fit.pl mobile logo

Wychowanie bez pieluszki, czy to możliwe?

Życie bez pieluszki to na pewno dla malucha wielkie udogodnienie i wolność, a rodziców? Strach przed nieprzyjemnymi konsekwencjami, czy może wygoda i święty spokój? Tymczasem brak pieluszki nie musi być stresujące, co więcej łatwiej przyzwyczaja dziecko do sygnalizowania swoich potrzeb  
wychowanie bezpieluchyWychowanie bezpieluszkowe to metoda pedagogiczna oparta na wczesnym nauczania komunikacji pomiędzy rodzicami i dziećmi w celu sygnalizowania swoich naturalnych potrzeb wypróżniania. Czy można to osiągnąć zanim dziecko osiągnie 2,5 oraz 3 latka?

Specjaliści od tej metody twierdzą, że to najlepsza metoda na wyćwiczenie pozytywnej komunikacji i relacji między rodzicami a ich dzieckiem. Brak pieluszki to kolejny plus takiego wychowania. Dziecko już jako niemowlak jest świadome tego, że to ono samo ma wpływ na kierowanie swoimi instynktami oraz potrzebami fizjologicznymi. Skoro od początku życia na świecie doskonałe wie jak komunikować złość, radość, lub wie, jak sygnalizować głód, zanim zacznie mówić, może także komunikować możliwość załatwiania swoich potrzeb.

(WP) czyli w skrócie wychowanie bezpieluszkowe pozwala na wyjątkowe zbliżenie między dzieckiem a rodzicem. Ze względu na wspólny cel rodzice poświęcają dziecku wiele czasu obserwując go i ucząc, jak postępować w chwili intymnej potrzeby.

W sytuacji warto zadać pytanie: kiedy zacząć? Najlepszym okresem od na rozpoczęcie to okres od narodzin do 2-5 miesiąca, może zacząć także później w 6 lub 7 miesiącu. Niestety Wp wiąże się także z wieloma wyrzeczeniami i ograniczeniami ze strony rodziców. Dziecko dużo się rusza, raczkuje siedzi, a jeśli rodzice nie wiedzą lub nie umieją odczytywać jego sygnałów, utwierdzi się w przekonaniu, że swoje potrzeby należy załatwiać w pieluchę i jest to naturalna cześć jego życia.

Rolą rodziców zatem jest ułatwianie i umożliwienie dziecku wypróżniania się bez pieluchy. Początkowo na nocnik lub do przygotowanego naczynia, gdy dziecko nie chodzi lub nie raczkuje, z czasem jego sygnały i wasze działa doprowadzą go do samodzielnego poszukiwania nocnika lub toalety w intymnej sytuacji. Niestety to wymaga czasu, chęci i zaangażowania rodziców lub jednego z nich.

[-------]

Podstawą jest oczywiście obserwacja, oraz kilka lub kilkanaście wspólnych dni bez pieluszki, podczas których będziecie mogli poznać intymny kalendarz dziecka oraz nauczycie się odbierać sygnały sugerujące chęć wypróżniania. Taki treningi pozwala na swobodę dziecka (możecie nosić je w chuście bawełnianej jedynie z pieluszką tetrową, dla zabezpieczenia przed niespodziankami, taką pieluszkę łatwiej uprać). Warto także,  jeśli maluch raczkuje, być z nim w ciepłym pomieszczeniu, gdzie swobodnie będzie mogło funkcjonować bez pieluszki, oraz obaw o poplamiony dywan, to przecież będzie na początku się zdarzać.

Wychowanie bezpieluszkowe pomaga ocenić kiedy i jakich odstępach czasu dziecko ma potrzebę oddawania moczu oraz wypróżniania. Waszym pomocnikiem może być dźwiękonaśladownictwo. Jeśli uda się wreszcie wspólnie wyczuć moment, warto zastosować odpowiednie dźwięki, które pomogą dziecku kojarzyć z sytuacją wypróżniania lub oddawania moczu.

wychowanie bezpieluchy2

Wychowanie bezpieluszkowe pochłania wiele pracy, zaangażowania i przede wszystkim czasu, dlatego wielu rodziców, często nie ma możliwości kontrolowania i odczytywania sygnałów, co wtedy? Taki rodzaj wychowania nie musi w kolidować z zajęciami i pracą rodziców, co więcej możesz dostosować go do twoich możliwości i dysponowania czasem w ciągu dnia. Jak możesz to zrobić?

Gdy jesteś w domu po pracy:
  • zakładaj dziecku pieluchy tetrowe, szybciej poczujesz, że coś zaczyna się dziać a ono także ma szansę poczuć wilgoć
  • tradycyjne jednorazowe pieluchy zakładaj na noc a w dzień staraj się stopniowo kontrolować zachowania dziecka, stosują chustę lub tradycyjne pieluchy
  • stosuj WP gdy jesteś w domu lub poproś o pomoc osobę, która zastępuje Cię podczas Twojej niobecności

Prócz minusów, do których zwłaszcza należy czas i poświęcenie, plusami są na pewno
  • zdrowie dziecka: maluch uczy się prawidłowych nawyków oraz czystości;
  • ekologia: generujesz znacznie mniej odpadów z pieluch jednorazowych, które degradują środowisko a także nie nadwyrężasz domowego budżetu;
  • Higiena dziecka: dziecko uczy się kontrolować swoje instynkty a także ma szansę na zdrowsza pupę ze względu na brak kontaktu z chemia znajdującą się w pieluszkach oraz infekcji dróg moczowych spowodowanych długotrwałym przebywaniem w pieluszkach jednorazowych.

www.dziecko.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl