Wiosenne święto chodu w Warszawie, czyli 2. edycja Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup

W niedzielę, 23 kwietnia, na trasie wokół PGE Narodowego, odbędzie się 2. edycja światowej rangi zawodów w chodzie sportowym Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup, należących do prestiżowego cyklu World Athletics Race Walking Tour 2023. Oprócz polskiej i światowej sławy chodziarzy, takich jak Katarzyna Zdziebło, Dawid Tomala czy Kimberley Garcia, na stadionie pojawią się także Maja Włoszczowska i Anita Włodarczyk, które wezmą udział w towarzyszącym wydarzeniu Marszu dla Ukrainy. Wiosenne święto chodu to także okazja dla każdego, kto chciałby sprawdzić swoje siły podczas Marszu Walking Lovers oraz Nordic Walking Lovers na 5 km. Organizatorzy przygotowali również trasę na kilometrowym okrążeniu korony PGE Narodowego, którą bez kłopotu pokonają wszyscy mający apetyt na sportową aktywność. Warsaw Race Walking Cup to zatem impreza dedykowana całym rodzinom.
2023-04-14 00:00
Udostępnij
Wiosenne święto chodu w Warszawie, czyli 2. edycja Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup

Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup to wydarzenie, które należy do prestiżowego cyklu World Athletics Race Walking Tour 2023 - serii najwyższej rangi mityngów, mających na celu rankingowe wyłonienie liderki i lidera światowego chodu. 23 kwietnia na PGE Narodowym wyczynowi zawodnicy zmierzą się na dystansie 20 km, a Polacy będą rywalizować dodatkowo o tytuły mistrzyni i mistrza Polski seniorów - również na dystansie 20 km. Ponad to do wyścigu staną także polscy Mastersi startujący na dystansie 10 km.

- Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup to wydarzenie, które łączy sportowców wyczynowych rywalizujących w prestiżowym cyklu World Athletics Race Walking Tour oraz wszystkich miłośników aktywności fizycznej, dla których przygotowane zostały sportowe wydarzenia towarzyszące. Na PGE Narodowym sprawdzić siły podczas Marszu Walking Lovers i Nordic Walking Lovers będą mogły całe rodziny, do czego serdecznie zachęcam. Przed nami także wyjątkowe wydarzenie, jakim jest Marsz dla Ukrainy. To znakomita okazja, abyśmy po raz kolejny zamanifestowali naszą solidarność z Ukrainą i głośno sprzeciwili się pomysłowi przywrócenia do międzynarodowej rywalizacji sportowej Rosjan i Białorusinów w kontekście ostatnich działań MKOl. W sytuacji, gdy rosyjskie bomby spadają na ukraińskie domy, zabijani są ludzie, w tym sportowcy, niszczona jest ukraińska infrastruktura sportowa, powrót Rosjan i Białorusinów na światowe areny – zwłaszcza Igrzyska Olimpijskie w Paryżu - jest nie do zaakceptowania – mówi minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

- Jesteśmy u progu sezonu przedolimpijskiego. To istotny czas dla lekkoatletów, ponieważ zaczyna się bardzo interesujący okres zdobywania kwalifikacji uprawniających do startu w imprezie czterolecia. Za rok w Paryżu chodziarze powalczą na tradycyjnym dystansie 20 kilometrów, tym na którym zobaczymy ich też za nieco ponad tydzień podczas mistrzostw Polski i mityngu Korzeniowski Cup, ale także w nowej konkurencji, czyli chodzie sztafetowym na dystansie maratońskim. Tymczasem start w mistrzostwach Polski na PGE Narodowym zaplanowali nasi najlepsi zawodnicy. Dla mistrza olimpijskiego Dawida Tomali będzie to kolejna szansa na występ przed polskimi kibicami. Wśród pań nie zabraknie Katarzyny Zdziebło, która przed rokiem przebojem wdarła się do światowej czołówki chodu sportowego zdobywając dwa srebrne medale mistrzostw świata oraz wicemistrzostwo Europy. Wyczyny naszych gwiazd oraz światowej czołówki, która przyjedzie do Polski na zawody cyklu World Athletics Race Walking Tour Gold śledzić będą też kolejne pokolenia młodych adeptów Królowej Sportu. Obok trasy chodu wyrośnie bowiem miasteczko naszego sztandarowego projektu, czyli Lekkoatletyki dla Każdego - mówi dr Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Rywalizacji profesjonalistów towarzyszyć będą Marsze Walking Lovers oraz Nordic Walking Lovers dedykowane amatorom, którzy chcieliby zmierzyć się z dystansem 5 km, pokonując pięć okrążeń PGE Narodowego. Formuła powtarzanych rund wokół stadionu pozwoli na wzięcie udziału nawet maluchom czy seniorom, którzy mogą podjąć się wyzwania na krótszym dystansie.

Chodzenie to najprostsza i najbardziej ekologiczna forma przemieszczania się, zaś sam chód sportowy, walking, to dyscyplina dostępna w zasadzie dla każdego, niezależnie od wieku, wagi, stanu zdrowia i miejsca zamieszkania – przekonuje Robert Korzeniowski.

Marsz Walking Lovers wystartuje o godzinie 13:00, zaś Nordic Walking Lovers o godzinie 14:30. Na oba wydarzenia obowiązują zapisy, których można dokonać poprzez stronę www.rkathletics.com. Udział w marszach jest bezpłatny, a każdy z uczestników wydarzenia otrzyma dyplom jego ukończenia z liczbą zaliczonych kilometrów oraz szacunkową liczbą kilokalorii i zredukowanym śladem węglowym.

Wszystkich, którzy tego dnia pojawią się na PGE Narodowym, organizatorzy zachęcają również do wzięcia udziału w Marszu dla Ukrainy, który jest gestem solidarności polsko-ukraińskiej.

- Sport jest wyjątkowo ważną płaszczyzną do pokojowej współpracy pomiędzy naszymi narodami. Od wybuchu wojny wielu ukraińskich sportowców doświadczyło w Polsce wsparcia w dalszych wyczynowych przygotowaniach, a dzieci i młodzież, którzy jako uchodźcy znaleźli się nad Wisłą, cieszą się sportem, który jest dla nich niejednokrotnie najważniejszą płaszczyzną integracyjną z polskimi rówieśnikami. Mamy tysiące powodów, dla których wciąż idziemy razem, dlatego w Marszu dla Ukrainy zróbmy 1000 kroków, by podkreślić naszą niesłabnącą solidarność. W wymiarze sportowym będzie to miało też szczególne znaczenie, gdyż Międzynarodowy Komitet Olimpijski stara się umożliwić Rosjanom i Białorusinom powrót na ścieżkę olimpijską, czemu Ukraińcy i Polacy sprzeciwiają się z równą siłą i przekonaniem. My wspólnie rozumiemy i odczuwamy, że jest to niedopuszczalne w obliczu trwającej rosyjskiej agresji przez którą zginęło 244 ukraińskich sportowców, 40 000 musiało wyjechać za granicę, a ponad 350 obiektów sportowych zostało zniszczonych. Jesteśmy wdzięczni stronie polskiej za wsparcie ukraińskiego sportu oraz jest dla nas bardzo ważne, że III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 odbędą się bez udziału sportowców z Rosji i Białorusi. A wracając do tematu planowanego wydarzenia chcę jeszcze raz podziękować za uwagę, która jest poświęcona Ukrainie, oraz jestem pewien, że wojna nie jest wieczna, po wojnie na szczęście zawsze przychodzi pokój, a my głęboko wierzymy w to, że agresor rosyjski zostanie pokonany, że nasz kraj z Waszą pomocą obroni swoją wolność, swoją suwerenność, swoją niepodległość. To jest wyzwanie dla wszystkich wolnych narodów! – mówi Ambasadora Ukrainy w Polsce, Jego Ekscelencja Wasyl Zwarycz.

- Chód na kilometrowej trasie rozpocznie się o godzinie 9:00, a jego partnerem jest organizacja UNICEF Polska.
Bez wahania włączyliśmy się w projekt zainicjowany przez Roberta Korzeniowskiego, który przecież od wielu lat jest Ambasadorem UNICEF Polska. Marsz dla Ukrainy ma wymiar symboliczny – chcemy przypomnieć, że wojna w Ukrainie jeszcze się nie skończyła, a wielu uchodźców z tego kraju mieszka obok nas. Musimy mieć świadomość, że nawet po zakończeniu działań zbrojnych miną całe lata zanim uda się odbudować ten zniszczony wojną kraj, a dzieci będą mogły bezpiecznie wrócić do normalnego życia, szkół czy domów. Aby skutecznie wychodzić naprzeciw ich potrzebom i oczekiwaniom, musimy teraz angażować się w pomoc obliczoną na efekty długofalowe – podkreśla Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska.

W organizację marszu zaangażowana jest także fundacja Folkowisko, pochodząca z położonego przy ukraińskiej granicy podkarpackiego Cieszanowa, rodzinnego miasta Roberta Korzeniowskiego.

Tego dnia na PGE Narodowym stanie także Ambulans Fundacji Ronalda McDonalda, który mieści w sobie dwa gabinety lekarskie służące do ultrasonograficznych badań przesiewowych małych dzieci. Program bezpłatnych badań USG prowadzonych na pokładzie ambulansu jest główną częścią programu Fundacji pod nazwą „NIE nowotworom u dzieci”. Badanie USG dziecka jest bezpiecznym i bezbolesnym sposobem upewnienia się, że jego rozwój przebiega prawidłowo. Wykonują je radiolodzy na co dzień pracujący w szpitalach pediatrycznych.
Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Sportu i Rekreacji oraz UNICEF Polska. Partnerem wydarzenia jest PGE Narodowy.

PGE Narodowy jest miejscem wyjątkowym. Jako największy stadion w Polsce, usytuowany w samym sercu stolicy, już od ponad dekady jest nie tylko Domem Reprezentacji Polski, ale także areną największych światowych gwiazd. Na naszym obiekcie odbywają się liczne wydarzenia z najróżniejszych dziedzin sportowych - od żużla, przez ping-pong, po windsurfing. Od lat staramy się również popularyzować zdrowy i aktywny styl życia, a jako obiekt znany każdemu Polakowi, chętnie włączamy się w wydarzenia i inicjatywy realizujące ważne funkcje społeczne i edukacyjne. Bardzo cieszymy się z faktu, że już wkrótce na PGE Narodowym będziemy gościć 2. edycję Korzeniowski Warsaw Race Cup - wydarzenia, które w swojej idei łączy promocję zdrowego trybu życia z solidarnością z mieszkańcami objętej wojną Ukrainy – mówi Prezes PGE Narodowego, Włodzimierza Dola.

Program zawodów:
• 9:00 1 km Marsz dla Ukrainy
• 9.45 1 km, 2km, 5km U10 - U18 K i M
• 11.00 10 km U-20 KM+ MP Masters 35+>60+ K+M
• 12.15 Dekoracje zwycięzców U10 - U20 i Masters
• 13:00 5 km Walking Lovers
• 14:30 5 km Nordic Walking
• 15:30 Prezentacja 20 km Elita WWC + MP PZLA
• 16:00 /02 Start Elity na 20km
• 18:00 Dekoracja zwycięzców i zakończenie K + M