Top trendy w branży fitness w Polsce wg: Macieja Wolnego, Bartłomieja Stanka i Michała Lachowicza

Przygotowując dla Was raport TOP 10 trendów branży fitness w Polsce, poprosiliśmy ekspertów z branży o wskazanie, ich zdaniem 3 głównych TOP Trendów. W tej części cyklu swoją opinią podzielił się Maciej Wolny, Bartłomiej Stanek oraz Michał Lachowicz.
2024-02-27 15:10
Udostępnij
Top trendy w branży fitness w Polsce wg: Macieja Wolnego, Bartłomieja Stanka i Michała Lachowicza

Główne Top Trendy wg. Macieja Wolnego, Company Owner w Miha Bodytec Poland

Studia butikowe  

Z roku na rok studia butikowe coraz prężniej się rozwijają. Myślę jednak, że to właśnie 2024 rok będzie rokiem kluczowym dla tych rozwiązań.  Widzę to w oparciu o aktualną ilość zainteresowanych m.in. butikowymi studiami treningu EMS (w mojej działalności z produktem Miha Bodytec). Są to głównie projekty zlokalizowane w sąsiedztwie dużych aglomeracji lub mniejszych miejscowości. Ludzie uciekają z centrów miast i chcą trenować w okolicy swoich miejsc zamieszkania. Szczególnie obserwujemy to w sąsiedztwie takich miast jak Warszawa, Wrocław czy Kraków. Mamy bardzo dużo projektów powstających na obrzeżach. Z uwagi na rosnące ceny nieruchomości, korki, napływ nowych ludzi do centrum miast (m.in. ukrainna), ludzie postanowili uciekać na przedmieścia i tam szukają dla siebie kameralnych miejsc treningowych. Przy modelu biznesowym butikowego studia treningu EMS opartego na treningach personalnych potencjalnym klientem jest osoba +30, z małą ilością wolnego czasu, pracująca w korporacji, mieszkająca z rodziną, świadoma długoterminowych efektów zdrowotnych treningu i otwarta na wszelkie nowości technologiczne oraz najnowsze rozwiązania fitness.  

Z punktu widzenia inwestora, butikowe studia na przedmieściach mają wiele zalet: m.in. dużo niższy czynsz niż w centrum aglomeracji, dużo łatwiejsze dotarcie do potencjalnych klientów standardowymi technikami pozyskiwania klientów (eventy, face to face, rekomendacje etc.), dużo większa rozpoznawalność brandu w danym regionie i okolicy. Obserwuję również znaczące ożywienie po stronie największych „graczy" na rynku fitness w Polsce, którzy budują obecnie pierwsze butikowe studia – satelity m.in. w skupiskach osiedli i aglomeracji miejskich. To pokazuje, że butiki to już nie trend, o którym głośno mówiłem od kilku lat w naszej branży, a prężnie rozwijający się, mocny kierunek jej rozwoju.

W centrach miast natomiast, widzę takie rozwiązania zlokalizowane w swego rodzaju kompleksach czy klastrach, czyli budynkach czy galeriach oferujących na swoim terenie różne rozwiązania butikowych form treningowych takich jak: trening EMS, grupowe zajęcia z Jogi, spinning, sztuki walki etc. Niezależne od siebie brandy w jednym miejscu dają możliwość wyboru odpowiednich zajęć dla klienta. Rozwiązania te oparte są w szczególności o know how osób prowadzących mają dużo większą przewagę niż podobne zajęcia oferowane w sieciowych klubach fitness. Możliwe byłyby tu pakiety łączone, gdyż w obecnych czasach osoby chcą korzystać z dużo szerszej oferty możliwości fitness. Ja osobiście chodzę na treningi personalne z trenerem przygotowania motorycznego, 1 raz w tygodniu jestem w studiu treningu EMS, chodzę na zajęcia ze sztuk walki, czasami na zajęcia grupowe ze spinningu, a jak czas pozwoli to chętnie korzystam również zajęć Jogi, czy medytacji etc. Jeszcze kilka lat temu moje portfolio aktywności było dużo węższe i opierało się na jednej maksymalnie 2 formach treningu. Dziś staram się rozwijać dużo bardziej holistycznie i wiem, że wiele osób myśli podobnie jak ja.

Różnicowanie, urozmaicanie aktywności i rodzajów treningów poprzez klientów.

Jak wspominałem ludzie będą szukać bardziej holistycznych rozwiązań opartych na więcej niż 3 cyklicznie stosowanych formach aktywności. Będą też bardziej otwarci i będą poszukiwać nowych rozwiązań, które pozwolą skonstruować dla nich najodpowiedniejszy zestaw tygodniowej higieny treningowej.  

Technologia & AI 

Oczywiście ten kierunek jest już nieodzownym trendem nie tylko branży fitness, ale rozwoju całego świata. Myślę, że trendem w 2024 nie będzie wyłącznie powstawanie nowych technologii w branży fitness, bo jest to już naturalny proces, ale przede wszystkim trendem jest i będzie, dużo większe otwarcie na nie ćwiczących oraz jeszcze bardziej konserwatywnych inwestorów i rzeczywiste ich wdrażanie, bądź budowanie kompletnie nowych modeli biznesowych opartych w szczególności na technologii i rozwiązaniach sztucznej inteligencji.

Widzę, że ludzie są dużo bardziej otwarci i skłonni korzystać z nowych technologii, wręcz oczekują ich w ofercie. Sam zamieniłem swój „kolekcjonerski" markowy zegarek, na apple watch i zacząłem korzystać w wielu aplikacji w obrębie zdrowia i aktywności m.in. monitoringu moich treningów, tętna, poziomu nawodnienia organizmu, poziomu i długości snu etc. Wszystkie te informacje analizuje z trenerem i stale modyfikuje na ich podstawie m.in. treningi i dietę.

Myślę, że stały monitoring parametrów nie tylko treningu, ale całego dnia, będzie kolejnym rozwijającym się trendem w najbliższej przyszłości. Myślę, że jeszcze trochę poczekamy, aby na porządku dziennym było rzeczywiste wykorzystywanie i analizowanie tych danych przez trenerów, specjalistów, którzy się nami opiekują i dostosowywaniu na ich podstawie naszej aktywności, ale sądzę że będzie to jeden z filarów przyszłości.

Rozwój AI w sprzęcie fitness - to już się dzieje. Widzimy mocne zainteresowanie inteligentnymi systemami treningowymi m.in. takimi jak EGYM czy nowość, która moim zdaniem zrewolucjonizuje treningi i zajęcia w sztukach walki – tj. KOCOACH  https://www.kocoach.tech. Wszystkie te systemy w połączeniu z ich indywidualnym monitoringiem, będą podstawa przyszłej branży fitness, która z pewnością wpłynie na efekty zdrowotne i treningowe klientów, ich poziom zaangażowania i świadomości, ale pozwoli również przyciągnąć i zbudować nową grupę klientów, dla których technologia jest naturalnym ekosystemem – Pokolenie Z i Generation Alpha. To m.in. do nich musimy dostosować nasze oferty i ich zarazić świadomą aktywnością fizyczną. Bez technologii na odpowiednim poziomie będziemy dla nich nieaktualni.

Małe bezobsługowe siłownie 24H 

Kierunek małych bezobsługowych, mocno powiązanych z technologią i sztuczną inteligencją siłowni, to będzie jeden z najbardziej popularnych trendów w 2024 roku.  Małe 200 -300 maksymalnie 400m2 „Nano" siłownie, zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie dużych osiedli w centrach miejskich aglomeracji lub na obrzeżach miast, to coś co będzie bardzo mocno rozwijać się w ujęciu sieciowym i koncepcjach franczyzowych. Bezobsługowe w pełni autonomiczne siłownie dostępne 24h w swoim zamyśle podobne do modeli Żabki NANO, kierujące się takimi kryteriami jak dostępność dla klientów z bliskiego sąsiedztwa, co eliminuje potrzebę parkingu i rozbudowanych sanitariatów, całkowita eliminacja kosztogennego czynnika ludzkiego i zastąpienie rozwiązaniami AI i technologią. W tych modelach będziemy obserwować również gradację w zakresie PREMIUM, MIDDLE oraz LOW budżet, w zależności od poziomu oferty, sprzętu, dostępności.  Mamy już pierwsze koncepcje na rynku zmierzające w tym kierunku jak: RMG GYM, LEVELFIT24 , czy niemieckie FIT+. W przyszłości zobaczymy wiele podobnych koncepcji na polskim rynku.

Top trendy w branży fitness w Polsce, wg: Bartłomiej Stanka, CEO Studio Synergy

Holistyczne podejście do ciała

Klienci coraz częściej starają się dbać o siebie na wielu płaszczyznach. Wiąże się to naszym zdaniem z ich rosnącą świadomością na temat zdrowia. Podopieczni oczekują treningów, które będą działać nie tylko na wygląd ich ciała, ale i ich zdrowie czy siłę. Ważne stają się też takie aspekty, jak poprawa wydolności i zmniejszenie tym samym ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Wychodzi to również poza same treningi i klienci dużo częściej wiedzą, że aktywność fizyczna najlepsze efekty w kontekście za równo wyglądu jak i zdrowia daje w połączeniu ze zbilansowaną dietą. Siedzący tryb życia, zwiększające się dolegliwości bólowe z tym związane, a także konsekwencje nadwagi i braku aktywności fizycznej sprawiają, że właśnie holistyczne podejście staje się coraz ważniejsze dla większości osób.

Dbanie za pomocą aktywności fizycznej o dobrostan psychiczny

Coraz więcej osób zauważa, że treningi wpływają nie tylko na fizyczne aspekty naszego zdrowia. Aktywność fizyczna to również świetny sposób na zadbanie o swój umysł. Klienci mają świadomość, że regularny wysiłek wpływa na redukcję stresu, poprawę zdolności poznawczych. Zwiększają się nasze możliwości zapamiętywania, kreatywnego myślenia i utrzymania skupienia. Wszystko to w dzisiejszych, bardzo dynamicznych czasach jest szczególnie ważne. W naszej opinii, w najbliższym czasie ludzie często będą szukać w sporcie sposobu na odreagowanie, zrelaksowanie się i oczyszczenie głowy.

Trend szybkich treningów w kameralnych studiach

Duża ilość obowiązków, pęd życia i dostęp do ogromnej ilości rozrywek sprawiają, że na dbanie o zdrowie zostaje już niewiele czasu. W efekcie szybkie, ogólnorozwojowe treningi, takie jak EMS bardzo zyskują na popularności. Klienci doceniają, że w ciągu 20 minut są wstanie zrobić jednostkę treningową, która korzystnie wpłynie na ich sylwetkę, wzmocni mięśnie i pozwoli zapomnieć o codziennych problemach. Trening EMS pozwala też na poprawę parametrów zdrowotnych. Daje się także zauważyć rosnącą potrzebę personalizacji treningu. Klienci mają bardzo zróżnicowane priorytety, doceniają więc indywidualne podejście, przez co skłaniają się coraz częściej, ku kameralnym studiom treningowym.

O główne top trendy, zapytaliśmy również Michała Lachowicza, aktualnie Chief Sales Officer SOLO Workout, wcześniej dyrektora zarządzającego, związanego m.in. z Benefit Systems, Fit Invest. Według niego należy zwrócić uwagę na:

Gen-Z-tsunami

Powszechnie już widoczna jest fala młodych ludzi szturmująca kluby fitness, które w dużej mierze traktują jak miejsce spotkań towarzyskich i spędzania wolnego czasu. Według badań generacja Z jest najbardziej "fitnessową" ze wszystkich dotychczasowych. Obstawiam, że trend ten będzie się nasilał bo tak po boomersku - fitness wreszcie stał się cool.

Fitness jako jeden z podstawowych protokołów zdrowotnych

Dla rosnącej grupy użytkowników fitness to przede wszystkim sposób na uzyskanie i utrzymanie zdrowia. Aktywność fizyczna - obok sposobu żywienia i zdrowego snu - to podstawowy filar wellnessu a "healthspan" czyli długość życia w zdrowiu to najważniejszy cel treningowy.

"Data driven fitness"

Ludzkość produkuje w każdej chwili nieprawdopodobną i wciąż rosnącą ilość informacji. Dzięki zaawansowanym i dostępnym technologiom możemy te dane zbierać, analizować i wykorzystywać do optymalizacji przeróżnych procesów. Ten trend nie ominie także branży fitness bo gwarantuje on po prostu maksymalizację efektów treningowych i minimalizację ryzyk. Trening oparty na danych to przyszłość zdrowych, bezpiecznych, efektywnych i satysfakcjonujących protokołów fitness. To jakościowy przełom w naszej branży.