fit.pl mobile logo

Śląsk przoduje w zdrowym żywieniu

Szkoła Podstawowa nr 11 w Tychach, jako pierwsza bez profilu gastronomicznego uruchomiła wartą 30 tys. zł kuchnię dla swoich uczniów. Ponad 1600 osób odpowiedzialnych za żywienie dzieci i młodzieży przeszkolono na Śląsku w ramach pierwszego w Polsce programu edukacyjnego. Na potrzeby programu przeanalizowano jadłospisy 2130 placówek oświatowych 


Pomysł utworzenia pomieszczenia kuchni uczniowskiej zrodził się w głowie nauczycielki pierwszoklasistów pod wpływem obserwacji zachowań żywieniowych wśród uczniów.

- Dzieci otyłych w szkole jest coraz więcej. Wielu uczniów zamiast zdrowego drugiego śniadania przynosi wafelki, batony, chipsy, napoje z dużą ilością cukru, a czasami w ogóle nie mają drugiego śniadania. Jako szkoła chcemy pokazać dzieciom, że można przygotowywać smaczne posiłki w domu, zamiast jeść fast foody. Również kultura spożywania posiłków pozostawia wiele do życzenia – mówi Joanna Loska-Rychlik, pomysłodawczyni projektu „Kuchnia w Szkole”.

Do podjęcia działań dodatkowo skłoniły nauczycielkę perypetie związane z zajęciami kulinarnymi, które prowadziła w ubiegłym roku.

- Zajęcia odbywały się w typowej sali lekcyjnej, wszystkie akcesoria typu: wałek, stolnica, mikser, miski, łyżki, deski itp. nosiłam co wtorek z domu, a i tak w tych warunkach wielu przepisów nie mogliśmy zrealizować. Po rozmowie z innymi nauczycielami, którzy potwierdzili moje obserwacje i wyrazili chęć organizowania pozalekcyjnych zajęć kulinarnych, sformułowałam wniosek o realizację zadania publicznego - mówi nauczycielka.

Stolnica zamiast biurka

Kuchnia ma służyć pogłębianiu wiedzy na temat zasad zdrowego odżywiania, ma wpłynąć na kształtowanie się u dzieci postaw sprzyjających racjonalnemu odżywianiu, a także promować szeroko rozumianą kulturę spożywania posiłków.

- Liczymy, że zdobyta wiedza i ukształtowane nawyki żywieniowe pozytywnie wpłyną na rozwój dzieci, na kondycję organizmu oraz zdolności uczenia się i koncentracji, co w konsekwencji będzie miało wpływ na poprawę jakości życia i kondycję psychiczno-fizyczną kolejnego pokolenia – przekonuje Loska-Rychlik, która do swojego pomysłu przekonała rodziców uczniów.

Po uzyskaniu ich poparcia szkoła złożyła wniosek do Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich w Tychach. Jak tylko został pozytywnie rozpatrzony, rozpoczęto poszukiwania partnera, który mógłby wesprzeć realizację pomysłu.

- Zaproszenie do projektu przyjęliśmy bez wahania. Edukacja w zakresie zdrowego odżywiania dzieci jest nam szczególnie bliska, a jeśli możemy sprawić, aby przebiegała ona w odpowiednio do ich potrzeb dostosowanym miejscu i wyposażeniu, i to dla naszej lokalnej społeczności – to już nic więcej nam nie potrzeba – mówi Agnieszka Chwastek, koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Katowice, głównego partnera projektu. – Kuchnia to serce domu, a w przypadku szkoły dodatkowo powinna być ona nie tylko funkcjonalna i użyteczna, ale też inspirująca – dodaje.

Kulinarna nauka matematyki

- Każda taka inicjatywa w kierunku kształcenia prawidłowych nawyków żywieniowych w szczególności adresowana do najmłodszego pokolenia jest cenną inwestycją w poprawę zdrowia publicznego – chwali pomysł Beata Kempa, kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Komunikacji Społecznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. – Jako organizatorzy programu edukacyjnego „Żywienie na wagę zdrowia”, którego celem jest wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży poprzez właściwe odżywianie i uświadamianie w tej kwestii społeczeństwa oraz osób odpowiedzialnych za żywienie dzieci w placówkach oświatowych, chętnie wesprzemy panią Joannę merytorycznie. Na przykład organizując warsztaty ze specjalistami z zakresu żywienia – dodaje.

Nowa kuchnia ma służyć nie tylko kształceniu z obszaru kulinariów, ale także z zakresu innych dziedzin życia, jak na przykład przeliczaniu jednostek wag i objętości, wzbogacaniu słownictwa tematycznego w języku angielskim. Celem organizatorów jest też zaangażowanie również dzieci i dorosłych spoza szkoły.

- Mamy zamiar współpracować ze środowiskiem lokalnym. Prowadzimy już rozmowy z zaprzyjaźnionym przedszkolem – mówi Joanna Loska- Rychlik - Miło byłoby gdyby młodsze dzieciaki także skorzystały na naszej inicjatywie pt. „Smacznie, zdrowo, kolorowo”. Marzy nam się udostępnianie naszej „kuchni” na imprezy urodzinowe dla dzieci oraz wciągnięcie rodziców do zajęć kulinarnych - dodaje nauczycielka SP 11 w Tychach.

www.dziecko.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl