Ryzyko zachorowań na nowotwory złośliwe jest mniejsze wśród mężczyzn cierpiących na astmę lub egzemę – wynika z badań, opublikowanych w magazynie Annals of Allergy, Asthma & Immunology
fit.pl
2010-07-23 00:00
Udostępnij
Alergicy rzadziej chorują na raka
U mężczyzn z astmą ryzyko wystąpienia nowotworów złośliwych jest mniejsze

Kanadyjscy naukowcy przeanalizowali dane zebranych wśród 3,3 tys mężczyzn w wieku 35 – 70 lat, u których wykryto nowotwór złośliwy oraz 512 zdrowych. Ankietowani musieli odpowiedzieć na pytanie czy kiedykolwiek cierpieli na astmę lub AZS (atopowe zapalenie skóry) i jakie leki przyjmowali. Zadaniem ekspertów było sprawdzenie, czy te schorzenia mają jakikolwiek związek z występowaniem nowotworów złośliwych.

Po wnikliwej analizie danych okazało się, że mężczyźni u których w przeszłości zdiagnozowano astmę lub AZS rzadziej cierpieli z powodu nowotworów złośliwych. U osób z astmą ryzyko wystąpienia raka żołądka spadło aż o 73 procent. Ryzyko raka płuc u osób ze stwierdzonym AZS zmalało o 66 procent.

Naukowcy na razie nie potrafią wytłumaczyć tego fenomenu. - Astma i atopowe zapalenie skóry są schorzeniami alergicznymi, które charakteryzują się nadmierną aktywnością układu odporności. To może ułatwiać skuteczną eliminację niebezpiecznie zmienionych komórek i obniżać ryzyko raka – spekuluje uczestnicząca w badaniach prof. Marie-Claude Rousseau.

Autorzy badania liczą, że ich odkrycie pozwoli opracować skuteczną metodę immunostymulacji, która może chronić przed rakiem.

www.fit.pl