fit.pl mobile logo

Czy warto być trenerem personalnym ?

Aby osiągnąć pożądany wygląd i kondycję, coraz więcej osób decyduje się na współpracę z trenerem personalnym. Jak sama nazwa wskazuje, to specjalista, który podchodzi do naszych potrzeb indywidualnie. Dowiedz się więcej na temat tego zajęcia, poznaj też powody, dla których warto szkolić się w tym kierunku.

Rola trenera personalnego

Sam fakt posiadania karnetu na siłownię lub zakupu domowego sprzętu do ćwiczeń to zbyt mało, by mieć pewność osiągnięcia pożądanych efektów. Atrakcyjna sylwetka, duża siła i satysfakcjonująca kondycja wymagają bardzo świadomego podejścia nie tylko do samego treningu, ale również suplementacji czy diety. Najprościej mówiąc, trzeba wiedzieć co, kiedy i jak robić, żeby podejmowany wysiłek przynosił oczekiwane rezultaty.

Podstawowym zadaniem trenera personalnego jest układanie swoim podopiecznym indywidualnych planów treningowych pod kątem ich sprecyzowanych potrzeb. Specjalista bierze pod uwagę wszystkie czynniki, które mają wpływ na proces treningowy, korzystając przy tym z doświadczenia oraz wiedzy. Kolejnym standardem jest pokazywanie klientowi, jak ma ćwiczyć, np. jak prawidłowo korzystać ze sprzętu na siłowni lub jak unikać typowych błędów mogących prowadzić do kontuzji. Nawet jeżeli współpraca odbywa się zdalnie, dobry trener personalny czuwa nad postępami podopiecznego i motywuje go do dalszego rozwoju. Mentalne wsparcie jest bardzo ważne, szczególnie dla początkujących.

To nie wszystko. Kompleksowa współpraca z trenerem personalnym obejmuje też doradztwo dietetyczne wraz ze wskazaniem zasad suplementacji. Gdy zaczynamy chodzić na siłownię czy uprawiać nową dyscyplinę sportu, zazwyczaj nie mamy pojęcia, co jeść i jakie odżywki kupować. Po to płacimy trenerowi personalnemu, by pomógł nam w optymalnym doborze posiłków oraz suplementów.

Podsumowując, trener personalny:

 • układa plany treningowe, dietę oraz suplementację,
 • tłumaczy i prezentuje ćwiczenia,
 • wspiera mentalnie i motywuje,
 • kontroluje treningi klienta biorąc pod uwagę jego predyspozycje oraz potrzeby.

Kariery trenerów personalnych

Jako trener personalny możesz zarabiać na kilka sposobów. Wiele osób zaczyna od pracy na siłowni. Szczególnie w dużych, sieciowych klubach istnieje możliwość zdobywania doświadczenia jako specjalista od kulturystyki czy fitnessu. Zamożny klient jest w stanie zapłacić dużo, by uzyskać kompleksowe i fachowe wsparcie. Można powiedzieć, że współpraca z trenerem personalnym jest w modzie.

Wraz z doświadczeniem i rozbudową kontaktów, warto pomyśleć o budowaniu marki osobistej. W każdym mieście można wskazać popularnych trenerów personalnych, do których ustawiają się kolejki potencjalnych klientów. Też możesz osiągnąć podobną renomę i rozpoznawalność, a zrobisz to poprzez ciągły rozwój i poszerzanie kwalifikacji.

Trenerzy personalni „z topu” mają wiele ciekawych możliwości – współpracują z różnymi siłowniami i klubami, otaczają opieką sportowców i klientów VIP, prowadzą szkolenia, zakładają własne firmy, reklamują suplementy czy sprzęt sportowy. To wszystko kuszące perspektywy, ale pamiętaj, że droga na szczyt jest bardzo wymagająca. Miej cierpliwość, ciężko pracuj, szukaj własnych ścieżek, a na pewno zauważysz postępy.

W dzisiejszych czasach trenerzy personalni budują też karierę w Internecie:

 • prowadząc konta w mediach społecznościowych (m.in. Facebook, Instagram, TikTok, Snapchat),
 • prezentując ćwiczenia na filmach publikowanych na YouTube
 • promując się za pomocą stron internetowych czy blogów.

To ciekawy pomysł na Twoją karierę, zwłaszcza, jeżeli chcesz pokonać bariery terytorialne. Jeżeli zbudujesz wokół siebie internetową społeczność klientów, odległości przestaną mieć znaczenie. Łatwo wyobrazić sobie np. trenerkę personalną z Gdańska, która wspiera klientów mieszkających w Zakopanem, Lublinie, Zielonej Górze czy Warszawie. Dietetyka, suplementacja czy ćwiczenia mogą też dotyczyć osób trenujących w domu. Mieszkańcy małych ośrodków nie szukają więc pomocy na siłowniach, do których trzeba dojeżdżać wiele kilometrów. Preferują samodzielny rozwój w mieszkaniu, a trener personalny przez Internet to dla nich idealne rozwiązanie.

Czym wyróżnia się dobry trener personalny?

1. Kompetencje

Nie ma ścisłych regulacji dotyczących pracy trenera personalnego, to bardzo otwarty zawód. Klient będzie skłonny do współpracy z fachowcem, który posiada określone kwalifikacje, budzi nimi zaufanie. Jeśli masz do wyboru kompletnie anonimowego trenera lub takiego, który ukończył sportowe studia, może się pochwalić certyfikatami ukończonych kursów oraz referencjami z poprzednich miejsc pracy – skłaniasz się ku wyborowi tego drugiego, to jasne.

2. Prezencja

Trudno wyobrazić sobie trenerkę lub trenera personalnego, którzy nie mają sportowych, zadbanych sylwetek świadczących o ciężkim treningu i świadomej diecie. Klienci oczekują porad od osób, których wygląd jest swoistą wizytówką, dowodem na wiedzę i rzetelność. Jak zaufać w kwestii treningu komuś, kogo budowa mięśni czy kondycja zaprzeczają znajomości ćwiczeń i odpowiednich posiłków? Dlatego trener personalny sam ciężko trenuje, by pozostać na topie oraz inspirować swoich potencjalnych klientów.

3. Motywacja

Skoro ktoś jest skłonny zapłacić 100 – 200 zł za jednorazową konsultację lub miesięcznie płaci wysoki abonament, oczekuje od trenera personalnego kompleksowego wsparcia. Przekazywanie wiedzy to nie wszystko; liczy się umiejętność motywowania. Treningi, które mają przynieść spektakularne efekty, zawsze są trudne, za to łatwo się w ich trakcie poddać. Ta rola osobistego trenera jest nieoceniona. Musi dbać o nastawienie mentalne swoich podopiecznych i pomagać im w przełamywaniu barier.

4. Profesjonalizm

Trener personalny na najwyższym poziomie nigdy nie pozwoli sobie na nieprofesjonalne zachowanie, np. nie dość dokładne podejście do planowanych treningów lub porad dietetycznych. Wyobraźmy sobie sytuację, w której zdajesz się na osobistego trenera w kwestii ćwiczeń, posiłków oraz suplementacji. Niestety, mimo upływu czasu, nie dostrzegasz efektów, a co gorsza, zaczynasz się źle czuć, łapiesz kontuzję. Okazuje się, że to na skutek błędnych porad. Trener nie wziął pod uwagę Twoich indywidualnych potrzeb, przez co organizm został przeciążony, narażony na wiele konsekwencji zdrowotnych. To absolutny brak profesjonalizmu. Dlatego jako trener zawsze traktuj potrzeby pojedynczego klienta priorytetowo i z należytą rzetelnością. Opieraj się o wiedzę, a nie intuicję.

5. Komunikacja

Aby prowadzić wartościowe treningi i skupiać wokół siebie zaangażowaną, zadowoloną grupę klientów, trzeba umieć przekazywać swoje rady i pomysły. Dobry trener pracuje nie tylko nad ciałem, ale również umysłem. Poszerzanie kompetencji interpersonalnych to podstawa, by prowadzić coraz lepsze treningi, nagrywać ciekawe treści wideo czy udzielać się na forum publicznym.

6. Więcej profesjonalnych porad znajdziesz kanale youtobe Kar-Group - link


Kurs Kar-Group – zostań wykwalifikowanym trenerem personalnym!

Uważamy, że praca w charakterze trenera personalnego jest bardzo ciekawym pomysłem na rozwój kariery zawodowej. Jeśli spędzasz sporo czasu na siłowni, lubisz pracować z ludźmi i przekazywać nabytą wiedzę – połącz pasję z zarobkiem. Indywidualne konsultacje i treningi są okazją do zarabiania minimum kilkuset złotych dziennie – pod warunkiem odpowiedniego poprowadzenia swojej kariery.

Jak zacząć lub jak się rozwijać? Zapraszamy do udziału w naszych szkoleniach na platformie e-learningowej Kar-Group. Masz szansę otrzymać certyfikat potwierdzający ukończenie kursu bez wychodzenia z domu.

Aktualnie w ofercie posiadamy takie szkolenia, jak:

więcej kursów znajdziesz na strnie: szkolenia-kargroup.elk.pl

 

Dla trenerów personalnych – początkujących czy średnio-zaawansowanych – największą wartość ma pierwszy kurs, w sposób wszechstronny i merytoryczny odnoszący się do podstaw pracy w tym charakterze. Pozostałe z wymienionych stanowią również bardzo ciekawe materiały dydaktyczne. Jeśli myśli się o dalszym rozwoju kariery zawodowej, trzeba zdobywać kolejne certyfikaty, stopniowo poszerzać wiedzę.

Spójrzmy na powyższą listę i zastanówmy się nad przydatnością poszczególnych kursów. Dietetyka i suplementacja? To jasne, że układając plany dla klientów trzeba dysponować merytoryczną wiedzę na temat potrzeb organizmu czy działania poszczególnych składników diety. Psychologia i postawa trenerska? Kolejna kwestia wymagająca nieustannego rozwoju. Ustaliliśmy już, jak ważna jest sfera mentalna. Podobnie można odnosić się do pozostałych propozycji. Niezależnie, czy pracujesz na siłowni czy rozwijasz przede wszystkim działalność internetową, Twoją bazą jest wiedza. Wiedza, którą posiadasz, rozwijasz i umiesz przekazać.

Jak ukończyć kurs Kar-Group?

Aby wziąć udział w kursie nie musisz czekać na nabór lub organizację stacjonarnego szkolenia. Wystarczy zarejestrować się na platformie e-learningowej Kar-Group, uiścić opłatę zgodnie z regulaminem i otrzymać dostęp do materiałów dydaktycznych. Uczysz się wtedy, kiedy masz czas i ochotę, np. po pracy lub w podróży. Następnie podchodzisz do egzaminu w formie testu. Pytania odnoszą się wyłącznie do treści szkoleniowych, nie wykraczają poza, nie stanowią niespodzianki. Nawet w przypadku niepowodzenia (wynik poniżej 70% poprawnych odpowiedzi) masz prawo do bezpłatnej poprawki.

Po zaliczeniu testu otrzymujesz certyfikat ukończenia kursu i wybraną dokumentację, np. dyplomy w językach obcych (jeśli pracujesz lub planujesz pracę zagranicą).
Podsumowanie – czy warto być trenerem personalnym?

Naszym zdaniem – a śledzimy rynek pracy bardzo uważnie – wciąż istnieje popyt na wykwalifikowanych i nowoczesnych trenerów personalnych. Internet i zdalna współpraca z klientami to wciąż obszar, w którym można osiągnąć wiele ciekawych rezultatów. Jeżeli będziesz się rozwijać i poszerzać kwalifikacje, na pewno zwiększysz szanse na zawodowy sukces. Trzymamy kciuki i... pamiętaj, że trening na siłowni to nie wszystko. Kursy Kar-Group to doskonały suplement!

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl