństwa na temat zdrowego stylu życia. Piknik "Odważ się być zdrowym" istnieje już od 2014 roku i ma na celu propagowanie zdrowego trybu życia oraz aktywizację rodzin. Co roku impreza przyciąga tłumy, oferując wiele atrakcji zarówno sportowych jak i związanych ze zdrowym życiem.

Mobilna Strefa Zdrowia - Zdrowe Życie

Projekt „Zdrowe Życie” objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. Organizatorami projektu Zdrowe Życie są: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz PZU. Warszawa będzie już 25. miastem na tegorocznej trasie Mobilnej Strefy Zdrowia, która znakomicie wpisuje się w ideę wydarzenia promującego zdrowy styl życia wśród dzieci, młodzieży i ich rodzin. W Mobilnej Strefie Zdrowia projektu „Zdrowe Życie” będzie można m.in. bezpłatnie i bez skierowań wykonać badanie USG płuc, EKG, mammografię, spirometrię, pomiar cholesterolu, glukozy i ciśnienia, a także odbyć konsultacje pulmonologiczne, dentystyczne, radiologiczne, internistyczne, dermatologiczne, z fizjoterapeutą, położną i inne. Specjaliści będą czekać na Państwa w godzinach 10:00-18:00 przez dwa dni wydarzenia. Dodatkowo na stanowiskach projektu „Zdrowe Życie” przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. W sobotę zapraszamy na warsztaty komiksowe oraz czytania etykiet. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę swoją wiedzę będzie można poszerzyć w „Naukobusie” oraz na wystawie „O Matmo!”, a wykonując ciekawe zadania i zbierając pieczątki, będzie można wygrać mnóstwo atrakcyjnych nagród. Strefa Zdrowia projektu „Zdrowe Życie” jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Dostępna jest pomoc tłumacza polskiego języka migowego.

Co czeka uczestników?

Pierwszy dzień pikniku skupia się na promocji zdrowia i aktywności fizycznej. W programie przewidziane są dwa biegi wokół Stadionu Narodowego – rodzinny, flagowy bieg „Zabiegana mama”, bieg w tempie „Bieg po Zdrowe Życie" oraz olimpiada sportowa. Wszyscy biorący udział w biegu Zabiegana Mama będą mieli okazję stanąć do rywalizacji z bohaterem kampanii edukacyjnej Wyprzedź meningokoki – ludzkich rozmiarów wielką bakterią meningokokom. Czy maskotka okaże się tak szybka jak prawdziwe meningokoki?
Ponieważ rozgrzewka jest kluczowym elementem, który powinien być przeprowadzony przed każdą aktywnością fizyczną, tuż przed biegiem na scenie Anna Dymitrasz i Ewa Niemyjska przeprowadzą rozgrzewkę w stylu Zumba.
Pierwszego dnia na scenie zaśpiewa zespół dziecięcy wykonujący muzykę pop z chrześcijańskim przesłaniem Małe TGD oraz Mamy Śpiewamy, który promuje wartościową muzykę dla najmłodszych i motywuje rodziców do wspólnego muzykowania razem ze swoimi pociechami.
Piknik przez dwa dni poprowadzą prezenterzy telewizyjni Ida Nowakowska i Adam Giza.


Debata "Powiedz TAK szczepieniom"

Warto zaznaczyć, że pierwszego dnia odbędzie się również debata “Jak wspierać lekarzy w powiedzeniu TAK szczepieniom", która koncentruje się na edukacji matek z Ukrainy dotyczącej konieczności szczepień dzieci. Projekt ten ma na celu zwiększenie wskaźnika szczepień wśród ukraińskich dzieci w Polsce poprzez działania edukacyjne, a także poprzez wsparcie i edukację pracowników ochrony zdrowia. To właśnie lekarze i pielęgniarki pełnią kluczową rolę w inicjowaniu i utrzymaniu skutecznej komunikacji na temat szczepień oraz w utrzymaniu wysokiego stanu wyszczepienia. Dlatego podczas debaty rozmawiać będziemy z ekspertami o tym, jak pokonywać bariery wynikające m.in. z różnic międzykulturowych i trudności w porozumiewaniu się – które mogą utrudniać podejmowanie decyzji o szczepieniach ochronnych dzieci.


Drugi dzień - zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w centrum uwagi

Drugi dzień pikniku będzie poświęcony zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży. Będzie to doskonała okazja do podkreślenia, że sport ma nie tylko wpływ na zdrowie fizyczne, ale także na równowagę psychiczną młodzieży. Tego dnia każda młoda osoba będzie miała możliwość indywidualnej rozmowy z psychologiem Instytutu Matki i Dziecka. Na scenie, specjalnie dla młodzieży, zaśpiewa reprezentantka Polski w 67. edycji konkursu Eurowizji 2023 - Blanka. Na koniec dnia na scenie pojawią się także Dariusz Malejonek wraz z gośćmi, którzy wykonają wzruszający koncert „Nie ma większej miłości” w hołdzie Rodzinie Ulmów, ku czci Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.


Debata i bieg dla młodzieży SunDay - RunDay

Podczas wydarzenia odbędzie się debata, w której udział wezmą eksperci z dziedziny psychologii i nauk społecznych. Wydarzenie ma na celu zgłębienie istotnych aspektów związanych z kondycją psychiczną młodzieży oraz dostarczenie praktycznych rekomendacji w zakresie wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Prowadzącą debatę będzie Paulina Chylewska. Tego dnia odbędzie się także bieg dla młodzieży SunDay RunDay, który promuje aktywność fizyczną jako istotny element dbania o zdrowie psychiczne. Przed biegiem odbędzie się energiczna rozgrzewka w stylu Capoeira, przeprowadzona przez Grupę International Capoeira Raiz - Warszawa.

"Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że Fundacja Instytutu Matki i Dziecka od wielu lat konsekwentnie wspiera i działa na rzecz zdrowia psychicznego dzieci. Dla nas to priorytet. Dlatego w tym roku drugi dzień pikniku jest w pełni poświęcony temu ważnemu tematowi. Zdrowie psychiczne naszych najmłodszych jest równie istotne jak zdrowie fizyczne, dlatego chcemy zwrócić na to szczególną uwagę. Naszym celem jest nie tylko dostarczenie rozrywki, ale także edukacja oraz przekazywanie praktycznych informacji, które pomogą rodzicom i opiekunom zrozumieć, jak dbać o zdrowie psychiczne swoich dzieci. Aktywność sportowa stanowi nieodłączny element naszych działań. Jesteśmy przekonani, że regularna aktywność fizyczna jest jednym z kluczowych czynników wspierających zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Dlatego też w tegorocznym programie organizujemy bieg "SunDay RunDay", który ma na celu promowanie aktywności fizycznej jako istotnego elementu dbania o zdrowie psychiczne." mówi dr Dorota Kleszczewska, Prezes Fundacji Instytutu Matki i Dziecka.


Wiele atrakcji dla całych rodzin


Co czeka jeszcze na uczestników pikniku? W rozbudowanej strefie piknikowej będzie można skonsultować się z rehabilitantami oraz innymi specjalistami IMiD. Nie zabraknie także licznych atrakcji dla najmłodszych. Podczas obu dni pikniku na uczestników czekają także inne atrakcje, takie jak olimpiada sportowa, fotobudka 360°, bubble tea oraz strefa chillout, w której będzie można odpocząć po wspólnym bieganiu. Podczas wydarzenia zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego tworzenie muralu poprawiającego nastrój - „Ty też nam powiedz jaki jest Twój sposób na poprawę nastroju?”. Twórcą i realizatorem muralu jest Brush brothers.

To wyjątkowa okazja, aby spędzić aktywny i zdrowy weekend z rodziną podkreślając jednocześnie znaczenie dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne wszystkich członków rodziny. Niezapomniane chwile, edukacja oraz wspólne przeżycia - to wszystko czeka na uczestników połączonego pikniku "Odważ się być zdrowym" oraz „Zdrowe Życie”.

Złotym Partnerem pikniku Odważ się być zdrowym jest PZU.