fit.pl mobile logo

Andre Agassi - pożegnanie mistrza

Znakomity tenisista Andre Agassi zakończył w poniedziałek ponad 20-letnią, uwieńczoną wieloma sukcesami karierę.
andre9Znakomity tenisista Andre Agassi przegrał w poniedziałek pojedynek z Niemcem Benjaminem Beckerem w trzeciej rundzie wielkoszlemowego US Open i zakończył w ten sposób ponad 20-letnią karierę

Jeszcze przed końcem jego ostatniego tenisowego pojedynku w oczach 36-letniego Amerykanina zalśniły łzy. Agassi wiedział, że właśnie kończy się jego wspaniała, długoletnia kariera. Czuł to również jego rywal. Po decydującym uderzeniu Becker chwycił się za głowę, jakby zdał sobie sprawę, że właśnie przyczynił się do zamknięcia jednego z najbardziej pasjonujących rozdziałów w historii tenisa. I to Agassi, a nie zwycięzca pojedynku, był gwiazdą tego wieczoru. Zgromadzeni na trybunach kibice zgotowali przechodzącemu na emeryturę tenisiście owację na stojąco. Andre nie krył łez i długo nie mógł rozstać się z oklaskującą go widownią.

W ostatnim czasie Agassi z powodu kontuzji pleców coraz rzadziej pojawiał się na wielkich tenisowych turniejach. Jednak już na długo przed zakończeniem kariery stał się żywą legendą trawiastych kortów. Jest jednym z pięciu tenisistów na świecie, którym udało się zwyciężyć w jednym roku we wszystkich czterech turniejach Wielkiego Szlema. Ma na swoim koncie 60 zwycięstw turniejowych, w tym osiem w Wielkim Szlemie, 89 występów w finałach, 1144 mecze, z czego 870 wygranych oraz ponad 31 milionów dolarów zarobionych na korcie.

W tenisa zaczął grać dzięki ojcu. Mike Agassi, z pochodzenia Ormianin, a z zawodu bokser, postanowił, że jego syn będzie wielkim tenisistą i zaczął od powieszenia nad kołyską Andre... piłki tenisowej. To zapoczątkowało wielka kolekcję piłek małego Andre. W wieku czterech lat miał ich już prawie 20 tysięcy.andre4

Dziesięć lat później zaczął grać na poważnie w tenisa. W wieku 16 lat zadebiutował na US Open, a już rok później, grając z dziką kartą, wygrał pierwszy turniej ATP. Pod koniec 1988 r. w wieku 18 lat Agassi miał już na koncie siedem wygranych turniejów i 2 mln dolarów na koncie.

Na początku kariery jego znakiem rozpoznawczym były długie włosy, kolczyk w uchu, bandana na czole, podarte dżinsy i kolorowa koszula. Ponoć przez zamiłowanie do kolorowych koszul przed dłuższy czas nie chciał wystąpić w Wimbledonie, bo tam wymaga się od tenisistów białego stroju. Prezentował się jak gwiazda rocka, a zainteresowanie jego osobą dodatkowo wzbudziło małżeństwo i rozwód z aktorką Brooke Shields. W 2000 Agassi w końcu się ustatkował. Związał się z niemiecką tenisistką Steffi Graf i stał się przykładnym mężem i ojcem. W kolejnych latach jednym z najczęściej pokazywanych obrazów ze światowych kortów była Graf opiekująca się dziećmi na trybunach i Agassi, zerkający z kortu w stronę rodziny.

W ostatnim czasie kontuzje sprawiały, że tenisista z Las Vegas coraz rzadziej pojawiał się na korcie, jednak udało mu się utrzymać w ścisłej czołówce rankingu ATP. Dopiero w ostatnich miesiącach spadł poza pierwszą dwudziestkę tej klasyfikacji. W tym roku zmagał się z urazem pleców.

andre2US Open wygrał po raz pierwszy we wrześniu 1994 roku (ponownie udało mu się to w 1999 r.), a sześć miesięcy później triumfował również w Australian Open. Korty w Melbourne Park okazały się bardzo szczęśliwe, bo zwyciężał tu w latach 2000-01 i w 2003 roku, a w 2002 roku w ostatniej chwili wycofał się z turnieju w wyniku kontuzji nadgarstka.

Do klasyki tenisa przeszły jego pojedynki z innym Amerykaninem - Petem Samprasem. W sumie spotkali się oni 34 razy, a bilans był korzystny dla Samprasa 20:14. Po raz ostatni spotkali się we wrześniu 2002 roku w finale US Open i wtedy także lepszy był Sampras, który - jak się później okazało - rozegrał wówczas ostatni mecz w karierze.

Już teraz rozgorzały gorące dyskusje, jakie miejsce zajmuje Agassi w historii tenisa. Jedno jest pewne: był jednym z najlepszych.

www.fit.pl

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl