Czy wyjazd na wakacje musi kojarzyć się z leżeniem plackiem na plaży, objadaniem się lodami, rybkami i innymi przekąskami? Absolutnie nie! To dobry moment, aby trochę się poruszać i zadbać o swoją kondycję, aby z urlopu nie wrócić z nadbagażem, w postaci dodatkowym kilogramów
2020-08-04 00:00
Udostępnij
Aktywne wakacje na plaży

Aktywnie na plaży

Co możesz robić na plaży? Zacznij biegać. Biegnąc po plaży nie potrzebujesz sprzętu, możesz biegać boso i w samym stroju kąpielowym. Piasek działa jak naturalny amortyzator. Bieganie po plaży ma także dodatkowy aspekt zdrowotny, mianowicie powietrze nad morzem przesycone jest jodem, tak więc bieganie w takich warunkach działa jak inhalator. Biegając po plaży wzmacniamy mięśnie poprzeczne i podłużne stóp. Pierwszy wakacyjny marszobieg po plaży może być wspaniałym początkiem twojej przygody z bieganiem. Zachęć swoich przyjaciół albo rodzinę do wspólnego wyjścia na biegowy spacer.


Jeśli nie jesteś przekonany co do biegania, na plażę zabierz kije do Nordic Walking. Ta aktywność wzmacnia mięśnie górnej części tułowia, ramion a także rozluźnia okolice barków. Plaża to świetne miejsce do uprawiania tej aktywności. Jeśli ktoś lubi porządnie się „skatować” może iść środkiem plaży, w najgłębszym piasku. Inna osoba, uprawiająca sport dla relaksu, może wybierać trasę bliżej morza, gdzie marsz będzie mniej męczący.

Jeśli masz dość leżenia na kocu i zażywania kąpieli słonecznej, rusz się i pograj w piłkę (siatkową lub nożna), rzucaj dyskiem, graj w badmintona, speed balla’a itp.. Nie tylko spędzisz miło czas, ale również zadbasz o swoją kondycję.

Doskonałym sposobem spędzenia wakacji jest organizowanie wycieczek rowerowych. Zarówno tych dłuższych, jak i krótszych. Jazda na rowerze pobudza krążenie krwi. Jest to również bardzo dobry trening kondycyjny i wytrzymałościowy. Podczas długotrwałej jazdy nasz organizm świetnie się dotlenia.

Uważaj na urazy

Zanim zaczniesz przygodę z aktywnością fizyczną podczas urlopu, pamiętaj by dobrze się do niej przygotować – przede wszystkim przeprowadź krótką rozgrzewkę, gdyż jej brak może przyczynić się do powstawania urazów.

Najczęstsze letnie urazy:

Otarcia:  powstają na skutek kontaktu skóry z szorstką powierzchnią lub w wyniku kontaktu z przedmiotem, który ociera skórę;

Stłuczenia: charakteryzują się: krwawymi wylewami i wysiękami podskórnymi obrzękami;

Skręcenie: typowymi objawami skręcenia są szybko pojawiający się obrzęk, krwiak i bólowe unieruchomienie skręconego stawu. Najczęściej obserwuje się skręcenia stawu skokowego, kolanowego i drobnych stawów ręki.

Zwichnięcie: objawy są bardzo podobne przy skręceniu i dodatkowo zniekształcenie obrysów stawu oraz brak ruchów czynnych. Zwichnięcia są bardzo bolesne. Nieprawidłowe ułożenie jest "sprężynowo" utrwalone, tzn. po każdej nawet drobnej zmianie następuje powrót do stanu pierwotnego.

Złamania: do najczęstszych przyczyn złamań należą uderzenia, zmiażdżenia, upadki, przygniecenia i postrzały. Do cech pewnych złamania należą nieprawidłowe ustawienie, dodatkowo dochodzi bolesność, obrzęk, ograniczenie ruchomości.

Jeżeli zauważysz u siebie, którykolwiek z powyższych objawów natychmiast udaj się do lekarza.

Pamiętajmy, że wakacje to czas odpoczynku i relaksu. Nie zapominajmy jednak, że dzięki aktywności fizycznej również możemy doskonale wypocząć. Ważny jest sam ruch na świeżym powietrzu. Lepiej pracuje układ oddechowy i układ krwionośny, poprawia się nasza kondycja i wygląd.