Aby otworzyć siłownię, nie wystarczy być pasjonatem sportów, znać elementy podstawowego wyposażenia siłowni czy regularnie odwiedzać fitness klub. Potrzebne jest wiele kompetencji biznesowych, a także solidne zaplecze finansowe. Jak należy przygotować się do zostania właścicielem siłowni i jakie kroki należy podjąć, aby otworzyć siłownię?
2020-11-26 00:00
Udostępnij
Jak otworzyć siłownię?

Jakie kompetencje powinien mieć właściciel siłowni lub fitness klubu?

Jest wiele kompetencji, które powinien posiadać właściciel siłowni. Przede wszystkim powinien mieć umiejętności biznesowe oraz znać rynek, na którym chce świadczyć usługi.

Zarządzanie siłownią

W skład tej dość szerokiej grupy wchodzi przede wszystkim znajomość mechanizmów funkcjonowania firmy - podstawy prawa, księgowości, tworzenia struktury organizacji.

Od właściciela oczekuje się przede wszystkim podejmowania decyzji i wzięcia za nie odpowiedzialności. Bazą do podejmowania decyzji jest przede wszystkim świadomość, co chce się osiągnąć. W tym celu należy wyznaczyć cele i opracować sposoby ich realizacji najlepiej biorąc pod uwagę krótko-, średnio- i długookresowy horyzont czasowy. Przy podejmowaniu decyzji ważne jest posiadanie także kompetencji miękkich np. komunikacyjnych, sprzedażowych, negocjacyjnych.

Znajomość rynku siłowni

Drugą grupą kompetencji, ale równie ważną, jest znajomość branży fitness i jej specyfiki. Jeśli znamy elementy składające się na wyposażenie siłowni premium to pierwszy krok mamy za sobą. Jeżeli jednak naprawdę chcesz prowadzić siłownię, musisz znać wszystkie najważniejsze elementy tego rynku. Są to głównie:

  • konkurenci (siłownie i kluby fitness),
  • producenci (sprzętu do siłowni, oprogramowania do zarządzania siłownią, twórcy nowoczesnych rozwiązań z zakresu wyposażenia klubów),
  • media (gazety, portale branżowe),
  • specjaliści (trenerzy personalni, instruktorzy fitness, fizjoterapeuci),
  • inne firmy (producenci suplementów diety).

Branżę można także poznać przede wszystkim na eventach branży fitness np. targach czy konferencjach. Jest to doskonała okazja na pozyskanie partnerów biznesowych i kontrahentów, a także wymianę doświadczeń z innymi specjalistami.

wyposazenie_silowni

4 wskazówki przy otwarciu siłowni

1. Stwórz solidny biznesplan

Biznesplan pomaga przede wszystkim ułożyć w głowie cele, zakres i plan inwestycji z uwzględnieniem ryzyka i harmonogramem działań. Jego rzetelne opracowanie pomoże zrozumieć ideę biznesu, jego możliwości i potrzeby. Można też poszukać informacji o dofinansowaniu na sprzęt do siłowni – część maszyn można wtedy nabyć w ramach dotacji (część pomocnych informacji można np. przeczytać na stronie Sportsart https://sportsartfitness.pl/aktualnosci/czy-mozna-pozyskac-dofinansowanie-na-wyposazenie-silowni/ ).

2. Postaw na wykwalifikowanych ludzi

Ten punkt jest niezmiernie ważny. Należy na niego spojrzeć wielowymiarowo, gdyż może się jednocześnie odnosić do:

  • podwykonawców, czyli np. ekip budowlanych i remontowych, których terminowość i solidność może wpłynąć na cały projekt otwarcia siłowni.
  • wspólników - jako właściciel siłowni nie jest możliwe, abyś znał się na wszystkim, dlatego dobrze jest zaprosić do współpracy osoby, które będą miały inne doświadczenia i umiejętności. W ten sposób będziecie w stanie uzupełnić swoje kompetencje. Osoba dobrze znająca sprzęt do siłowni, druga z wiedzą finansową oraz ktoś z doświadczeniem w fitness klubach - to jeden z przykładów jak łączyć osoby o różnych doświadczeniach.
  • pracowników, których profesjonalizm i charyzma może przyciągnąć wielu klientów, ale też wielu odstraszyć, gdy zespół nie będzie miał tych cech.

W każdej z powyższych grup należy postawić na najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach. Np. sam wybór sprzętu fitness, parametry i wymiary maszyn kardio mogą przysporzyć nam wielu problemów. Dobrze więc, abyśmy otoczyli się osobami, które znają się na sprzęcie do siłowni czy np. obsłudze maszyn siłowych i będą potrafili nam doradzić. Wyposażenie siłowni to jedno a obsługa księgowości, obsługa klientów to już zupełnie inne obszary kompetencji. Warto, abyśmy zawsze mogli polegać na specjalistach w danych dziedzinach.

3. Dobrze zaplanuj budżet

Budżet przy otwieraniu siłowni jest ograniczony, dlatego już na początkowym etapie tworzenia biznesplanu ten punkt powinien zostać pokazany jak najbardziej szczegółowo. Po drodze pojawi się dużo pokus innego spożytkowania pieniędzy, a także niespodziewanych wydatków. Jednak jest kilka rzeczy, na których nie należy oszczędzać przy otwieraniu siłowni. Jest to przede wszystkim wysokiej jakości sprzęt fitness.

4. Nie bój się działać

Planowanie jest bardzo ważnym etapem przygotowania do otwarcia siłowni, jednak gdy wszystko jest gotowe i przemyślane należy przejść do realizacji celów. Przystąpienie do pracy jest najbardziej dynamicznym elementem całego procesu, który pokaże niedociągnięcia nawet w najlepszym planie. Nie należy się ich jednak obawiać, tylko skupić się na racjonalnym rozwiązywaniu problemów i wyciąganie wniosków tak, aby więcej nie popełnić tych samych błędów.