Balonikowanie żołądka – nieinwazyjny zabieg w leczeniu otyłości

Otyłość jest ogromnym problemem zdrowotnym i cywilizacyjnym. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstość występowania otyłości potroiła się. Szacuje się, że w Europejskim Regionie WHO ponad 150 milionów dorosłych (20% populacji) i 15 milionów dzieci i nastolatków (10% populacji) jest otyłych.
fit.pl
2016-06-22 00:00
Udostępnij
Balonikowanie żołądka – nieinwazyjny zabieg w leczeniu otyłości

 Problem nadwagi i otyłości występuje w różnych grupach społecznych. Czynników wywołujących jest wiele, począwszy od chorób związanych z układem hormonalnym, zaburzeń genetycznych, ale również brak samodyscypliny i niezdrowe jedzenie, czy też brak aktywności fizycznej. Znanych jest wiele sposobów na walkę z otyłością, jak zmiana trybu życia i diety, metody farmakologiczne i chirurgiczne. Właściwie te ostatnie – metody chirurgiczne - gwarantują największą skuteczność i spadek masy ciała. Pacjenci coraz częściej decydują się na zabieg tzw. balonikowania żołądka.

Balonikowanie żołądka - nieinwazyjna, skuteczna metoda walki z otyłością
Chirurgia bariatryczna zajmuje się leczeniem patologicznej otyłości. Na przestrzeni lat powstało wiele technik operacyjnych, jak plastyka i resekcja żołądka, opaskowanie żołądkowe, zabiegi wyłączenia żołądkowego (żółciowo-trzustkowe). Alternatywą dla tych inwazyjnych zabiegów jest balonikowanie żołądka, cieszące się wysoką skutecznością, a polega na wprowadzeniu do żołądka balonu, który uciskając ściany żołądka powoduje uczucie sytości. Metoda została po raz pierwszy zastosowana w Ameryce pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Jest metodą małoinwazyjną, ponieważ wykorzystuje się technikę endoskopową. Specjalny, pusty, silikonowy balon wprowadzany jest do żołądka, przez jamę ustną i przełyk, za pomocą endoskopu pod kontrolą wykwalifikowanego lekarza. Więcej www.tourmedica.pl/zabiegi/leczenie-otylosci-balonem-zoladkowym/

Balon po umieszczeniu w żołądku wypełniany jest solą fizjologiczną, powietrzem lub specjalnym żelem. Objętość balonu jest dostosowywana indywidualnie, ale zawsze celem jest częściowe wypełnienie pojemności żołądka balonem, tak, aby pozostała wolna część na spożywany pokarm. Poprzez swoją obecność, balon powoduje uczucie sytości. Pacjent spożywa mniejszą ilość pokarmu, ponieważ nie odczuwa głodu.

Zabieg balonikowania żołądka wykonywany jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym dożylnym, ale może też odbyć się w znieczuleniu miejscowym. Zwykle procedura trwa ok. 20 – 30 minut. Pacjent po kilkugodzinnej obserwacji po zabiegu może wrócić do domu. Musi być poinformowany o możliwych dolegliwościach związanych z obecnością ciała obcego (balonu), jakimi są nudności, wymioty, pobolewania brzucha czy biegunka. Mijają one po kilku dniach. Balon pozostaje wewnątrz żołądka maksymalnie sześć miesięcy. Po tym okresie zostaje usunięty również metodą endoskopową. Jednak jeśli istnieją odpowiednie wskazania, po usunięciu można wprowadzić kolejny, nowy balon, również na okres nie dłuższy niż pół roku.

Istotne jest przestrzeganie odpowiednich zaleceń dietetycznych po takim zabiegu. Pacjent musi wiedzieć, że należy spożywać pokarmy często (średnio co dwie godziny), w małych ilościach. Pokarm powinien mieć niski indeks glikemiczny, być lekkostrawny. Należy unikać produktów wzdymających, alkoholu.

Według dostępnych danych, skuteczność leczenia otyłości metodą balonikowania żołądka jest wysoka. Po półrocznej kuracji stwierdzano spadek masy ciała od 9 do nawet 24 kilogramów. Ta metoda jest nierzadko sposobem przygotowania pacjenta do inwazyjnych, chirurgicznych metod leczenia otyłości. Balonikowanie zaleca się osobom z dużą nadwagą, ponieważ szybko i bezpiecznie pomaga osiągnąć efekty. Jednak nie każdy może się poddać takiemu leczeniu, dlatego zawsze należy skonsultować się z doświadczonym lekarzem. Profesor Wiesław Tarnowski, chirurg bariatra, kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock, w wywiadzie dla portalu poradnikzdrowie.pl, zwraca uwagę na fakt, iż ludzie otyli żyją średnio o 10 lat krócej, niż osoby z prawidłową wagą. Dlatego należy walczyć z otyłością jak najwcześniej, nie doprowadzać do sytuacji, gdy lekarz może jedynie zająć się leczeniem następstw otyłości.

Źródła: who.un.org.pl; www.tourmedica.pl , „Podstawy chirurgii"