fit.pl mobile logo

Telewizja a choroby u dzieci

Od dawna wiadomo, że telewizor nie jest najlepszym przyjacielem dla naszych dzieci. Uzależnienie od oglądania telewizji ma bardzo wiele negatywnych skutków. Brytyjscy naukowcy odkryli jeszcze jeden
Zdaniem naukowców reklamy jedzenia, które pokazywane są w telewizji i oglądane przez dzieci do 7. roku życia tv2zwiększają ryzyko otyłości w późniejszym wieku.   Naukowcy odkryli, że u dzieci młodszych niż siedem lat, ilość czasu spędzonego na oglądaniu reklam telewizyjnych , wiąże się z przybieraniem na wadze w przeciągu pięciu najbliższych lat.   Badanie zostało przeprowadzone w latach 2002-2009 na 2037 dzieciach i ich rodzinach. Każda rodzina, biorąca udział w badaniu otrzymała specjalny dzienniczek, w którym miała notować co dziecko jadło, w jakich ilościach i porach oraz co oglądało w telewizji. Naukowcy stwierdzili, że dzieci, które na początku badania oglądało co najmniej godzinę dziennie reklam żywności, na koniec badania zanotowały zwiększoną masę ciała (nawet o 7kg).   Badanie miało na celu zbadać rolę promocji żywności w telewizji oraz jej wpływ na preferencje żywieniowe u dzieci. Badanie pokazało, że oglądanie reklam wzbudza w dzieciach chęć posiadania danego produktu. Wiadomo najbardziej kolorowe są reklamy chipsów, napojów gazowanych, słodyczy. A więc dzieciom prezentowane są produkty, które zawierają mnóstwo pustych kalorii.   [-------]   Działając podprogowo na bezkrytycznie przyjmujące wszystko umysły dzieci, wpływa na chęć posiadania danego produktu. Do tego rodzice, coraz częściej zgadzają się na zaspokajanie dziecięcych zachcianek, prowadząc do wpojenia maluchom złych nawyków żywieniowych.   Dzieci jedzą znacznie mniej zalecanej dziennej dawki świeżych owoców oraz warzyw. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie co najmniej 5 porcji owoców i warzyw dziennie.   Zdaniem badaczy rodzice mogą wpłynąć na obniżenie poziomu otyłości swoich pociech. Wystarczy jeśli ograniczą im możliwość oglądania reklam.   Badanie potwierdza dotychczasowe poglądy, mówiące o tym, że telewizja naraża dzieci na zwiększenie masy ciała, negatywnie wpływa na ich aktywność utrzymując ich na kanapie i zwiększając popyt na fast foody, słodycze i napoje gazowane.   Lekarze uważają, że dzieci powinny być bardziej aktywne i spędzać więcej czasu na zabawach ruchowych niż na siedzeniu na kanapie. Aktywne dzieci są zdrowsze, silniejsze, lepiej śpią, nie mają problemów z nauką i generalnie lepiej się rozwijają. Dlatego też warto ograniczyć telewizję, namawiać do ruchu, wyszukiwać ciekawe zajęcia i zachęcać do prac domowych. Nie można także zapomnieć o zbilansowanej diecie, bogatej w witaminy i składniki mineralne.  

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl