Dzieci i aktywność fizyczna - kiedyś to było oczywiste połączenie, ruch stanowił ich naturalny żywioł. Jednak obecnie nauczyciele wychowania fizycznego coraz częściej borykają się z wyzwaniami, takimi jak częste zwolnienia lekarskie, złe samopoczucie, wstyd, niska samoocena i brak wiary we własne możliwości, co skutkuje coraz większym wycofywaniem się młodzieży szkolnej z aktywnego uczestnictwa w zajęciach ruchowych. Klub Fitness UP, operujący między innymi we Wrocławiu, postanowił podjąć inicjatywę mającą na celu zmianę tego trendu. Chcą oni odmienić podejście dzieci i ich rodziców do aktywności fizycznej, poprzez wsparcie szkół podstawowych we Wrocławiu oraz nagradzanie aktywności sportowej.
Aleksandra Załęska
2024-01-15 11:53
Udostępnij
Klub Fitness UP wspiera młodych sportowców!

Dane statystyczne z ostatnich lat rzucają nowe światło na problem aktywności fizycznej dzieci i młodzieży szkolnej. Niestety, wyniki badań nie napawają optymizmem - aktywność wśród dzieci maleje z roku na rok. Pandemia dodatkowo przyczyniła się do tego zjawiska. Nauczanie zdalne, trwające prawie dwa lata, skutkowało spadkiem aktywności dzieci, a powrót do szkół nie przyniósł ze sobą większego zainteresowania ruchem. Projekt Global Matrix 4.0, dotyczący aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce, jest najobszerniejszym podsumowaniem stanu aktywności fizycznej dzieci i jej uwarunkowań. Według badań jedynie 16,8% dzieci jest aktywna przez 60 minut dziennie przez cały tydzień.

Niestety, nie tylko aktywność fizyczna maleje, ale rośnie również liczba dzieci cierpiących na otyłość. Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazał, że nadwaga i otyłość dotykają 32% polskich dzieci w wieku 7-9 lat, co plasuje nas na ósmym miejscu w Europie. Wielu rodziców bagatelizuje problem otyłości u dzieci, licząc na to, że "wyciągną się" w wieku dojrzewania. Niestety, 80% z nich zmaga się z tą dolegliwością w dorosłym życiu. Dodatkowo, złe nawyki żywieniowe, siedzący tryb życia, oraz spożywanie niezdrowych produktów przyczyniają się do rozwijania się innych chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie czy choroby serca, dotykające coraz młodszych ludzi.

Aby przeciwdziałać temu problemowi, Klub Fitness UP nawiązał współpracę ze szkołami podstawowymi we Wrocławiu. Od stycznia 2024 roku klub zaczął wspierać lokalną społeczność, propagując aktywność fizyczną w wybranych szkołach podstawowych. Planuje on nagradzanie placówek za ich aktywność poprzez sponsoring strojów sportowych oraz organizowanie zajęć sportowych z udziałem trenerów klubu. Współpraca ta ma na celu nie tylko zwiększenie aktywności fizycznej, ale także inspirację i motywację dla młodych sportowców do rozwoju. Klub Fitness UP wierzy, że promując zdrowy styl życia, poprzez atrakcyjne zajęcia fizyczne, przyczyni się do poprawy jakości życia młodego pokolenia.

Poziom zachowań sedentarnych, czyli czas spędzony przed ekranami, ma znaczący wpływ na stan zdrowia dzieci, utrudniając mobilizację do rezygnacji z siedzącego trybu życia. Dodatkowo, dzieci coraz częściej korzystają z transportu publicznego lub samochodu rodzica zamiast poruszania się na piechotę. Warto zauważyć, że to dorośli mają duży wpływ na kształtowanie nawyków dzieci i ich postrzeganie własnego zdrowia w kontekście aktywności fizycznej.

Szkoła UP - zdrowie złap! Klub Fitness UP planuje wspierać lokalne szkoły, nie tylko nagradzając je za aktywność fizyczną, ale również oferując inspirujące zajęcia. Dyrektor generalny Klubu Fitness UP wierzy, że im więcej uczniów skorzysta z programu oferowanego przez klub, tym większe rezultaty osiągnie lokalna społeczność. Otwarcie nowego Klubu Fitness UP w budynku Infiniti jest planowane na początek 2024 roku, a zainteresowane placówki są zachęcane do kontaktu z przedstawicielami klubu w celu zgłoszenia swojej szkoły do udziału w programie wspierającym zdrowy i aktywny tryb życia wśród uczniów. Razem, można osiągnąć więcej! - zachęca Sebastian Gazda, dyrektor generalny Klub Fitness UP.