Kręgosłup, aby prawidłowo się rozwijał i był prosty potrzebuje treningu.  Możesz, więc uprawiać pływanie, bieganie, jazdę na rowerze oraz fitness, które wzmacniają kręgosłup i plecy
fit.pl
2011-07-01 00:00
Udostępnij
Kręgosłup potrzebuje treningu!
Zapisz się na basen
 

rowersportOd dawna było wiadomo, że plywanie w pozytywny sposób wplywa na nasz kregosłup. Dlatego specjaliści od profilaktyki oraz korygowania wad postawy. go zalecaja osobom, ktore chcą utrzymywać  swój kregosłóp w sprawności. Wszystko dlatego, że pływanie odciąża mięśnie nóg i zmniejsza niekorzystny wpływ grawitacji. Dzięki temu praca kręgosłupa i jego mięśni nie skupia się na utrzymywaniu całego ciała w pionie, ale na konkretnych, precyzyjnych ruchach..Dodatkowo podczas pływania pracują równomiernie wszystkie mięśnie, łącznie z oddechowymi. Najlepszym stylem na poprawę mięśni przykręgosłupowych jest kraul oraz pływanie na plecach.
 

 Ruszaj na rower
 

Kiedy tylko masz wolny czas, to powinneś używać swojego roweru do jazdy po świeżym powietrzu. Wszystko dlatego, że jazda na rowerze jest zalecana przez specjalistów od rehabilitacji kręgosłupa. Ich zdaniem jazda na nim wzmocnia mięśnie pleców, które podtrzymują dolny, lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Jednak korzystając z roweru należy pamietać, aby ustawić wysoko siodełko i kierownicę , tak aby  pozycja podczas jazdy zapewniała wyprostowane plecy. Po drugie należy wybierac tylko te drogi, ktore sa wolne od nadmiernych wzniesień i wybojów, bo te moga zaszkodzić kręgosłupowi podczas jazdy.
 

Wybierz bieganie
 

Bieganie wpływa na poprawę stanu naszego zdrowia i działa pozytywnie na naszą psychike i samopoczucie. Oprócz tego jest to najlepszy sposób na zachowanie prostego kręgosłupa i wzmocnienie mięśnie, ktore sa odpowiedzialne za utrzymanie prostej sylwetki. Jednak nalezy pamietac, aby biegać  po miękkim terenie i w butach na elastycznych podeszwach oraz nadmiernie się nie wysilać. Bowiem taki wysiłek szkodzi kręgosłupowi.

Pomyś o  zajęciach fitness

Nie zapomnij też o wielu ćwiczeniach fitness. Zwłaszcza o pilatesie, fitballlu czy aqua aerobicu, które znakomicie wpływają na kręgosłup: zarówno na wzmocnienie, proste plecy, czy walkę z bólem.

Pilates wzamacnia twój kręgosłup i zapobiega jego bólom. Jak pokazują badania prowadzone przez australijskich naukowców z oddziału fizjoterapii w Queensland University, Richardson i Jull, ćwiczenia Pilates poprzez poprawę koordynacji i siły w głębokich mięśniach brzucha (m. poprzeczny brzucha) stabilizują i chronią kręgosłup lędźwiowy.

Ćwiczenia z piłką, czyli fitball wpływają na stabilizację stawową, zmniejszając znacznie ryzyko uszkodzeń w obrębie aparatu ruchu. Poza tym likwidują bądź zmniejszają napięcia w okolicach karku i łopatek (tak często występujących szczególnie u osób pracujących siedząc), zmniejszają dolegliwości w okolicach lędźwi (poprzez wymuszoną korekcję ustawienia miednicy), odciążają krążki międzykręgowe i stawy kręgosłupa, kolanowe i skokowe (poprawa stabilizacji i rozluźnienie mięśni).

W przypadku aqua aerobicu ćwiczysz w wodzie. Aqua aerobic nie obciąża kręgosłupa, stawów, wiązadeł ani ścięgien - jest bardzo bezpieczną formą aktywności ruchowej. Dodatkowo ruch w wodzie zwiększa odporność na osteoporozę, poprawia kondycję i elastyczność ruchową ciała.

www.fit.pl