20 Najważniejszych Trendów Fitness w 2024 roku według ACSM

W branży fitness trendy ciągle się zmieniają, odpowiadając na rosnące potrzeby i oczekiwania społeczeństwa. Badanie "ACSM Worldwide Fitness Trends" dostarcza cennych informacji dla profesjonalistów i entuzjastów fitnessu, pokazując, co będzie dominować w 2024 roku
Ilona Wilk
2024-01-04 10:02
Udostępnij
20 Najważniejszych Trendów Fitness w 2024 roku według ACSM

Poniżej przedstawiamy 20 kluczowych trendów:

1. Wearable technology: Zbieranie danych w czasie rzeczywistym stało się nieodzowne dla dostosowania treningów do indywidualnych potrzeb.

2. Promocja zdrowia w miejscu pracy: Firmy coraz częściej inwestują w programy zdrowotne dla swoich pracowników, świadome korzyści dla ich zdrowia i wydajności.

3. Programy fitness dla osób starszych: Zmierzając w kierunku zdrowego starzenia się, programy fitness dla seniorów stają się coraz bardziej popularne.

4. Ćwiczenia na odchudzanie: Skuteczne treningi pomagające w redukcji tkanki tłuszczowej wciąż pozostają na liście priorytetów.

5. Zwrot kosztów dla wykwalifikowanych specjalistów ds. ćwiczeń: Wsparcie finansowe dla specjalistów fitness staje się normą. Trend ten pojawia się na #5 i jest zmienionym trendem z poprzednich lat, które opowiadały się za licencjonowaniem QEP. Licencja nigdy nie znalazła się w pierwszej dziesiątce, a w wielu regionach na całym świecie istnieją istotne bariery na poziomie polityki, które sprawiają, że licencjonowanie jest mniej realistyczne dla branży fitness. Jednak zwrot kosztów za usługi, do których świadczenia QEP są przeszkoleni, wspiera uznanie osób zawodowo zajmujących się ćwiczeniami fizycznymi (tj. trenerów personalnych i fizjologów ćwiczeń) za część kontinuum opieki zdrowotnej. W 2021 r. utworzono grupę zadaniową ACSM, której zadaniem jest propagowanie zmian w polityce umożliwiających rozliczanie usług ubezpieczeniowych świadczonych przez QEP w ramach ich praktyki w celu poprawy wyników aktywności fizycznej i jakości życia

6. Zatrudnianie certyfikowanych specjalistów ds. ćwiczeń: Wyszkoleni profesjonaliści to podstawa skutecznego treningu. Firmy zajmujące się zdrowiem i fitnessem zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest zatrudnianie wyszkolonych specjalistów do prowadzenia programów fitness. Uzyskanie akredytowanego certyfikatu komunikuje konsumentom, że profesjonalista zdobył biegłą wiedzę, aby wspierać ich w osiąganiu celów treningowych. Można ufać, że certyfikowani specjaliści mają minimalny poziom umiejętności, aby bezpiecznie prowadzić treningi czy zajęcia fitness. Utrzymanie akredytacji/licencji, wymaga dowodu ciągłego kształcenia, co jest ważne dla zmniejszenia ryzyka obrażeń dla konsumentów i zmniejszenia odpowiedzialności pracodawców

7. Mobilne aplikacje do ćwiczeń: Technologia staje się nieodłącznym elementem treningu, umożliwiając personalizację i monitorowanie postępów.

8. Ćwiczenia dla zdrowia psychicznego: Ruch to nie tylko dbałość o ciało, ale także wsparcie dla zdrowia psychicznego. Zdrowie psychiczne obejmuje dobre samopoczucie emocjonalne, psychologiczne i społeczne. Około jedna na osiem osób na całym świecie jest dotknięta w różnym stopniu chorobą psychiczną (WHO), a regularne ćwiczenia mogą służyć jako czynnik ochronny. Aktywność fizyczna i ćwiczenia fizyczne mogą poprawić nastrój i poprawić zdrowie psychiczne

9. Rozwój sportowy młodzieży: Wspieranie młodych talentów w zakresie fitnessu i sportu.

10. Trening personalny: Indywidualne podejście do każdego klienta wciąż cieszy się dużą popularnością.

trendy

11. Medycyna stylu życia: Kombinacja zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i dbałości o psychikę. Holistyczne podejscie zaczyna mieć coraz większe znaczenie.

12. Zajęcia fitness na świeżym powietrzu: Po pandemii zyskują na popularności zajęcia na otwartej przestrzeni.

13. Coaching zdrowia i dobrego samopoczucia: Pomoc w osiąganiu równowagi między ciałem a umysłem.

14. Funkcjonalny trening sprawnościowy: Ćwiczenia, które pomagają w codziennych czynnościach i poprawiają jakość życia.

15. Joga: Starożytna praktyka dla zdrowia i równowagi.

16. Ćwiczenia to medycyna® (EIM): Zintegrowane podejście do zdrowia, łączące opiekę medyczną z aktywnością fizyczną.

17. Tradycyjny trening siłowy: Klasyka w świecie fitnessu, nieustannie aktualna.

18. Technologia szkoleniowa oparta na danych: Personalizacja treningów dzięki analizie danych.

19. Trening personalny online: Wirtualne sesje treningowe stają się coraz bardziej popularne.

20. Trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT): Krótkie, ale intensywne treningi, które przynoszą szybkie efekty.

Podsumowując, 2024 rok przynosi wiele innowacji w świecie fitnessu, kładąc nacisk na indywidualne podejście, technologię oraz holistyczne podejście do zdrowia i dobrej kondycji fizycznej.

Oryginalny artykuł autorstwa: Newsome, A'Naja M. Ph.D. i in. w "Dzienniku Zdrowia i Sprawności ACSM", styczeń 2024