Chcesz ograniczyć swój apetyt, by walczyć ze zbędnymi kilogramami? Nic prostszego! Zacznij się ruszać
fit.pl
2010-08-30 00:00
Udostępnij
Mniejsze łaknienie – więcej ruchu
Aktywność fizyczna zmniejsza uczucie głodu poprzez usprawnienie działania ośrodka głodu i sytości.

Grupa Barreto Carvalheira z University of Campinas wykazała, że zapewnienie otyłym gryzoniom ćwiczeń przywraca prawidłową sygnalizację w podwzgórzu mózgu poprzez zwiększenie poziomu białek IL-6 i IL- 20, co z kolei wpływa n podniesienie czujności neuronów podwzgórza na najważniejsze hormony kontrolujące apetyt, insulinę i leptynę.

Naukowcy przekonują, że aktywność fizyczna pomaga zapobiegać i leczyć otyłość, nie tylko poprzez zwiększenie wydatkowania energii, ale również usprawniając działanie ośrodka głodu i sytości, zmniejszając ilość spożywanego pokarmu.

Problem otyłości dotyczy ponad 40% populacji na świecie, a ten współczynnik stale rośnie. Problem ten staje się coraz większym wyzwaniem dla medycyny. Winne otyłości, we współczesnym świecie, są niezdrowe nawyki żywieniowe i siedzący tryb życia.

Nadmierne spożywanie tłuszczy spowodowane jest zaburzeniem przekazywania sygnału przez neurony kontrolujące poczucie sytości w podwzgórzu mózgu. A to w konsekwencji prowadzi do niekontrolowanego głodu i w rezultacie otyłości.

www.fit.pl