Miniaturowy klub fitness dla dzieci. Rusza innowacyjny projekt w Centrum Praskim Koneser

Miniaturowy klub fitness z recepcją, interaktywną podłogą do gier i quizów, refleksomierzem testującym szybkość reakcji, sprzętem sportowym dostosowanym do najmłodszych, a także możliwość wcielenia się w role zawodowe, takie jak trener fitness, fizjoterapeutka czy dietetyk – to wszystko czeka na najmłodszych w miasteczku miniciti, które otworzyło swoje bramy dla dzieci w warszawskim Centrum Praskim Koneser. Partnerem strategicznym wydarzenia została Fundacja MultiSport
2023-10-23 00:00
Udostępnij
Miniaturowy klub fitness dla dzieci. Rusza innowacyjny projekt w Centrum Praskim Koneser
Miniciti to projekt edukacyjnego miasteczka dla dzieci, którego mieszkańcy mogą podjąć się różnorodnych ról zawodowych, wykonywanych w codziennym życiu przez dorosłych. Na uczestników w wieku od 6 do 15 lat czeka 13 różnych, miniaturowych miejsc pracy, w tym bank, galeria sztuki, warsztat inżynierski, laboratorium, komisariat policji, pracownia, radio, redakcja internetowa, serwis samochodowy, straż pożarna, studio telewizyjne, szpital oraz klub fitness Zdrofit.
 
Za odtworzenie miniaturowej wersji prawdziwego klubu fitness odpowiada Fundacja MultiSport. Na najmłodszych czekać tu będą nie tylko dostosowany do wieku sprzęt do ćwiczeń, w tym piłki, hula hop, dmuchane sztangi, piankowe wałki, skakanki oraz gumy oporowe, ale także nowoczesne, sportowe atrakcje dla dzieci, takie jak m.in. interaktywna podłoga z grami sprawnościowymi czy refleksomierz. Zajęcia prowadzić będą specjalnie przeszkoleni animatorzy.
 
– Miniciti, mimo swych niewielkich rozmiarów, jest miastem nowoczesnym, dlatego nie mogło zabraknąć w nim klubu fitness Zdrofit, w którym mieszkańcy mogą zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Cieszymy się, że dołączyliśmy do tej inspirującej i angażującej inicjatywy, dzięki której możemy nie tylko aktywizować dzieci, ale także edukować je zakresie dbania o swoje zdrowie poprzez ruch. To szczególnie ważne w kontekście alarmujących doniesień dotyczących zarówno problemu otyłości wśród dzieci w Polsce, jak również coraz gorszej kondycji psychicznej młodego pokolenia, na którą pozytywnie wpływa regularna aktywność fizyczna – podkreśla Marcin Fojudzki, członek zarządu firmy Benefit Systems, która w 2021 roku powołała Fundację MultiSport.
Podczas zajęć w miniaturowym klubie fitness Zdrofit młodzi mieszkańcy miniciti poznają trzy zawody związane ze zdrowym stylem życia. Uczestnicy wcielą się w rolę trenera lub trenerki personalnej, dietetyka/dietetyczki i fizjoterapeutów. Młodzi trenerzy poznają sposoby na poprawne wykonywanie najważniejszych ćwiczeń, dietetycy zgłębią zasady zdrowego odżywiania, a fizjoterapeuci postarają się pomóc znanym sportowcom wyleczyć ich kontuzje.
 
– Spędzenie czasu w miniaturowym klubie fitness w minciti to nie tylko okazja do aktywności fizycznej z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. To także możliwość bliższego poznania specyfiki pracy specjalistów od zdrowego i aktywnego stylu życia, którzy w obecnych czasach odgrywają ogromną rolę w społeczeństwie. Poprzez obecność Fundacji MultiSport w miniciti chcemy pokazać dzieciom, że sport nie musi być nudny – zależy nam, by były one aktywne na co dzień, zgodnie z rekomendacjami WHO. Jesteśmy przekonani, że edukacja w tym zakresie ma także potencjał do większych zmian społecznych. Według badania MultiSport Index 2023, obecnie co trzeci dorosły nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w miesiącu. Jednym z naszych długoterminowych celów jest zmniejszanie tego odsetka z każdym rokiem, gdy dzieci dorastają. Dążymy do tego, abyśmy jako społeczeństwo byli coraz zdrowsi – zaznacza Tomasz Półgrabski, Prezes Fundacji MultiSport.
 
Za wykonaną „pracę” w każdej mini-placówce włączonej do inicjatywy, dzieci otrzymują specjalne wynagrodzenie. Otrzymywane za zadania miniasy – wewnętrzną walutę miasteczka - dzieci mogą wpłacić do banku w miniciti (ucząc się oszczędzania) lub wydać w Sklepiku Marzeń m.in. na książki czy klocki.
 
Miniciti zainicjonowane przez Fundację Miasto Dzieci zostało otwarte w sobotę 21 października. Organizatorzy zapraszają dzieci w wieku od 6-15 lat do pełnego uczestnictwa w życiu miniaturowego miasta.
Możliwość uczestnictwa dzieci w miniciti wymaga zakupu biletu. Dzięki niemu rodzice i opiekunowie grup mogą dodatkowo wesprzeć dzieci ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, zapewniając im darmowy dostęp do zajęć edukacyjnych.